Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Poseł z naszego regionu był na odsłonięciu pomnika poświęconego ofiarom rzezi wołyńskiej 

- To było ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem - mówi o rzezi wołyńskiej poseł Roman Fritz.

440 tys. zł do podziału na jastrzębskie sołectwa 

Ponad 440 000,00 zł trafi do jastrzębskich sołectw. To kwota, na jaką opiewa Fundusz Sołecki – czyli specjalne środki w budżecie miasta przeznaczone tylko dla sołectw.

Dwie martwe sarny w Bełsznicy. Czy to atak wilka? Mieszkańcy zaniepokojeni sytuacją [ZDJĘCIA] 

Do naszej redakcji zwrócili się mieszkańcy sołectwa Bełsznica w Gorzycach z prośbą o nagłośnienie sprawy dwóch martwych zwierząt, na które natrafili podczas spaceru.

Konie biegały po jezdni. Policjanci z Żor zatrzymali "uciekinierów" [ZDJĘCIA] 

Dwa źrebaki i ich starszy kolega spacerowali po jezdni oraz pasie zieleni. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a całe i zdrowe zwierzęta wróciły pod opiekę właściciela.

Kopalnia Rydułtowy przywraca wydobycie. Zagrożony rejon będzie otamowany 

Na stronie Polskiej Grupy Górniczej został opublikowany komunikat dotyczący ustaleń Zespołu ds. Zagrożeń Naturalnych, który zebrał się w związku z wydarzeniami na kopalni Rydułtowy. 

130. rocznica urodzin Henryka Sławika [ZDJĘCIA] 

Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.

Marcin Piwoński: Miasto musi wspierać sport sprawiedliwie, a nie z klucza politycznego [WYWIAD] 

Z wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego Marcinem Piwońskim rozmawiamy o potrzebach w wodzisławskim sporcie, planowanych modernizacjach obiektów, planach na imprezy sportowe w mieście oraz dotacjach dla klubów z drugiego rozdania, które były...

Farma fotowoltaiczna w Lubomi. Stanowisko radnych rady gminy Lubomia popierających projekt zmiany MPZP 

W Lubomi planuje się dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach. Budzi to sprzeciw części mieszkańców, którzy zorganizowali protest. Do...

Oddali krew dla górników. Akcja krwiodawstwa w Rydułtowach 

W niedzielę (15.07) na rydułtowskim rynku odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. Zebrano 31 litrów i 500 mililitrów krwi.

Na Wodzisławski Dzień Seniora do Zawady przybyły tłumy z okolicy [ZDJĘCIA] 

Za bardzo udany można uznać Wodzisławski Dzień Seniora, który w ramach cyklu "Dziewięć dzielnic - jedno miasto" odbył się w niedzielę 14 lipca w Zawadzie. Wydarzenie przyciągnęło tłumy (nie tylko) seniorów z innych dzielnic, a także...

Karl Sczodrok

ur. 02.01.1890, zm. 24.02.1978

ur. 2 I 1890 r. w Nysie. Jego ojciec Robert był tam inspektorem; matka: Anna zd. Scheithauer. Po nauce w szkole podstawowej w Nysie ukończył seminarium nauczycielskie w Głuchołazach. W 1910 r. został nauczycielem w Bolacicach w powiecie raciborskim (obecnie w Czechach). Tam był m. in. nauczycielem późniejszego pisarza Augusta Scholtisa, w swojej autobiografii „Ein Herr aus Bolatitz - Lebenserinnerungen” („Pan z Bolacic - Wspomnienia”) bardzo ciepło wspominającego swojego nauczyciela, nazywając go wzorem wychowawcy, który stosowanymi metodami nauczania spowodował „przyklejenie się uczniów do ław szkolnych iż nie chcieli wracać do domów”. Nawet rodzice przychodzili na wieczorne pogadanki urządzane przez Schodroka. Był także inicjatorem założenia biblioteki wiejskiej. W latach 1914-1930 był nauczycielem w Gliwicach, następnie rektorem (kierownikiem) szkoły w Kolonowskiem w powiecie strzeleckim, wreszcie rektorem i radcą szkolnym w Opolu. Głównie znany jest jednak ze swojej działalności pisarskiej i wydawniczej a także organizatorskiej. W 1930 r. został kierownikiem „Landesamt für ober-schlesische Landeskunde” (Urząd prowincjalny dla krajoznawstwa Górnego Śląska). Dwa lata później spowodował powołanie fundacji im. Eichendorffa oraz muzeum poety w Nysie. W latach 1919-1921 był wydawcą dwutygodnika „Der schwarze Adler („Czarny orzeł”), ukazującego się w Katowicach a później we Wrocławiu. Począwszy od 1924 r. był redaktorem miesięcznika „Der Oberschlesier” („Górnoślązak”), wielce zasłużonego w szerzeniu wiedzy historycznej, folklorystycznej i kulturalnej o Górnym Śląsku (w latach 1940-1942 nosił tytuł „Schlesische Stimme” - „Głos śląski”). Jako wielki miłośnik Eichendorffa przyczynił się do wydawania od 1929 r. przez fundację im. Eichendorffa rocznika pt. „Aurora - Ein romantischer Almanach” (Aurora - Almanach romantyczny), który ukazywał się do 1943 r. (następnie od 1953 r. wydawany w Republice Federalnej Niemiec pt. „Aurora. Eichendorff-Almanach”). Spowodował przywrócenie w 1952 r. dalszej działalności fundacji poświęconej raciborskiemu poecie, która z czasem przyjęła nazwę „Eichendorff-Gesellschaft” (Towarzystwo Eichendorffa). Po wojnie wydawał w Niemczech czasopismo kulturalne „Schlesien” („Śląsk”), oraz redagował „Schriftenreihe Kulturwerk Schlesien” („Rozprawy z dziedzictwa kulturalnego Śląska”), które to stowarzyszenie także współtworzył. Jest autorem rozlicznych opracowań zamieszczanych w wydawanych przez siebie czasopismach. Wydał także odrębne dzieła, m.in.: „Gedanken und Lieder. Eichendorffs religiöses Bekenntnis” („Myśli i pieśni. Religijne wyznanie Eichendorffa”) - Regensburg 1950 r.; „Joseph von Eichendorff: Leben und Werk” („Józef von Eichendorff. Życie i dzieła”) - Würzburg 1955 r. Zmarł 24 II 1978 r. w Würzburgu.

Paweł Newerla