Mieszkanka Kuźni Raciborskiej na Campusie Polska Przyszłości. Czy warto było tam pojechać? [FELIETON]
- Campus Polska Przyszłości 2024 to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. Był to czas pełen inspiracji, nauki i nowych znajomości - pisze w swoim felietonie Michalina Kowol. - Uczestnicy czuli się częścią dynamicznej społeczności młodych ludzi, którzy chcą mieć realny wpływ na przyszłość naszego kraju - dodaje. W trakcie wydarzenia miała okazję spotkać się m.in. z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, Robertą Metsolą. Poniżej prezentujemy felieton mieszkanki Kuźni Raciborskiej.
Campus Polska Przyszłości 2024: Nowe Horyzonty dla Młodych Polaków
Campus Polska Przyszłości to coroczne wydarzenie, które przyciąga tłumy młodych, ambitnych Polaków z całego kraju. W tym roku w dniach 23-29 sierpnia odbyła się już czwarta edycja, która niezmiennie odnalazła swoje miejsce na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie-Kortowie. Bezpośrednia bliskość wód Jeziora Kortowskiego dostarczyła dodatkowych walorów wizualnych temu pełnemu inspirujących spotkań, warsztatów i dyskusji wydarzeniu.
Campus rozpoczął się od uroczystej inauguracji, w której udział wzięli czołowi politycy, w tym m.in Premier RP, Donald Tusk. Wygłoszone przemówienia podkreślały znaczenie zaangażowania młodych ludzi w życie publiczne oraz konieczność wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości.
Jednym z głównych elementów Campusu były warsztaty i panele dyskusyjne. Uczestnicy mieli okazję zgłębiać zagadnienia zawarte w pięciu głównych filarach tematycznych:
- Kompetencje przyszłości
- Bezpieczny Świat
- Komfort Życia
- Społeczeństwo Równości
- Gospodarka i Technologie
Eksperci z różnych dziedzin dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, co pozwoliło uczestnikom zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć horyzonty. Z mojej perspektywy najciekawsze były spotkania związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, wielokulturowością, cyberprzestrzenią oraz mediami. Jest to związane z moją ścieżką kształcenia na kierunkach: Bezpieczeństwo Narodowe i Międzynarodowe oraz Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Dużą uwagę poświęcono także tematowi regionalizacji i sile, która wypływa z decentralizacji państwa.
Podczas paneli była specjalnie wydzielona część na dyskusję. Dlatego udało mi się poruszyć temat bezpieczeństwa naturalnego w obliczu postępujących zmian klimatycznych na płaszczyźnie lokalnej. W mojej opinii musiała pojawić się kwestia zabezpieczenia gmin przed negatywnym wpływem sytuacji noszących znamiona klęsk żywiołowych (powodzie, pożary). Takim elementem jest m.in budowa zbiorników retencyjnych, co wskazuje na błędy w decyzji o zaprzestaniu budowy Zbiornika Kotlarnia. Poruszono także ścieżki alternatywne, co podniosło walory merytoryczne dyskusji i wskazało możliwe kierunki działania dla władz samorządowych.
Campus Polska Przyszłości to nie tylko nauka, ale również sfera kulturalno-rozrywkowa. Wieczorne koncerty, spektakle teatralne i pokazy filmowe były doskonałą okazją do relaksu i integracji, a także poznania bliżej trudnodostępnych bohaterów popkultury, którzy byli często prelegentami w różnorodnej tematyce. Najlepiej zapadły mi w pamięć koncerty zespołu Kwiat Jabłoni oraz Vito Bambino. Ciekawym doświadczeniem były również koncerty Mary Spolsky oraz Kasi Lins. Godny uwagi był także spektakl “Wypiór” z Magdaleną Boczarską i Mateuszem Banasiukiem w rolach głównych. Tego typu wydarzenia pozwoliły na chwilę oddechu po bardzo intensywnym dniu.
Każdego dnia zostały umieszczone w planie spotkania z inspirującymi osobami. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z liderami społecznymi, politykami oraz ekspertami z różnych dziedzin. Wśród gości znaleźli się m.in. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, prezydent-elekt Białorusi Swietłana Cichanouska, była premier Finlandii Sanna Marin czy legenda polskiej polityki - Jerzy Buzek. Te rozmowy były nie tylko pouczające, ale również skłaniały do refleksji nad przyszłością Polski i Europy. W programie znalazły się także spotkania ze sportowcami, którzy nie tylko opowiadali o swoim życiu, ale także brali udział w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych razem z uczestnikami Campusu. Tym sposobem miałam okazję poznać m.in Justynę Kowalczyk-Tekieli, Roberta Korzeniowskiego czy Marcina Gortata.
Campus Polska Przyszłości 2024 to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. Był to czas pełen inspiracji, nauki i nowych znajomości. Uczestnicy czuli się częścią dynamicznej społeczności młodych ludzi, którzy chcą mieć realny wpływ na przyszłość naszego kraju. To doświadczenie z pewnością zmotywowało wielu z nich do dalszego działania i angażowania się w życie społeczne i polityczne. Campus Polska Przyszłości jest wydarzeniem, które skłania polską młodzież do wzięcia losu w swoje ręce i rozwijania swoich zainteresowań w działalności społecznej. Jest to prosty sposób na ogólnopolską promocję swojego regionu i zadbanie o jego interesy na arenie ogólnopolskiej. Z tego względu serdecznie polecam wszystkim chętnym wzięcie udziału w rekrutacji na 5 edycję Campusu w 2025 r.
Michalina Kowol
Z czego ta pani jest dumna, z siania pogardy i nienawiści do prawicy. Żenujące.
Wstyd dziewczyno
Jak wiatr zawieje i gdzie korzyści....
A najlepsze na spędzie młodych wyznawców rudego to było wspólne śpiewanie 8gwiazdek.Tylko pozazdrościć takiej imprezy.
Bernard już nie jestem twoim znajomym
zjazd współczesnej międzynarodówki. Na szczęście to ostatnie pokolenie. niech się nie rozmnażają szybko znikną
Barnard coś ty robił...
Same lewaki na zdjeciach, a przeciez Bernad Kowol to pisowiec
Główne tematy kampusu: aborcja ,je.. PiS gratulacje...
dobrze że ktoś mądrze pomyślał i jest ten kampus - bo inaczej to jedyne kulturalne zajęcie jakie było by w tym kraju to pielgrzymka