Jak przechowywać koce, aby zachować ich miękkość i jakość na dłużej?
Miękki, ciepły koc to idealny element spokojnego wieczoru w domu. Warto wiedzieć jak przechowywać koce, żeby posłużyły nam jak najdłużej.
Wybór tkaniny
Przechowywanie i pielęgnacja kocy zależą w dużej mierze od tego z jakiego materiału są one wykonane. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Te najmilsze w dotyku najczęściej są poliestrowe – dużo łatwiej je przechowywać, z drugiej strony mniej grzeją. Ostatnio dużą popularnością cieszą się koce z różnych rodzajów wełny, na przykład merynosowej czy jagnięcej. Dodatkowo, taki element wystroju dodaje pomieszczeniu charakteru hygge. Niezależnie od tego jakie tkaniny wybieramy – odpowiednie ich przechowywanie zapewni im dłuższe życie.
Szeroki wybór asortymentu do sypialni dostępny jest na stronie https://www.lozkoholicy.pl/pol_m_Salon-i-Sypialnia_Koldry-1585.html. Warto zajrzeć do sklepu i wybrać kompletne wyposażenie sypialni, które sprawi, że stanie się ona naszą oazą.
Pielęgnacja kocy
Zanim przechowamy koc na przykład w związku ze zmieniającą się porą roku, warto zadbać o jego prawidłową pielęgnację. Koce nie są przedmiotami, które pierzemy często, warto jednakże pozbawiać je na bieżąco zabrudzeń, zapierając je delikatnie w rękach jeśli jest taka potrzeba. Konkretny rodzaj materiału pierzemy w programie do niego przeznaczonym. Koce poliestrowe można śmiało suszyć w suszarce automatycznej, zyskają na miękkości, koce wełniane natomiast przed schowaniem pierzemy, lub jeśli producent tak wskazuje – oddajemy do czyszczenia. Wełnę można i należy też jak najczęściej wietrzyć, to pozwala ograniczyć ilość prań.
Jak przechowywać koce?
Koce przygotowane do przechowywania powinny być czyste, suche i najlepiej zapakowane w specjalne pokrowce. Plastikowe torby mogą je naelektryzować i uczynić późniejsze korzystanie nieprzyjemnym. Koce przechowujemy w szafie lub w skrzyni, w której nie zachodzi ryzyko zawilgocenia tkanin i która jest dobrze wentylowana. Wełniane koce możemy co jakiś czas wyjąć z szafy i je przewietrzyć, najlepiej na świeżym powietrzu, jeśli oczywiście nie jest wilgotno. Warto wydzielić na koce osobną przestrzeń, daleką od butów, kurtek, które często z zewnątrz wracają o domu wilgotne, nieidealnie czyste i które przede wszystkim mogą stanowić siedlisko drobnoustrojów. Warto też zabezpieczyć koc prze zakurzeniem, mięsisty materiał z łatwością będzie bowiem "łapał" kurz. Później może mieć to negatywne konsekwencje dla osób, które na przykład zmagają się z alergiami czy astmą. W szafie czy skrzyni, w której przechowujemy koce warto też umieścić specjalną zawieszkę – saszetkę, na przykład z lawendą lub kostkę mydła, aby odstraszyć mole, które potrafią narobić naprawdę wielu szkód i nieodwracalnie uszkodzić tkaninę, szczególnie wełnę. Odpowiednie przechowywanie to klucz to zachowania koca na więcej niż jeden sezon.
Jeżeli koc ma pełnić funkcję ochronną, a niekoniecznie służyć do otulania się, warto rozważyć zastąpienie go narzutą. Szeroki wybór narzut na łóżko czy kanapę znaleźć można pod linkiem https://www.lozkoholicy.pl/pol_m_Salon-i-Sypialnia_Narzuty-na-lozko-i-kanape-1664.html. Wśród klasycznych i bardziej designerskich wzorów z łatwością wypatrzeć można modele idealne do swojej sypialni.
Tekst sponsorowany