Komu powierzyć prowadzenie księgowości spółki?
Każda spółka jest ustawowo zobowiązana do prowadzenia księgowości. Niektóre (np. spółki cywilne, jawne i partnerskie) mogą ograniczyć się do księgowości uproszczonej obejmującej głównie ewidencję przychodów i rozchodów. Od innych podmiotów (np. kapitałowych, komandytowych czy akcyjnych) natomiast prawo wymaga prowadzenia pełnej księgowości, czyli takiej, która uwzględnia wszelkie procesy finansowe zachodzące w jej obrębie. W obu przypadkach niezwykle ważne jest, by księgi rachunkowe były prowadzone w sposób jak najbardziej rzetelny.
Kto powinien obsługiwać księgowość w spółce?
Księgowość spółki ma niebagatelne znaczenie dla jej funkcjonowania, ponieważ odpowiada za jej zobowiązania prawno-finansowe, a co za tym idzie – legalność prowadzonych przez nią działań. Dlatego też obsługą księgowości w spółce powinna zajmować się osoba kompetentna, uczciwa i odpowiedzialna np. BPION. Tylko ktoś taki umiejętnie zadba o prawidłowe przetwarzanie transakcji, wnikliwe analizy przepływów finansowych i stałą kontrolę dokumentacji, gwarantując bezpieczeństwo oraz poufność danych. Jeśli więc chcemy mieć całkowitą pewność, że prowadzenie księgowości spółki jest w dobrych rękach, idealnym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z certyfikowanym księgowym lub specjalistą ds. rachunkowości. Są to eksperci, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w tym obszarze.
Czy zdalna obsługa księgowości spółki to dobry pomysł?
Księgowi i eksperci ds. rachunkowości mogą realizować swoje zadania dwojako: stacjonarnie lub zdalnie. Stacjonarna obsługa księgowości to praca na etacie w siedzibie firmy. Zdalna obsługa księgowości dla spółek natomiast oznacza pracę w biurze rachunkowym poza siedzibą firmy. To drugie rozwiązanie jest bardzo popularne w Polsce i na świecie z wielu przyczyn – między innymi ze względu na oszczędności, jakie za sobą niesie oraz na wygodę, z jaką się ono wiąże. Wybierając zdalne prowadzenie księgowości dla spółek, przedsiębiorcy nie muszą się martwić zatrudnianiem i szkoleniem pracowników z tego zakresu. Nie muszą się również zamartwiać tworzeniem i utrzymywaniem potrzebnego im do pracy biura, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.
Materiał zewnętrzny