Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Napijmy się, bo nareszcie „łyk-end”

Walka z zalewem angielszczyzny, która niczym tajfun wdziera się do języka polskiego jest niestety jak walka z wiatrakami. Może więc nie warto się stresować, że wolimy „weekend” zamiast „popiątku”? W końcu w naszym języku mamy mnóstwo słów pochodzących z łaciny, z języka tureckiego, niemieckiego, francuskiego, które już dawno przestaliśmy traktować jak obce i brzydkie. Teraz widać przyszedł czas na podbój Polski przez język Szekspira.

Ankieta

Czy jesteś za używaniem polskiego słowa „popiątek” zamiast angielskiego „weekend”?
Zobacz więcej

Dwa tygodnie temu opisaliśmy na nowiny.pl propozycję Zdzisława Grubego, uczestnika polskiej edycji gry „Settlersi”, który apeluje o zastąpienie obcojęzycznego słowa „weekend” polskim „popiątek”. W naszej sondzie w tej sprawie wypowiedziało się już prawie 1000 czytelników. Ogromna większość (81 proc.) uznała, że nie ma co kombinować i trzeba się trzymać anglojęzycznego „weekendu”. Spełzły na niczym również wcześniejsze akcje polskich patriotów językowych, zgłaszających takie propozycje, jak „tykoń”, „zapiątek”, „tygoniec”, „tyniec”, „dwudnik” czy „świątnik”. Sprawa wydaje się przesądzona na wieki, ale ku pokrzepieniu serc na przyszłość, czyli przy wchłanianiu kolejnych anglojęzycznych terminów warto przypomnieć, że niektóre narody jednak się „weekendowi” oparły. Np. w Niemczech pewnie zrozumieją to słowo w angielskim oryginale, ale w powszechnym użyciu jest swojskie „wochenende”. Rosjanie, którzy zasysają anglicyzmy na potęgę, akurat na weekend mówią „wychodnyje”, choć oczywiście moskiewska młodzież czasem szpanuje obcym odpowiednikiem. Nawet nasi bracia Czesi oswoili nieco jego pisownię i wymowę, dzięki czemu mają swój własny „vikend”. Podobnie Francuzi, którzy wprawdzie tylko rozdzielili „week-end”, ale za to typowo po francusku akcentują ostatnią sylabę.

A gdyby tak zacząć pisać, albo choć wymawiać to słowo po polsku? Taki na przykład „łykend” pasowałby do nas jak ulał. Jeden łyk, drugi, trzeci, czwarty i… end! No to udanego łykendu!

Arkadiusz Gruchot

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
kolejar 30.06.2013 22:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie, stare ,ale ciągle aktualne.

gucioptasznik 30.06.2013 13:37
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

a propos, nie wie ktoś czy czeska wódka już bezpieczna?

tuffo 29.06.2013 00:59

A niech są angielskie słowa tylko je spolszczmy łikend (od dawna piszę ale łykend i skojarzenie ciekawe) mejl, mejla, Szekspira też spolszczyliśmy, dżojstik (pamiętacie z lat 80 manetki, hehe), bo choć angielskie ale poco łamać pisownię.

Jan Niezbędny:-( 28.06.2013 22:49
oceniono 8 razy
-4
Zgłoś

w dupie mam polskie słowa , mieszkam na Sląsku a tu nikt nie chce godać po gorolsku bo mu gańba , w Niemczech durch łachum z goroli co ani guten tag zagen nie umią , wstyd pOLSKI narodzie

hutnik 28.06.2013 15:46

z keczupem się udało, chociaż moja bratowa mówi keczap