System dotacji do ograniczania niskiej emisji funkcjonuje w Raciborzu od 1998 roku. Do 2010 roku opierał się on o środki funduszu celowego – Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Niewystarczające środki, ogromne potrzeby, specyfika regionu - to tylko niektóre czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę omawiając kwestię erozji wodnej.
- Z każdym krokiem coraz bardziej zapadam się w błocie i kałużach, powstałych po nocnych, obfitych opadach deszczu. Jest chłodno, mglisto i ciemno. Słońce jeszcze nie wstało. Próbuję wtulić się w kołnierz kurtki z nieprzewiewnego polaru. Bezskutecznie - pisze Sebastian Krupa.
Ślady działalności bobra można spotkać na większości rzekach i potokach w naszym Nadleśnictwie. Niewielu jednak mogło obserwować tego inżyniera przy pracy - informuje Tomasz Sczansny z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.
Zarząd Funduszu zdecydował o dofinansowaniu pierwszych zadań realizowanych w ramach Programu KAWKA.
Jak co roku magistrat szuka najładniejszej elewacji. Konkurs samorządowy dotyczy zarówno budynków wielomieszkaniowych jak i jednorodzinnych.
Jest miejscem bardzo interesującym i popularnym wśród odwiedzających gminę Nędza. Ludzie przyjeżdżają zobaczyć jak działa największa w kraju szkółka kontenerowa, która ma własne laboratorium produkujące specjalny biopreparat. To ciekawy punkt na mapie nie tylko gminy Nędza, ale całego regionu.
– Wprowadzono nas w błąd – bez ogródek stwierdził Piotr Bajak wiceprzewodniczący rady gminy. Tak ocenił zapowiedzi eksperta, który zachęcał gminę do udziału w programie Prosument.
Nadleśnictwo Rudy Raciborskie zaczęło publikację najciekawszych zdjęć z tak zwanych foto pułapek. Monitoring, który uruchamia się wtedy gdy w jego zasięgu wyczuje ruch, to nowe narzędzie w walce z wandalami i złodziejaszkami leśnymi. W boju z nimi leśnicy sięgnęli po taki monitoring, dzięki któremu wiedzą co się działo w miejscach...
- W latach powojennych nasza Odra to był ściek przemysłowy, w rzece nie było biologicznego życia, natomiast był tam „jeden smród”, co mogą potwierdzić starsi mieszkańcy tutejszych wiosek - pisze Rudolf Drobny.
WebKrytyka - zdaniem czytelników
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja