Dawid Wacławczyk
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Ur. 29 grudnia 1979 r., mgr turystyki. Współwłaściciel Przystanku Kulturalnego KONIEC ŚWIATA oraz Biura Podróży ORINOKO, znany działacz społeczny, radny miejski VI kadencji, młody przedsiębiorca i aktywny społecznik, organizator wielu imprez, projektów i przedsięwzięć z pogranicza sztuki, kultury, podróży i życia społecznego. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Artystów i Podróżników GRUPA ROSYNANT; niestrudzony budowniczy społeczeństwa obywatelskiego (był pierwszym przewodniczącym Raciborskiej Koalicji Organizacji Pozarządowych), właściciel Przystanku Kulturalnego „KONIEC ŚWIATA i biura podróży ORINOKO. Raciborzanom znany jako pilot wycieczek i przewodnik górski (członek elitarnego SKPG HARNASIE – nr blachy przewodnickiej – 366); niezależny dziennikarz współpracujący z największymi w Polsce magazynami studenckimi. Bystry obserwator, chłodny analityk, asertywny (aczkolwiek kulturalny) krytyk, zawsze skory do pomocy i zaangażowania w ciekawe pomysły, projekty i akcje. Radny miejski Raciborza VI kadencji 2010-2014. Radny powiatu Raciborskiego w latach 2014-2018 oraz 2018-2020. Od stycznia 2021 roku I wiceprezydent miasta Racibórz. W wyniku wyborów przeprowadzonych 7 kwietnia 2024 roku - Radny Miasta Racibórz.
Justyna Święty-Ersetic spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu.
Radny podał, że niedomagający finansowo wskutek pandemii restauratorzy z Rynku w Raciborzu nie podołają wymogom magistratu, który chce nowego wyglądu lokali i ich otoczenia w ścisłym centrum poprzez wdrożenie tzw. Parku Kulturowego.
Na pierwszej stronie tygodnika radna Anna Ronin, która uważa, że miasto pilnie potrzebuje polityki mieszkaniowej. To jej opinia w nowych realiach zasad najmu mieszkań komunalnych w Raciborzu. Ich poluzowanie sprawi, że kolejka po lokum z urzędu może wydłużyć się wielokrotnie i chętni będą liczeni w nawet w tysiącach.
Drugie warsztaty związane z budowaniem strategii rozwoju miasta do 2030 roku odbyły się 15 marca w internecie, na platformie Zoom. - Mamy 100% wyższą frekwencję niż za pierwszym razem - stwierdził na początek wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. Na inaugurujących warsztatach było dwóch mieszkańców, na drugich - czterech.
Paweł Rycka z Michałem Kuligą kwestionują opinię prezydenta miasta Dariusza Polowego, który twierdzi, że H2Ostróg działał od początku z wadą projektową, stąd jego kłopoty. Rajcy zadali włodarzowi szereg szczegółowych pytań w interpelacji.
Radna z tzw. klubu prezydenckiego (NaM-Anna Ronin-Magdalena Kusy) wystąpiła na ostatniej sesji w Raciborzu w obronie Dawida Wacławczyka. Odniosła się do sprawy zastępcy prezydenta, któremu opozycja zarzuca złamanie prawa i doniosła nań do prokuratora.
Jesienią zeszłego roku plaża miejska w Raciborzu znalazła się pod wodą. Od tego czasu minęło kilka miesięcy. Kontenery, w których działała mała gastronomia, nadal są zawilgocone. Przylegający do nich taras jest powykrzywiany. Całość wygląda fatalnie. Aż trudno w to uwierzyć, zważywszy że od otwarcia plaży miejskiej w Raciborzu...
Piotr Klima zażądał od wiceprezydenta Dawida Wacławczyka publicznych przeprosin za jego twierdzenia o kłamstwach w uchwale, którą radni zobowiązali przewodniczącego rady do zgłoszenia podejrzenia popełnienia przestępstwa przez I zastępcę Dariusza Polowego.
Marina nad Odrą, kino letnie na Bulwarach i wodniackie imprezy sportowe - to śmiałe wizje dla nadchodzącego sezonu turystycznego. Czy stawiający na ten sektor wiceprezydent Dawid Wacławczyk pomoże wcielić w życie te pomysły?
Wyjazdy z Raciborza do Pleśnej trwają już pół wieku, ale dopiero teraz wiceprezydent miasta Dawid Wacławczyk postanowił podliczyć wszystkie koszty jakie generuje obóz. Wskazuje, że do Pleśnej rocznie podatnicy dopłacają co najmniej ćwierć miliona złotych.
Radczyni prawna starostwa powiatowego w Raciborzu Michalina Staniszewska - Niestrój poinformowała radnych na lutowej sesji o działaniach, jakie podjęto w celu zabezpieczenie interesów powiatu raciborskiego w kontekście tzw. sprawy wiceprezydenta Dawida Wacławczyka, którego samorządowcy podejrzewają o naruszenie praw autorskich Powiatu.
Choć opozycja domagała się od głowy miasta zajęcia stanowiska wobec jej podejrzeń kierowanych pod adresem Dawida Wacławczyka – zastępcy prezydenta, to Dariusz Polowy, po konsultacji z radcami prawnymi uznał, że nie ma ku temu kompetencji.
Radni powiatowi, do niedawna koledzy klubowi Dawida Wacławczyka, z którymi obecny wiceprezydent Raciborza zasiadał w samorządzie, podjęli "śledztwo" w sprawie opracowania o połączeniu Zamku z Muzeum. Pytają starostę Grzegorza Swobodę m.in. czy doszło do ominięcia prawa? Temat stanął na lutowej sesji w starostwie.
Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa Miasto Racibórz wznawia prace nad parkiem kulturowym. Magistrat zapowiada, że uporządkowanie kwestii estetyki i ładu przestrzennego miasta będzie szło w parze z pomocą dla przedsiębiorców i wydłużonym okresem pomiędzy ogłoszeniem, a wejściem w życie przepisów.
Zarząd powiatu zdecydował, po konsultacji z racami prawnymi starostwa, że starosta raciborski Grzegorz Swoboda złoży w prokuraturze zawiadomienie, że były radny powiatowy mógł złamać prawo, wykorzystując własność Powiatu Raciborskiego bez zgody samorządu.
Zadaliśmy prezydentowi Raciborza pytanie o jego ewentualne wsparcie dla swego pierwszego zastępcy, po tym jak radni opozycji (kluby Szukalskiej i Lenka) zdecydowali o doniesieniu na wiceprezydenta do prokuratury. Uważają, że mógł popełnić przestępstwo, kopiując bez zgody właściciela obszerne fragmenty opracowania o połączeniu Zamku z Muzeum.
Przypadek z powiatu raciborskiego jak w soczewce pokazuje problem, jakim dla wymiaru sprawiedliwości są osoby nagminnie łamiące prawo i lekceważące orzeczenia sądu. Co z tego, że policjanci raz po raz zatrzymują te same osoby za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości? Co z tego, że sąd zakazuje im kierowania rowerami? Skoro oni po...