Nie żyje 27-letni raciborzanin. Drugi uczestnik wypadku trafił do szpitala w Sosnowcu.
AKTUALIZACJA
Zdaniem woźnicy różnica w powożeniu takim zaprzęgiem jest prawie taka jak przy porównaniu jazdy samochodem osobowym z kierowaniem tirem. Sześć koni wiozło bryczkę z księdzem (proboszcz parafii cyprzanowskiej) oraz starostami, małżeństwem Pientków. Biesiadę zorganizowano przy remizie. W dożynkach wzięli udział wójt i skarbnik Pietrowic Wielkich.
Korowód w Krowiarkach był nieco krótszy niż zwykle. W drodze do kościoła wzięli udział m.in. dzieci z zespołu Stella, kolorowo przebrani rowerzyści, a także hrabina i gazik z terytorialsami. Nie zabrakło miejscowych koni, dosiadanych przez amazonki. Jedyny ołtarz ustawiono przy domu państwa Fieglerów - starostów tegorocznych dożynek.
Handel starociami w pietrowickim centrum obchodził w lipcu swe półrocze. Rozwija się, zyskał wymiar międzynarodowy dzięki obecności Czechów. Upalne lato nie sprzyjało jednak frekwencji przy stoiskach, zarówno sprzedających, jak i kupujących.
Niezbyt długi, ale jak zwykle barwny korowód przejechał przez wieś w gminie Pietrowice Wielkie. Trasa wiodła z ulicy Staszica pod Tłustomosty. Na czele jechała miejscowa straż pożarna w swoim klasycznym już mercedesie. Strażacy liczą, że następne dożynki odbędą się już z nowym, większym wozem bojowym.
Cyprzanów w gminie Pietrowice Wielkie podziękował już za tegoroczne plony. Okazały się dobre, choć zima i wiosna tego nie zapowiadały. Zobacz zdjęcia z dożynkowego korowodu, który przeszedł spod kościoła Trójcy Świętej na stadion.
Rankiem 14 sierpnia z kościoła św. Jana Chrzciciela na Ostrogu wyruszył raciborski strumień 41. Pieszej Opolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Nawet letnia odsłona targu końskiego nie przyciągnęła do pietrowickiego centrum zbyt wielu handlarzy końmi. Przyjezdni narzekali na małe zainteresowanie potencjalnych kupców.
Samochód wypadł z drogi i odbił się od drzewa. Kierowca wyczołgał się z wraku, pomocy udzielili mu świadkowie...
AKTUALIZACJA
Bruno Stojer jest nie tylko cenionym pasjonatem lokalnej historii, ale także angażuje się w działalność OSP na terenie gminy. Dba o przywiązanie do ochotniczych barw wśród kolejnych pokoleń. Według jego pomysłu powstał wakacyjny, młodzieżowy obóz strażacki, który z powodzeniem jest kontynuowany już trzecią dekadę. Spytaliśmy...
Były już sekretarz gminy Pietrowice Wielkie rozpoczął dziś pracę w Eko-Oknach. Został tam dyrektorem ds. administracyjno-organizacyjnych.
Najbardziej przedsiębiorcza gmina w Polsce to Karpacz, gdzie na 1 tys. mieszkańców przypada przeszło 28 razy więcej podmiotów gospodarczych niż w Nowym Dworze w woj. podlaskim – wynika z rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju Politechniki Warszawskiej. Sprawdziliśmy, jak w zestawieniu wypadają gminy powiatu raciborskiego oraz sąsiedzi.
- Trzeba wiedzieć kiedy odejść. Zostawiam gminę Pietrowice Wielkie w dobrej kondycji, ze złożonymi wnioskami na fundusze unijne. Podjąłem decyzję życiową - tak pietrowicki sekretarz tłumaczy swoją decyzję o rezygnacji z pracy w urzędzie gminy. W poniedziałek 31 lipca powiedział o niej urzędnikom. Pracował w gminie od 1997 roku.
Podczas minionego weekendu strażacy z powiatu raciborskiego wyjeżdżali do akcji dziewięć razy, interweniując w miejscowościach Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Owsiszcze, Pietrowice Wielkie, Ponięcice, Racibórz, Rudnik, Rudy oraz Turze.
Wicemarszałek Stanisław Dąbrowa sprawdził, czy nasze drogi rzeczywiście są tak dziurawe, jak przedstawia to starosta.
Zakłócanie porządku i spokoju publicznego oraz niszczenie placu zabaw zarzuca bywalcom tegoż placu mieszkaniec Żerdzin, którego posesja znajduje się po sąsiedzku. Posądzana o wandalizm młodzież broni się wraz ze swymi rodzicami. Znalazła zrozumienie u miejscowych władz i policyjnego dzielnicowego.
Ponad 30 osób wzięło udział w szkoleniu dla przedsiębiorców zainteresowanych dotacjami z Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo dla rozwoju”. Odbyło się w budynku pietrowickiego centrum. Nowi biznesmeni mogą liczyć na 50 tys. zł.