Za tytułowe postaci przebrali się sołtys wsi Anna Kupka i radny Andrzej Woźniak (na zdj.) - Zaczerpnęliśmy pomysł z programu „Twoja twarz brzmi znajomo” i zrobiliśmy coś w stylu „Jo ta gymba skądś znum” - tłumaczyła sołtys.
W korowodzie można było zobaczyć szesnaście ciągników rolniczych - od zabytkowego już deutza, przez wysłużone ursusy c360 i zetory, po najnowsze maszyny typu John Deere oraz New Holland. Z okazji dożynek, wszystkie ciągniki zostały pięknie przystrojone.
Nadchodzi kolejny weekend z dożynkami w powiecie raciborskim. Uroczyście dziękować za plony będą mieszkańcy kilku sołectw w gminach: Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie, Rudnik i Kornowac. Sprawdź szczegóły.
W 2019 roku sołectwo Rudyszwałd (gm. Krzyżanowice) było organizatorem dożynek gminnych. W tym roku poluzowane obostrzenia sanitarne pozwoliły miejscowym na zorganizowanie dożynek wiejskich, jednak nie mniej atrakcyjnych, jak te przed dwoma latami.
Impreza powracająca po rocznej przerwie przyciągnęła spore grono zainteresowanych. - Tak się tutaj integrujemy - tłumaczy sołtys Krystyna Maisik.
Jakie były tegoroczne zbiory? Jak długo plecie się koronę dożynkową? Kim jest "królowa kuchni" Koła Gospodyń Moravia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszej relacji z dożynkowego korowodu, który w niedzielne popołudnie 22 sierpnia przejechał ulicami sołectwa Moravia w Krzanowicach.
Choć większość samorządów powiatu raciborskiego (oprócz gminy Kornowac) zrezygnowało z dożynek gminnych, to za plony będą dziękowały sołectwa, organizując mniejsze imprezy, ale nie mniej bogate w programy. W najbliższy weekend (tj. 21 i 22 sierpnia) takie spotkania odbędą się w dwóch gminach Raciborszczyzny: Krzyżanowicach oraz...
Koniec z prowadzeniem upraw do granicy zabudowy, zamiana pól przylegających do wsi na łąki - to pomysły wójta Krzyżanowic Grzegorza Utrackiego na rozwiązanie problemu podtopień w gminie.
Indywidualni rolnicy z powiatu raciborskiego zawiązali komitet, który ma reprezentować ich interesy w Warszawie. Obecnie większość państwowych gruntów rolnych na Raciborszczyźnie jest dzierżawiona przez lokalnego giganta, ale wieloletnia umowa wkrótce wygasa. Rolnicy chcą, aby przy zawieraniu nowych umów uwzględniono ich potrzeby. -...
W magistracie chcą zarobić na rolniczym apetycie na ziemię. Właśnie przygotowano pakiet sprzedażowy gruntów rolnych. Nie wszystkim te zamiary przypadły do gustu.
Sympatyczny miłośnik ogrodniczych harców zajął się tym razem miejscem do składowania posiekanych gałęzi, skoszonej trawy, trocin i innych resztek, wymieszanych z ziemią.
– Staramy się być mediatorami tej sprawy – mówi Marian Plura, przewodniczący Śląskiej Izby Rolniczej powiatu raciborskiego o zapotrzebowaniu na grunty rolne pozostające w zasobach Skarbu Państwa na terenie powiatu raciborskiego. Te obecnie w dużej mierze dzierżawi spółka Agromax, choć w ciągu najbliższych lat rysuje się możliwość...
Komornik zajął ciągnik, który służył rodzinie Lachów z Dzierżysławia do pracy w gospodarstwie. Rolnicy twierdzą, że bez tej maszyny nie mogą dalej pracować i spłacać długów.
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Cyprzanowie ograniczyła swoją działalność. Zrezygnowano z produkcji zwierzęcej i fermy drobiu. Pozostaje produkcja roślinna. To zmiany, które dotyczą nie tylko Cyprzanowa. Problem z ograniczaniem działalności RSP bądź całkowitą likwidacją jest ogólny. – One wszędzie dogorywają – mówi...
Przez lata rolnicy nie mieli większych kłopotów z pozbyciem się m.in. zużytej folii po nawozach i środkach ochrony roślin. Na odpad był spory popyt ze strony licznych zakładów utylizacyjnych. Rzeczywistość jednak się zmieniła. Gospodarze od pewnego już czasu mierzą się z problemem utylizacji tych odpadów, ponieważ nikt nie chce...
Wielu z Was ma w swoich ogrodach piękne winorośle. Porastają Wasze altany, pną się po pergolach i oplatają płoty zabezpieczając przed wścibskim wzrokiem sąsiada, ale czy na pewno wiecie jak o nie zadbać?
Łukasz Mura radny powiatowy i asystent senatorki Ewy Gawędy zaprosił rolników z powiatu raciborskiego na spotkanie informacyjne dotyczące gruntów uprawnych Skarbu Państwa. 2300 ha dzierżawione obecnie przez spółkę Agromax może za niespełna 3 lata trafić w ręce rolników indywidualnych.