Grzegorz Wawoczny
Prawnik, wydawca, dziennikarz i pasjonat lokalnej historii
Prawnik, wydawca, dziennikarz i publicysta, pracownik dydaktyczny ANS w Raciborzu
Brak aktualizacji cennika biletów wstępu na Zamek oraz dokumentów organizacyjnych jednostki, a także darmowe wejścia do nowego muzeum i niższe od założeń dochody Zamku były przedmiotem dyskusji na forum zarządu powiatu. Te kwestie doprowadziły do napięć na linii starostwo-Zamek. Wskutek nich dyrektor Niklewicz złożyła wypowiedzenie...
- Przeprowadziliśmy rehistoryzację Domu Książęcego. Mamy teraz więcej średniowiecza, żeby było więcej odwiedzin, edukacji i lekcji historii. Wystawy średniowieczne są w zupełnie nowym wydaniu - powiedziała na otwarcie tej części Zamku Piastowskiego Krystyna Niklewicz szefowa jednostki Powiatu Raciborskiego.
Grono potencjalnych kandydatów jest całkiem spore, ale to Dariusz Polowy jako pierwszy określił siebie jako "przyszłego kandydata na prezydenta Raciborza" i rozpoczął kampanię billboardową.
Premier podał możliwą datę wyborów samorządowych. Byle nie w święta, byle nie w długi weekend. Z tą datą (7 kwietnia) jest podobnie jak z kandydatami na nowego prezydenta Raciborza. Jest możliwa, ale na razie nie jest pewna.
Szesnatu mieszkańców naszego regionu zostało odznaczonych krzyżami za zasługi, jedna osoba otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Cztery festiwalowe dni - 20-22 października - będą obfitować w seanse filmów, slajdowiska i spotkania z podróżnikami. W ramach wydarzenia wystąpią na koncercie Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska.
Co Żołnierze Wyklęci mieli wspólnego z Raciborzem? Odpowiedź na to pytanie poznali uczestnicy prelekcji rozpoczynającej raciborskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głos zabrali: wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, regionalista Grzegorz Wawoczny, dyrektor oddziału IPN w Katowicach Adam Sznajder oraz badacz...
Pogrzeb współzałożyciela Nowin Raciborskich odbył się 19 lutego w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Pogrzebieniu. Kolegę z pracy żegnali członkowie zarządu, byli i obecni dziennikarze oraz pracownicy Wydawnictwa Nowiny. Wśród przybyłych był również prezydent Raciborza Dariusz Polowy, który współpracował ze zmarłym od wczesnych...
Godzinę temu oficjalnie tego tematu jeszcze nie było. Milczał Zakład Karny w Raciborzu. Milczało biuro poselskie Michała Wosia, któremu jako wiceministrowi sprawiedliwości podlega więziennictwo. W ślad za pytaniami Nowin, do mediów trafił oficjalny komunikat w tej sprawie.
W tym numerze wracają na nasze łamy Ci, którzy prowadzili gazetę zanim ja stanąłem na czele redakcji. Nowiny były dla nich początkiem kariery do zostania wicewojewodą i posłanką w przypadku pani Gabrieli Lenartowicz czy przedsiębiorcą i wydawcą portalu internetowego jeśli chodzi o Grzegorza Wawocznego. Mój bezpośredni poprzednik...
To już 30 lat odkąd raciborzanie mogą czytać tygodnik Nowiny Raciborskie. Zaczynaliśmy od opisania pierwszych narodzin w 1992 roku i w aktualnym numerze też jesteśmy na raciborskiej porodówce. Wtedy rocznie rodziło się w raciborskiej lecznicy (jeszcze przy ul. Bema) 1500-2000 dzieci rocznie. Dziś w rzeczywistości pandemicznej wynik 600...
Liczba członków Konsultacyjnej Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Racibórz zmalała z 25 do 13. Kto nie znalazł się w radzie nowej kadencji?
Najwcześniej w połowie roku poznamy wyniki prac powiatowej komisji, która ma wypracować koncepcję rozwoju Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Wtedy też dowiemy się, czy zamek będzie funkcjonował samodzielnie tak jak dotychczas, czy też połączy siły z muzeum, stając się tym samym wyraźnym punktem na turystycznej mapie województwa śląskiego.
Radny Dawid Wacławczyk nawołuje do podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do udostępnienia Zamku Piastowskiego na rzecz raciborskiego muzeum. Tę koncepcję popiera znawca dziejów Raciborza Grzegorz Wawoczny. Starosta Grzegorz Swoboda wciąż się waha i wskazuje na inne opcje zagospodarowania zamku – otwarcia tam nowego muzeum lub... hotelu.
Grzegorz Wawoczny uważa, że Racibórz może stać się ośrodkiem turystyki weekendowej, co pomoże ożywić śródmieście, a docelowo zahamować depopulację miasta. W tym celu trzeba wydobyć potencjał muzeum i zamku, który obecnie jest marnowany.
Dyrektor raciborskiego muzeum Joanna Muszała-Ciałowicz (na zdj.) przesłała na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową wykaz 118 wystaw czasowych, 67 prelekcji i spotkań autorskich oraz 50 koncertów, które w ostatnich dziesięciu latach zostały zorganizowane przez pracowników tej instytucji. To odpowiedź na artykuł Zamkowe muzeum, który...
– Kiedyś usłyszałem o takim pomyśle i zacząłem rozpytywać o szanse projektu. Na razie jesteśmy w bardzo wstępnej fazie rozmów – mówi nam prezydent Dariusz Polowy. Połączenie dwóch instytucji kultury miałoby obie wzmocnić, a miastu dać oręż do walki o turystów.