Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało rozporządzenie, w którym uznaje obszar, na którym wprowadzono stan klęski żywiołowej za objęty działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności.
Były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, poseł z PiS pyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi - Czesława Siekierskiego o ziemię po dzierżawach Agromaxu, bo - jak podaje poseł - KOWR właśnie oddał ją stadninie koni z Prudnika.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o wydłużeniu terminów dla rolników w związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego
W gminie Krzanowice odwołano gminne święto plonów z powodu powodzi.
Główny Inspektor Sanitarny wydał w poniedziałek (16.09.) specjalne ostrzeżenie. Obowiązuje również dla naszego województwa.
Podczas patrolowania i monitorowania sytuacji w rejonie rzeki Odry policjanci zauważyli konia, który wpadł do wody i sam nie potrafił się z niej wydostać. Miał jednak wiele szczęścia. Zauważyli go policjanci patrolujący teren. Przy ich pomocy, zwierzę wyszło na brzeg.
W niedzielę, 15 września 2024 roku, Pawłów dziękował za tegoroczne zbiory.
Późny siew pszenicy ozimej, choć często wynika z niesprzyjających warunków pogodowych lub przesunięcia terminu siewów po innych uprawach, ma swoje specyficzne wymagania agrotechniczne. Kluczowe w takich sytuacjach jest właściwe przygotowanie gleby oraz dobór odpowiedniej odmiany, która poradzi sobie w mniej sprzyjających warunkach jesiennych.
Materiał partnera
Pawłów (gm. Pietrowice Wielkie) to jedyna miejscowość w powiecie raciborskim, która w najbliższy weekend organizuje dożynki z większym rozmachem. Świętowanie rozpocznie się w sobotę od zabawy tanecznej, a na niedzielę przewidziano część oficjalną – mszę świętą, korowód i późniejsze uroczystości. Poniżej szczegółowy program.
Tradycyjnie w Chałupkach odbył się wrześniowy jarmark staroci. Impreza przyciąga pasjonatów i wystawców z całego regionu.
8 września w kościele filialnym w Miejscu Odrzańskim, wchodzącym w skład parafii św. Jerzego w Sławikowie (gm. Rudnik), odprawiona została msza św. dożynkowa jako podziękowanie za tegoroczne żniwa i plony, w intencji rolników i parafian.
Dożynki gminy Pietrowice Wielkie, które odbyły się w Żerdzinach w sobotę 7 września, na długo pozostaną w pamięci mieszkańców sołectwa. Na ten dzień czekali 11 lat, bo ostatnie gminne święto plonów w tej miejscowości odbyło się w 2013 roku.
Na dożynkowej mapie nie mogło zabraknąć imprezy w Rudyszwałdzie. W dniach 7 i 8 września rolnicy hucznie świętowali zakończeie zbiorów. Na ulicach pojawił się barwny korowód który dotarł do OSP Rudyszwałd gdzie spotakli się wszyscy mieszkańcy by obchodzić święto plonów.
8 września w Gamowie odbyły się doroczne dożynki, które zgromadziły mieszkańców pragnących uczcić zakończenie sezonu zbiorów.
Długi, zróżnicowany i rozśpiewany korowód przejechał przez dzielnicę Raciborza. Wystartował z ulicy między Sudołem a Studzienną i przejechał ulicami Hulczyńską, Czynu Społecznego i Korczaka. W rolę pilotów wcieliło się małżeństwo Franiców. Korowód zamykał wóz bojowy OSP Sudół.
8 września Samborowice zorganizowały dożynki. Czas dzielenia się plonami i dziękowania za urodzaj zainaugurowano wymarszem korowodu spod szkoły.
Strażacy polewający wodą, piekarz rozdający bułki i para młoda – to tylko niektóre z wielu scenek przedstawionych na przyczepach ciągniętych przez traktory podczas dożynek gminy Kornowac, których tegorocznym gospodarzem było sołectwo Kobyla. Wioska czekała na ten dzień przez kilka lat.