Wystartował konkurs dla kobiet zaangażowanych w działalność na rzecz rozwoju obszarów wiejskich "Kobiety dla Polskiej Wsi". Jego inicjatorem jest Rada Kobiet w rolnictwie. Zgłoszenia można przesyłać do 12 września br.
W ostatnich dniach strażacy notują dużą liczbę pożarów upraw rolnych oraz rżysk i nieużytków. Od początku lipca odnotowano już ponad 4000 pożarów, 25 osób odniosło obrażenia, jedna straciła życie.
Nie potwierdziły się informacje podawane przez burmistrza Kuźni Raciborskiej Pawła Machę na sesji rady miejskiej, jakoby to zanieczyszczenia były powodem śnięcia ryb w rzece Rudzie. Podobnie jak w Odrze, a jeszcze wcześniej w stawie na terenie Zielonego Centrum w Krowiarkach, powodem jest przyducha, czyli niski poziom natlenienia wody.
Kto może głosować? Ilu parlamentarzystów wybieramy? Jakie są okręgi wyborczy? Czy można oddać głos na dwie osoby? - na te i inne pytania odpowiadamy w specjalnie przygotowanym materiale dotyczącym wyborów.
- Kto sieje, ten zbiera - uważa Łukasz Mura, radny powiatowy z Owsiszcz, który w sobotę 19 sierpnia skrzyknął rolników do Brzeźnicy (gm. Rudnik), kiedy Agromax rozpoczął obsiewanie pola. Gospodarze obawiają się, że firma będzie dłużej gospodarzyła na terenie, co do którego skończyła się jej umowa. - W myśl prawa jesteśmy posiadaczem...
W Rudniku Wielkim w powiecie częstochowskim odbyły się tegoroczne obchody Wojewódzkiego Święta Plonów.
- Sytuacja na rzece Rudzie uspokoiła się - powiedział portalowi Nowiny.pl st. kpt. Mateusz Wyrba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Jak usłyszeliśmy, powoli kończą się działania służb w Rudach w Kuźni Raciborskiej. Burmistrz gminy wskazuje z kolei na przyczynę problemu.
Dożynki w Roszkowie to nie tylko chwila radości, ale również okazja do wzmacniania więzi społecznych i wspólnego uczestnictwa w obrzędzie, który od pokoleń kształtuje tożsamość i charakter miejscowej społeczności.
W Bolesławiu na niedzielę zaplanowano główną część dożynkowych obchodów, choć impreza rozpoczęła się już dzień wcześniej, kiedy na miejscowym boisku odbyła się zabawa taneczna. Tradycyjnie w piątek mieszkańcy mogli poczuć dożynkowy klimat, bo gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bolesławiu piekły kołacze dożynkowe, które później były sprzedawane.
W Makowie w gminie Pietrowice Wielkie w niedzielę 20 sierpnia odbyły się dożynki parafialne.
Ze wsparcia skorzysta ponad 43 tys. pszczelarzy.
W powiecie raciborskim, w sercu urokliwych Łańc, kolejny rok z rzędu rozpoczął się maraton dożynkowy. To właśnie m.in. w tej wiosce, w gminie Kornowac, co roku mieszkańcy zebrani na tę okazję, oddają hołd plonom ziemi. Świętowanie zorganizowano 19 sierpnia. - Cieszymy się, że ta tradycja ciągle jest żywa - mówił nam wójt Niestrój.
Krajowa Rada Izb Rolniczy wnioskuje do ministerstwa o przywrócenie terminu naboru wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Na Rudzie, nieopodal mostu przy ul. Gliwickiej (droga wojewódzka numer 919) w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska), zbudowana została zapora z siatki mająca na celu wyłapywanie śniętych ryb. Rzeka niesie mało wody, a w jej pobliżu odczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Sytuację na bieżąco monitorują strażacy.
Wracamy do tematu śniętych ryb, które zlokalizowano na rzece Ruda na terenie gminy Kuźnia Raciborska. Z informacji przekazanych przez Wody Polskie, czyli zarządcę rzeki wynika, że sprawa nie dotyczy kilkunastu sztuk. Odłowiono tyle ryb, że zapełniono nimi kilkanaście worków. Co więcej, część była w stanie rozkładu.
Zbliżające się dożynki będą okazją do wspólnego świętowania, podziękowania za plony oraz uhonorowania tradycji wiejskich.
Wprowadzone ułatwienie dotyczy rolników, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Stawka ryczałtu to 225 euro/ha. Dotychczas wpłynęło 3100 żądań od zainteresowanych tym wsparciem.