Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Jak zwiększyć swoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej?! Uważaj na kłopotliwe pytania rekruterów

utworzone przez | maj 31, 2021 | Newsy z rynku pracy

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Obawiasz się usłyszeć kłopotliwego pytania, na które trudno ci będzie udzielić odpowiedzi? Przeczytaj jakie pułapki czyhają na kandydatów do pracy na rozmowie rekrutacyjnej.

Bez względu na to, jaką pracę staramy się zdobyć, pewne pytania powtarzają się w różnych procesach rekrutacyjnych. Niektóre mogą wydawać się dziwne lub podchwytliwe, wszystkie jednak mają pomóc rekruterowi dobrać właściwą osobę na właściwe stanowisko. Mimo stresu związanego z procesem rekrutacyjnym, warto zapanować nad emocjami i udzielać przemyślanych odpowiedzi. Kandydat, który pozwoli sobie na zbyt dużą swobodę, może zrazić do siebie rozmówcę. Jeżeli skupimy się na cechach nieprzydatnych w danej roli, także zmniejszamy swoje szanse na przekonanie do siebie rekrutera.

Większość rekruterów rozpoczyna rozmowę od ogólnych informacji o firmie i specyfice stanowisk. Na początku spotkania padają proste pytania. Po krótkim small talk rozmówca prawdopodobnie przejdzie do sprawdzania historii zatrudnienia, predyspozycji i umiejętności kandydata. Wiele pytań ma na celu ustalenie, czy dana osoba pasuje na dane stanowisko. Powinniśmy odpowiadać na nie szczerze, ale tak, aby podkreślić posiadanie umiejętności wspomnianych w opisie stanowiska.

Odpowiadając na pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej, powinniśmy pamiętać o tym, że każde z nich wpływa na wyobrażenie rekrutera na nasz temat. Nawet, jeżeli przejdziemy na „ty”, a rozmowa będzie miała luźny charakter, powinniśmy dbać o swój profesjonalny wizerunek i unikać wypowiedzi, które mogą sprawić wrażenie, że nie jesteśmy osobą godną zaufania. Możemy oczywiście pozwolić sobie na dygresje, jeżeli atmosfera temu sprzyja, ale powinniśmy zadbać o warstwę merytoryczną swojej wypowiedzi.

Nie warto również brać do siebie pytań trudnych i wymagających przemyślanej odpowiedzi. Jeżeli potrzebujemy chwili na zastanowienie, możemy poinformować o tym rektutera i dać sobie czas na zebranie myśli. Taka prośba zdecydowanie zrobi lepsze wrażenie niż przeciągająca się, niezręczna cisza lub odpowiedź „nie wiem”. Przede wszystkim jednak nie należy się poddawać nawet w momentach słabości. Rekruterzy z rozmysłem zadają trudne pytania, aby sprawdzić, jak kandydat radzi sobie w wywołujących żywe emocje sytuacjach.

1. Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Pytając o przyszłość, rekruter stara się ustalić, jakim typem pracownika jesteśmy – czy wolimy działać w pojedynkę, czy zespołowo, mieć zwierzchnika czy zarządzać innymi? Z naszej odpowiedzi rekruter wywnioskuje, jakie są nasze ambicje zawodowe i czy ścieżka kariery w danej organizacji będzie dla nas odpowiednia.

Pytanie to pozwala zawęzić obszar zainteresowań kandydata do pracy i daje wyobrażenie o tym, jakiej pracy szuka.

2. Jak postrzegasz swój sukces zawodowy?

Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Zadając je, rekruter chce dowiedzieć się, jakie kandydat ma ambicje, co motywuje go do pracy, jakie są jego priorytety czy zainteresowania i co stanowi dla niego wyzwanie.

Na powodzenie mogą liczyć osoby, które zasygnalizują chęć do nauki, gotowość do przyjmowania wyzwań i umiejętność myślenia strategicznego.

3. Z jakimi przełożonymi / pracownikami pracowało ci się najlepiej, a z jakimi najgorzej?

Zawsze lepiej jest przedstawić kogoś w pozytywnym, a nie negatywnym świetle. Rekruter może starać się sprawdzić, czy kandydat znajdzie nić porozumienia z przyszłym przełożonym lub członkami zespołu. Warto pamiętać, że odpowiednie dopasowanie leży również w naszym własnym interesie.

Najlepiej jest skupić się na pozytywnych aspektach współpracy z szefem i współpracownikami, które pozwolą udowodnić, że sprawdzimy się na danym stanowisku.

Pytanie o współpracę z przełożonym stanowi także okazję do podzielenia się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami na temat dobrego zarządzania i komunikacji. Odradzamy natomiast opowiadanie o problemach, które mogą występować w każdej firmie, np. o dużej ilości spotkań czy pracy pod presją czasu. 

4. Czym to stanowisko różni się od innych, na które aplikujesz?

Pytając o inne procesy rekrutacyjne, rekruter chce sprawdzić, jaki jest obszar zainteresowań przyszłego pracownika.

W dzisiejszych czasach mało prawdopodobne jest, aby osoba poszukująca pracy wysłała CV tylko do jednej firmy. Brak innych rekrutacji może zostać uznany za kłamstwo. Wypowiadanie się negatywnie o innych pracodawcach także może wzbudzić czujność rekrutera dbającego o dobrą reputację swojego pracodawcy.

Udzielając odpowiedzi, warto podkreślić, że chociaż aplikujemy również do innych firm, nie podjęliśmy jeszcze decyzji na temat zatrudnienia. Nie musimy także opisywać z detalami pozostałych stanowisk, które wzbudziły nasze zainteresowanie. 

5. Czy rozważałeś/-aś założenie własnej firmy?

W Polsce to pytanie może mieć na celu sprawdzenie, czy kandydat do pracy jest skłonny zgodzić się na zatrudnienie w oparciu o kontrakt B2B. Niestety wielu pracodawców proponuje takie rozwiązanie, aby zaoszczędzić na kosztach pracowniczych (mamy wówczas do czynienia z fikcyjnym samozatrudnieniem).

Innym powodem może być chęć wysondowania, czy kandydat jest na 100 proc. zainteresowany pracą, czy też ma pomysł na własny biznes, który będzie rozwijać w bliskiej perspektywie czasu.

Odpowiedź na to pytanie stanowi okazję do porównania pracy w firmie i prowadzenia własnej działalności. Można wskazać na możliwości rozwoju, pracy zespołowej czy nauki od innych, jakie stwarza zatrudnienie w korporacji.

Jeżeli kandydat zbyt mocno skupi się na zaletach bycia szefem dla siebie samego, a pominie pominie aspekt współpracy z innymi, może stracić szansę na wymarzoną posadę. 

6. Dlaczego poprzedni pracodawca rozwiązał z tobą umowę?

Jeżeli w świadectwie pracy jest informacja o tym, że pracownik został zwolniony, rekruter może zapytać o okoliczności związane z zakończeniem współpracy. W ten sposób stara się ustalić, co wpłynęło na decyzję pracodawcy, jak kandydat radzi sobie w stresujących okolicznościach i czy powody zwolnienia mogą rzutować na efektywność pracownika na nowym stanowisku.

Przy okazji można zaobserwować, jaki kandydat ma stosunek do pracodawcy.

7. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

Zadając tego typu pytanie, rekruterzy chcą sprawdzić, co kandydat wie o pracodawcy oraz co motywuje go do zmiany. Brak wiedzy na temat przedsiębiorstwa może zaważyć o przyjęciu innej osoby.

Z pewnością nie zrobimy dobrego wrażenia na rekruterze, jeżeli nie będziemy w stanie wymienić branż, w których działa pracodawca, czy rynków, na których jest obecny.

8. Wymień trzy swoje wady i trzy zalety

Zadając to pytanie, rekruter szuka sygnałów ostrzegawczych, które mogą zaważyć na przyszłej pracy, takich jak trudności we współpracy z innymi osobami czy nieterminowość.

Każde stanowisko wiąże się ze specyficznymi wymaganiami, dlatego udzielając odpowiedzi, powinniśmy zadbać o to, żeby nie przedstawić siebie jako osoby niespełniającej kryteriów wskazanych w ofercie.

Cechy, na które wskażemy, powinny iść w parze z wymogami zawartymi w ogłoszeniu, natomiast wymienione przez nas wady mogą być niejednoznaczne. Przykładowo, duża skrupulatność w pewnych sytuacjach może zostać uznana za wadę, a w innych za zaletę. 

9. Z jakiego osiągnięcia w pracy jesteś najbardziej dumny/ dumna?

Zadając to pytanie, rekruterzy chcą sprawdzić, jakie są nasze pasje i czy potrafimy opowiadać o czymś w przekonujący sposób. Jeżeli jesteśmy w stanie snuć ciekawą opowieść na temat swoich osiągnięć, prawdopodobnie poradzimy sobie również podczas wystąpienia publicznego.

Ponadto osoba, która prowadzi rekrutację, może przekonać się, czy kandydat szczerze chce pracować w obszarze, który ma związek z potencjalnym stanowiskiem. 

10. Jaki jest twój powód zmiany pracy?

Rekruterzy często pytają kandydata o powód zmiany lub utraty pracy.

Wypowiadając się mało pochlebnie o poprzednim przełożonym lub firmie, z którą się rozstaliśmy, można postawić siebie w niekorzystnym świetle. Kto chciałby zatrudnić osobę nieszanującą pracodawcy?

Nie powinniśmy także wskazywać wyłącznie na względy finansowe, w przeciwnym razie możemy sprawić wrażenie osoby, która zmieni pracę przy pierwszej lepszej okazji.

Artykuł źródłowy: https://strefabiznesu.pl/10-podchwytliwych-pytan-na-rozmowie-rekrutacyjnej-nie-odpowiadaj-na-nie-pochopnie/ar/c10-15623800

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie