Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kopalnia Rydułtowy przywraca wydobycie. Zagrożony rejon będzie otamowany 

Na stronie Polskiej Grupy Górniczej został opublikowany komunikat dotyczący ustaleń Zespołu ds. Zagrożeń Naturalnych, który zebrał się w związku z wydarzeniami na kopalni Rydułtowy. 

130. rocznica urodzin Henryka Sławika [ZDJĘCIA] 

Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.

Marcin Piwoński: Miasto musi wspierać sport sprawiedliwie, a nie z klucza politycznego [WYWIAD] 

Z wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego Marcinem Piwońskim rozmawiamy o potrzebach w wodzisławskim sporcie, planowanych modernizacjach obiektów, planach na imprezy sportowe w mieście oraz dotacjach dla klubów z drugiego rozdania, które były...

Farma fotowoltaiczna w Lubomi. Stanowisko radnych rady gminy Lubomia popierających projekt zmiany MPZP 

W Lubomi planuje się dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach. Budzi to sprzeciw części mieszkańców, którzy zorganizowali protest. Do...

Oddali krew dla górników. Akcja krwiodawstwa w Rydułtowach 

W niedzielę (15.07) na rydułtowskim rynku odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. Zebrano 31 litrów i 500 mililitrów krwi.

Na Wodzisławski Dzień Seniora do Zawady przybyły tłumy z okolicy [ZDJĘCIA] 

Za bardzo udany można uznać Wodzisławski Dzień Seniora, który w ramach cyklu "Dziewięć dzielnic - jedno miasto" odbył się w niedzielę 14 lipca w Zawadzie. Wydarzenie przyciągnęło tłumy (nie tylko) seniorów z innych dzielnic, a także...

The Beatles forever. Tak było na koncercie w parku Roth [ZDJĘCIA] 

14 lipca o godzinie 18:00 w Parku im. Miasta Roth odbył się koncert "THE BEATLES FOREVER", do którego uczestników przygotowali: Joanna Skowyra, Joanna Zawierucha oraz Nikodem Łabuz.

Pasja na kółkach. Sławików przeżywa kolejny zlot pojazdów zabytkowych [ZDJĘCIA, WIDEO] 

- Idziemy na rekord - mówił w rozmowie z Nowinami wójt gminy Rudnik, Piotr Rybka, odnosząc się do frekwencji na corocznym zlocie pojazdów zabytkowych w Sławikowie przy ruinach miejscowego pałacu. Przypomniał, że w zeszłym roku do wioski...

Drugi dzień 8. Tour de Silesia z setkami rowerzystów [ZDJĘCIA] 

W Godowie w niedzielę 14 lipca odbyły się starty zawodników na krótszych dystansach w 8. edycji Tour de Silesia.

IV edycja ROW Car Show w Rybniku - niesamowite samochody, konkursy i mnóstwo atrakcji dla dzieci [ZDJĘCIA] 

W dniach 12-13 lipca 2024 roku, po raz czwarty z rzędu Rybnik ponownie stał się motoryzacyjnym centrum regionu. Wydarzenie miało miejsce przy Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji "Pod Żaglami" w Rybniku, co zapewniło odpowiednią przestrzeń...

Anna Wróbel

ur. 26.05.1912, zm. 28.01.1988

Urodziła się 26 maja 1912 r. w Syryni jako druga córka rzemieślnika Emila i Teresy z domu Koczwara. Miała trzy siostry. Wskutek działań wojennych jej ojciec ucierpiał na zdrowiu i nie mógł kontynuować pracy rzemieślniczej. W skutek tego, sytuacja materialna rodziny mocno się pogorszyła. Mimo ciężkiej sytuacji, młoda Anna wertowała tomy książek, pozostawione przez krewnego-nauczyciela. W młodości dała się poznać jako osoba niezwykle inteligentna, a zarazem pobożna.

Mając 15 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Bielsku, co miała uczynić pod wpływem ówczesnego proboszcza Syryni, ks. Teodora Moca. W zgromadzeniu ukończyła najpierw seminarium nauczycielskie, a następnie prywatne gimnazjum w Białej. Po maturze w 1932 r. rozpoczęła nowicjat zakonny. Przyjęła imię zakonne Arkadia. Po nowicjacie podjęła studia na uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, które ukończyła w 1939 r. z bardzo dobrymi wynikami, uzyskując tytuł magistra filozofii z zakresie filologii polskiej. Po wybuchu wojny została przeniesiona do domu zakonnego w Strumieniu. W 1945 r. wróciła do swego rodzinnego domu w Syryni. Dom zakonny opuściła tuż przed nadejściem Armii Czerwonej. Po zakończeniu wojny najpierw poprosiła przełożonych o zezwolenie na pobyt poza wspólnotą zakonną, który miał trwać rok, a później został przedłużony. Do życia zakonnego ostatecznie już nie wróciła. W 1949 r. na mocy specjalnych uprawnień Stolicy Świętej prymas ks. Stefan Wyszyński zwolnił ją ze ślubów zakonnych.

Od 5 października 1945 r. do kwietnia 1946 r. była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Syryni i zarazem pracowała w urzędzie gminnym w Syryni. Działała też w lokalnej organizacji Caritas. W kwietniu 1946 r. przeniosła się do Raciborza, gdzie podjęła pracę w obecnym Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza. Równocześnie pracowała naukowo i w 1949 r. uzyskała doktorat z filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Napisała pracę pt. „Jan Kochanowski a literatura niemiecka”.

Należała do redakcji gazety „Głos Ziemi Raciborskiej”, pisała też w „Katoliku” i kilku innych gazetach. Zdobywała różnego rodzaju nagrody, m.in. specjalne wyróżnienie w konkursie ogłoszonym przez Komitet Badań Naukowych Opolszczyzny na temat dziejów Ziemi Opolskiej.

W okresie komunizmu Anna Wróbel nie odcięła się od wartości chrześcijańskich, a przeciwnie, nastawiła się na ratowanie wartości kultury chrześcijańskiej. Cechowało ją altruistyczne nastawienie do otoczenia. Pomagała ludziom w różny sposób, m.in. pracując w Raciborzu jako tłumacz przysięgły języka niemieckiego, często nie pobierając za pracę wynagrodzenia.

Cały czas zbierała materiały źródłowe na temat Syryni, Lubomi, Grabówki i Nieboczów.

Zmarła nagle 28 stycznia 1988 r. w swoim mieszkaniu w Raciborzu. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Syryni. Nie doczekała się publikacji swojej pracy. Dopiero 1991 r. staraniem ks. Konrada Kelera została wydana jej praca „Z dziejów czterech wsi – Syrynia, Lubomia, Grabówka, Nieboczowy”. W 2002 r. została patronką Gimnazjum w Syryni, a po likwidacji gimnazjów została drugą obok Romana Dworczaka patronką Szkoły Podstawowej w Syryni. Do dziś jest wspominana w Syryni jako ceniony pedagog, wymagający, ale życzliwy. Zaś jej książka to podstawowe źródło wiedzy o historii gminy Lubomia.

Artur Marcisz