50 lat temu w Jastrzębiu-Zdroju hucznie świętowano „Barbórkę”. Pamiątkę po tamtym wydarzeniu możemy oglądać również dzisiaj. Jest to budynek dawnego górniczego domu kultury, znajdujący się przy rondzie Zdrojowym. Chyba wówczas, pół wieku temu nikt nie przypuszczał, że w miejscu tym pojawi się market spożywczy, a po kinie nie będzie ani śladu.
Robimy to, by raciborscy Ukraińcy zapomnieli o trudnych sprawach, które towarzyszą im w związku z wojną w ich ojczyźnie. Bo dobro wraca, a my nie tylko pomagamy, ale i uczymy się od uchodźców - mówią o projekcie Together, realizowanym przez Raciborski Fundusz Lokalny i Raciborskie Centrum Kultury.
Ogromne lasy, bagna, gigantyczne owady i dużo tlenu w atmosferze – tak po krótce można opisać krajobraz naszego regionu w karbonie – okresie geologicznym w dziejach Ziemi, w którym właśnie powstały pokłady czarnego złota. Wtedy na naszej planecie dosłownie królowały rośliny.
Listopadowa sesja Rady Miasta Jastrzebie-Zdrój przyniosła temat komunikacji publicznej, który podczas dyskusji zdominowany został przez kwestie stanu nieruchomości i odpowiedzialności za ten stan. Padły zapowiedzi zawiadomienia prokuratury oraz procesów cywilnych.
Posłanka Gabriela Lenartowicz poinformowała na konferencji prasowej w swoim biurze, że rozmawiała z wiceministrem spraw wewnętrznych. Uzyskała zapewnienie, że budowa nowej komendy dla zawodowej straży pożarnej to priorytet dla resortu.
- Z nadzieją zmartwychwstania informujemy, że we wtorek, 3 grudnia 2024 r., zmarł ks. Zygmunt Hupka, proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii św. Michała Archanioła w Pawłowie - poinformowała Diecezja Opolska. Duchowny zmarł w 72. roku życia i 45. roku kapłaństwa.
Mikołaj, bliźniaki Oskar i Amelka, Kacperek, Antosia i Jaś. Poznaj maleństwa, które w ostatnim czasie przyszły na świat w wodzisławskim szpitalu.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje rozmieszczenie w całym kraju 70 nowoczesnych fotoradarów, umożliwiających nie tylko kontrolę prędkości mijających je samochodów, ale i rejestrowanie np. złamania zakazu skrętu czy korzystania ze złego pasa ruchu. Jedno z takich urządzeń ma pojawić się w Raciborzu na ul. Kozielskiej, w ciągu DK45.
Dramatyczne sceny rozegrały się w jednym z mieszkań w Gliwicach. Mężczyzna będący pod wpływem środków psychoaktywnych, chwycił swoją kilkuletnią córkę i stojąc z nią w oknie krzyczał, że zabije demona. Tylko dzięki zdecydowanej reakcji innych domowników, dziecku nic się nie stało. Chwilę później sprawca skoczył.
Wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim został utrzymany w mocy. Apelacja nie zmieniła sytuacji pana Krzysztofa, który stracił owce i musi zapłacić zasądzoną mu grzywnę.
11 par z Rydułtów odebrało 2 grudnia z rąk burmistrza, Marcina Połomskiego medale za długoletnie pożycie małżeńskie.
Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2018 r. przeciwko Polsce w sprawie jakości powietrza minęło już ponad 5 lat, działania kolejnych rządów są zbyt wolne, a przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce wciąż należą...
Ks. Józef Kukuczka był przed laty związany z parafią w Syryni. Pogrzeb kapłana odbędzie się w Kaczycach, 5 grudnia.
Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Lubelski Węgiel "Bogdanka" podpisały list intencyjny, który w zamyśle sygnatariuszy ma otworzyć drogę do bliższej współpracy w zakresie "optymializacji procesów produkcyjnych".
1 grudnia w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala 14. edycji Konkursu Gawędziarskiego „Fedrowani w godce”.
- Czuję się zaszczycony - komentuje Krzysztof Sałajczyk, były prezes Unii Racibórz Sp. z o.o., mieszkaniec Budzisk w gminie Kuźnia Raciborska, związany z miejscową OSP.
Od 1 stycznia 2025 roku nowym Prezesem Zarządu spółki Komunikacja Miejska Rybnik sp. z o.o. będzie Krystian Tomala.