Niebezpieczne zanieczyszczenie powietrza w Raciborzu jest faktem. Pierwsze pomiary jego jakości – wykonane mobilnym pyłomierzem przez Raciborski Alarm Smogowy – pokazały, że dopuszczalne normy stężenia pyłu PM10 (głównego składnika smogu) w Raciborzu są przekraczane o kilkaset procent nawet w okresie, kiedy temperatury wynoszą kilka...
W dniach 25-26 lutego Raciborski Alarm Smogowy przeprowadził pomiary jakości powietrza w dzielnicy Płonia. W szczytowym momencie przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu PM10 w Polsce osiągnęło prawie 1000% (495 µg/m3).
Zakończono wartą ponad 1 mln zł inwestycję, której celem było obniżenie energochłonności procesu przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości produkcyjnych przedsiębiorstwa.
Już po raz 16. rusza Turniej Przyrodniczo-Ekologiczny dla uczniów klas II i III szkół podstawowych powiatu raciborskiego pn. EKO-ASY. Konkurs organizuje Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi w Raciborzu. Patronat nad zmaganiami objął starosta raciborski.
Od 23 do 25 lutego Raciborski Alarm Smogowy przeprowadził pomiary jakości powietrza w dzielnicy Nowe Zagrody. W szczytowym momencie przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu PM 10 w Polsce osiągnęło 418% (209 µg/m3).
Nowy III Komisariat Policji otwarto w Gliwicach. Budynek powstał przy ul. Pszczyńskiej, na działce przekazanej nieodpłatnie przez miasto. Inwestycja kosztowała prawie 15 mln zł.
- W tej chwili RAFAKO S.A. w większości swoje przychody generuje z obszarów związanych z ochroną środowiska - mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu RAFAKO.
Jest niewiele takich dni, kiedy przyroda nie pozwala nam wyjść z domu. Każda pora roku, każdy miesiąc, kryje za sobą doświadczenie, które warto przeżyć.
Uczniowie raciborskich szkół i przedszkoli biją ekologiczne rekordy. Zbierają plastikowe butelki i chomikują zużyte baterie. - Dzięki temu środowisko naturalne wokół nas będzie dużo bardziej piękne i przyjazne nam wszystkim. Raciborskie szkoły i przedszkola nie po raz pierwszy angażują się w tak ważne przedsięwzięcia - komentuje Leszek...
W Nędzy odbędzie się szkolenie podstawowe dla pszczelarzy i to nie tylko zrzeszonych. Organizuje je koło z Raszczyc. Będzie mowa, m.in. o zasadach zakładania pasieki, ale i o współczesnych zagrożeniach w pszczelarstwie. Udział jest bezpłatny.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja