Obywatele Ukrainy szukają u nas pracy. W zdecydowanej większości to kobiety
Uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy wchodzą na rynek pracy powiatu wodzisławskiego. Ile z nich już się zarejestrowało w Powiatowym Urzędzie Pracy? Pierwsze umowy z przedsiębiorcami już zostały podpisane.
Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczęta 24 lutego, spowodowała największy jak do tej pory kryzys migracyjny i humanitarny w całej środkowo-wschodniej części Europy. Wśród wielu powiatowych instytucji zaangażowanych w pomoc wojennym uchodźcom, którzy przyjechali do naszego kraju z powodu wojny, Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. odgrywa bardzo ważną rolę w działaniach na rzecz ich integracji oraz aktywizacji zawodowej.
Ilu Ukraińców szuka pracy?
W zakresie pomocy przy zatrudnieniu ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem na terytorium tego państwa nadała Ukraińcom szereg uprawnień. Osoby te mogą się m.in. rejestrować w urzędzie pracy i korzystać ze wszystkich praw, jakie mają bezrobotni, w tym prawo do korzystania z programów rynku pracy, dofinansowywanych środkami Funduszu Pracy i środkami Unii Europejskiej. - Do 29 marca w wodzisławskim PUP-ie zarejestrowało się 108 obywateli Ukrainy, w tym aż 105 kobiet - przekazuje Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl.
Jakie mają wykształcenie?
Osoby, które zatrudniły się w placówce, są dobrze wykształcone. Zdecydowaną większość stanowią osoby z wykształceniem wyższym (40 osób) lub policealnym (46 osób). Wykształceniem średnim, zawodowym lub podstawowym legitymuje się zaledwie po kilka osób. Około 60% obywateli Ukrainy zarejestrowanych w wodzisławskim urzędzie pracy posiada wykształcenie związane z ekonomią, 7 osób to pielęgniarki, 4 – krawcowe, 5 – sprzedawcy. Wśród poszukujących pracy są pojedynczy reprezentanci zawodów takich jak: prawnik, farmaceuta, weterynarz, psycholog, architekt, biolog, księgowa, fryzjer.
Są już pierwsze zatrudnienia
Zgodnie ze specustawą obywatele Ukrainy są uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a obowiązkiem pracodawcy jest powiadomienie o tym fakcie urzędu w ciągu 14 dni. Od 18 marca do PUP-u w Wodzisławiu Śl. wpłynęło 47 takich powiadomień. Najwięcej osób zostało zatrudnionych na stanowisku pracownik produkcji. Zgłoszono również zatrudnienie w zawodach budowlanych, przy pracach prostych (osoby do sprzątania, pracownicy gospodarczy). Zostały też zatrudnione 4 osoby na stanowiskach pomocy nauczyciela w placówkach oświatowych powiatu. 6 osób z kolei rozpocznie staże w powiatowych szpitalach, wspierając działalność leczniczą placówek.
Staże i szkolenia
Zarejestrowani obywatele Ukrainy mogą być także kierowani na staże, prace interwencyjne, szkolenia. Mogą ponadto ubiegać się o dotację na podjęcie działalności gospodarczej. Do 30 marca do wodzisławskiej placówki wpłynęło: 37 wniosków na staż (podpisano już 9 umów, pozostałe są w realizacji), 3 wnioski na prace interwencyjne (zawarto 1 umowę), 2 wnioski o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej (wnioski są w trakcie oceniania).
Działania urzędu pracy
Wszystkie zarejestrowane osoby korzystają z usług pośrednictwa pracy, przedstawiane są im oferty pracy. Osoby te otrzymały wizytówki w języku ukraińskim. Od kilku dni przy obsłudze obywateli Ukrainy w PUP w Wodzisławiu Śl. pomagają dwie obywatelki Ukrainy zatrudnione na staż w roli tłumaczy. Wojciech Raczkowski zwraca uwagę, że PUP już w pierwszych dniach wojny uruchomił Bank Miejsc Pracy oraz punkt informacyjny dla Ukraińców. Prowadzi również stałą akcję naborową tłumaczy języka ukraińskiego dla innych podmiotów oraz akcje informacyjne dla lokalnego biznesu i organizacji go zrzeszających, a także dla lokalnych instytucji publicznych.
paradoks sytuacji polega na tym, że zwalnia się ukrainki przybyłe tutaj x czasu wcześniej, a na ich miejsce zatrudnia się ukrainki, które przybyły "ze strefy wojny". jeśli ktoś sądzi, że takie postępowanie jest w porządku to nie mam więcej nic do dodania.
~Truth (83.7. * .96)
wytłumacz co ma znaczyć twój komentarz :
"Mógłbym również teraz zrobić im dużo dzieci,"
komu dużo dzieci ?
ty normalny jesteś ?
Więc jedź i nie wracaj w Polsce takich nie trzeba.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem