1 listopada to w polskiej tradycji dzień szczególny. Udajemy się wówczas na groby bliskich, by oddać się chwili zadumy, modlitwy. Coraz częściej w okolicy przełomu października i listopada widoczne jest też inny wymiar tego dnia - Halloween. Często te dwa obrzędy stawia się do siebie w opozycji. Czy jednak rzeczywiście nie mają...
Pijarowe spektakle w wykonaniu naszych parlamentarzystów są coraz bardziej groteskowe. Nadchodzi moment, w którym rachunek za bilety lotnicze i kolejowe naszych wybrańców będzie większy niż kwoty wypisane na niebieskich czekach.
Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości porozwieszało reklamówki z „Biedronki” na klamkach biur poselskich Platformy Obywatelskiej. Ponoć w całej Polsce, ale według moich informacji, w Raciborzu akurat nie. Typuję, że w Raciborzu w PiS-ie po prostu nie miał kto ich rozwiesić, bo w partii…młodych brak. Tak na marginesie, gdyby młodzi...
Pytanie postawione w tytule może wydawać się nieco lub - dla części czytelników - bardzo kontrowersyjne. Bo czego Polacy mogą nauczyć się od Niemców lub Czechów? "Wiadomo", że ci pierwsi są naszym odwiecznym wrogiem, a ci drudzy - obiektem kpin i śmiechu. Czy jednak my - Polacy jesteśmy najlepsi i idealni?
Romeo i Julia, para łabędzi z wodzisławskiego parku przez kilka lat cieszyła mieszkańców swoją obecnością. Do czasu. Wiadomo, nic nie trwa wiecznie, zdaje się jednak, że to nie musiało się skończyć ani teraz, ani w taki sposób. Ktoś się do tego przyczynił.
Bożydar Nosacz pyta, czy radny Henryk Mainusz, współrządząc Raciborzem przez wiele lat, wiedział o patologiach i je tolerował, czy też może jego wypowiedzi to zwykłe bajdurzenie.
Przepisy prawa, które regulują kwestie opałowe, zostały w ostatnim czasie tak pogamatwane, że wielu mieszkańców naszego województwa nie ma pewności, jakiego rodzaju opał można dziś spalać, by nie narazić się na mandat.
Mam takie wrażenie, że rządzący w Warszawie uważają, że samorządy mogą zajmować się… wszystkim. Czyli na przykład także handlem węglem. A jak źle będą tym węglem handlować, to będzie można na nie zrzucić winę za to, że Polacy marzną. A niektóre samorządy, na przykład Racibórz, to wręcz są stworzone do handlowania...
Przez media przetacza się dyskusja na temat wesel. Wiadomo, sezon w pełni, co świetnie służy rozwojowi branży. Problemem jest po pierwsze: ile dać do koperty jako prezent dla młodej pary, po drugie jak rozmieścić gości na sali bankietowej i po trzecie, czy prosić/iść z dziećmi czy bez? Ta ostatnia kwestia rozpala wszystkich do czerwoności. Zatem…
Sezon grzewczy już rozpoczęty. Niektórzy wchodzą w niego z dużą obawą, czy wystarczy im pieniędzy na opłacenie rachunków za energię, inni – czy zdążą kupić odpowiednią ilość węgla. Tu i ówdzie słychać głosy, że trzeba będzie palić, czym popadnie, no może za wyjątkiem opon. Ekologia jakby schodzi na dalszy plan.
No to się porobiło… Przy ul. Warszawskiej ma być zbudowana tężnia. Zgodziła się na to rada miasta, acz z dużym opóźnieniem, co ponoć mocno podniosło koszty budowy. Kto za to zapłaci? Ano my wszyscy. Na dodatek na ostatniej sesji dowiedzieliśmy się, że podobno niektórym seniorom (a to chyba głównie dla nich się buduje) ta lokalizacja...
Sezon na grzybobranie w pełni. Grzybami w tym roku obrodziło. Niestety również odpadkami, które zostawiamy podczas wizyt w lesie. Wielu z nas wciąż nie potrafi się nauczyć, że w lesie należy za sobą posprzątać.
Zanim zacząłem się dziwić niektórym wypowiedziom radnych, w osłupienie wprawił mnie miejski urzędnik - pisze Bożydar Nosacz o tym, co wydarzyło się niedawno na forum raciborskiego samorządu.
„Orlęta. Grodno ‘39” na ten film udają się ostatnio wycieczki szkolne. Także młodzi jastrzębianie zasiądą w fotelach kinowych, aby obejrzeć realizację na temat napaści sowieckiej na Polskę. Bez wątpienia jest to film o patriotyzmie, ale też o podziałach, czy nawet nienawiści, która nie ustępuje w czasach wojny, a nawet wybucha...
Czy organiatorzy akcji postanowili przyciągnąć uczniów publikując na plakacie zdjęcie grzybka halucynka?
Ruszyła IV dawka szczepień przeciwko COVID. W jednym z punktów szczepień na terenie Jastrzębia, pusto, zaledwie kilka osób wypełnia kwestionariusz medyczny. Wielkiego zainteresowania - jak na razie - nie widać. Duża część osób uważa, że epidemia się skończyła albo w ogóle jej nie było. A może była tylko międzynarodowym spiskiem?
Lapsusy językowe najczęściej przypisywane są komentatorom sportowym (szybkość przekazu) lub milicjantom. Tak, milicjantom właśnie z poprzedniej epoki, o czym legendy krążą do dziś, a i niejeden dowcip śmieszy. Popularny „Humor z zeszytów” to rubryka znana niegdyś z tygodnika PRZEKRÓJ, a obecnie np. z MAŁEGO GOŚCIA NIEDZIELNEGO....