Oprócz podsumowania wydarzeń i spraw o charakterze społecznym, politycznym, kulturalnym, sportowym i kryminalnym przygotowaliśmy również zestawienie najważniejszych spraw, które związane były z rolnictwem w naszym regionie.
Sejmik Województwa Śląskiego szykuje się do nadzwyczajnej sesji, która odbędzie się 9 stycznia. Jedynym punktem porządku będzie Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz radny sejmiku. W trakcie nadzwyczajnego spotkania, radni będą wyrażać swoją zgodę lub sprzeciw wobec odwołania Kubicy z zajmowanego stanowiska. Czy...
29 grudnia 2023 r. zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska o zmianę przepisów dotyczących szacowania szkód w uprawach rolnych spowodowanych przez zwierzęta chronione.
Jak informuje ARiMR, niniejsza kwota została przekazana w postaci m.in. płatności bezpośrednich, dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i pomocy krajowej.
Słynny program interwencyjny Polsatu poświęcono w czwartek 28 grudnia sytuacji rolników z powiatu raciborskiego, którzy chcą dzierżawić grunty Skarbu Państwa. Ekipa Interwencji spotkała się z nimi w domu kultury w Krzanowicach. Przyszło tam kilkadziesiąt osób, podkreślono, że chodzi o dwieście rolniczych rodzin z okolic Raciborza.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wniosek o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku rolnego należy w 2024 roku złożyć w terminie od 1 do 20 stycznia.
Kozy, barany i kucyki umieszczono w żywej szopce, która na trzy dni pojawiła się na Rynku w Raciborzu. Jednak największe zainteresowanie wzbudza wielbłąd. Można go karmić, oprowadzać, a nawet na nim pojeździć.
Do 29 grudnia 2023 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych lub ASF, mogą ubiegać się o środki finansowe.
Pierwszy nabór wniosków w programie „Energia dla wsi” został wydłużony z 15 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Z uwagi na duże zainteresowanie programem, budżet pierwszego naboru został zwiększony ze 100 mln zł do 1 mld zł.
Od wielu lat w okresie świątecznym nie brakuje głosów o przemyślany zakup i adopcję zwierząt. Zdarza się, że pies, chomik czy kot zostaje wyrzucony lub podrzucony gdyż znudził się już dziecku, dla którego był kupiony. Z Barbarą Połednik ze Stowarzyszenia Koty, Psy i My rozmawiamy o adopcji i działalności samego stowarzyszenia.
Do nietypowej akcji na jednym ze zbiorników wodnych zostali zadysponowani strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Raciborzu i Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżanowicach. Pomocy potrzebował łabędź.
Po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się oficjalne przekazanie władzy. Nowym ministrem jest Czesław Siekierski.
W kolejnym dniu posiedzenia Sejmu odbyło się głosowanie nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla premiera Mateusza Morawieckiego.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o konieczności złożenia informacji przez hodowców.
Słodki pyszczek szopa pracza na zdjęciu wygląda rozczulająco. Jednak przed tym gatunkiem przestrzega Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Specjaliści wyjaśniają, że szopy to inwazyjny gatunek obcy (IGO).
Główny Urząd Statystyczny prowadzi na terenie całego kraju badania statystyczne, które dotyczą pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej oraz pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego.
Krzanowice kontynuują tradycję corocznego przejazdu św. Mikołaja przez gminę, rozpoczynając uroczystość spod kościoła św. Wacława. Procesja konna, kierując się w stronę Mikołaszka – malowniczego kościółka filialnego przy drodze na Bojanów – wyruszyła po godzinie 12.00. Na miejscu, jeźdźcy tradycyjnie trzy razy okrążyli...