Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kolizja na A1. Urwane koło ciężarówki uderzyło w inne pojazdy
Jastrzębie-Zdrój
Pszów
Racibórz
Radlin
Region
Rybnik
Rydułtowy
Wodzisław Śląski
Żory
Wiadomości
Nie przegap
Patrol
AKTUALIZACJA 2 Kolizja na A1. Urwane koło ciężarówki uderzyło w inne pojazdy 
Lotnisko i stadion pod ostrzałem. Zobacz zdjęcia z ćwiczeń śląskich służb CEPEX 2024 [ZDJĘCIA]
Jastrzębie-Zdrój
Pszów
Racibórz
Radlin
Region
Rybnik
Rydułtowy
Wodzisław Śląski
Żory
Wiadomości
Patrol
Lotnisko i stadion pod ostrzałem. Zobacz zdjęcia z ćwiczeń śląskich służb CEPEX 2024 [ZDJĘCIA]  
Program Czyste Powietrze do poprawki. NFOŚiGW wstrzymał nabór wniosków
Jastrzębie-Zdrój
Pszów
Racibórz
Radlin
Region
Rybnik
Rydułtowy
Wodzisław Śląski
Żory
Wiadomości
Lifestyle
Program Czyste Powietrze do poprawki. NFOŚiGW wstrzymał nabór wniosków 
Najnowsze komentarze
Pomysł na wycieczkę. Biznes i modlitwa [wideo] 

Czy można jednocześnie modlić się i myśleć o sprawach duchowych oraz prowadzić dobrze prosperujący biznes i liczyć pieniądze? Oczywiście, że tak, gdyż cystersi byli znani z tego, że mieli talent do pomnażania bogactw. Chociaż zarzekali się, że wino piją tylko w Wielkim Tygodniu, to nie przeszkadzało im tym handlować. Jeden z...

Na Zamku Piastowskim rozmawiali o ludziach, którzy rządzili średniowiecznym księstwem raciborskim [ZDJĘCIA, WIDEO]  

18 maja na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się wędrówka w przestrzeni i czasie. W ramach 32. edycji Sceny Premier Naukowych prof. dr hab. Jerzy Sperka z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego opowiadał o ludziach, którzy rządzili średniowiecznym księstwem raciborskim.

Co mają wspólnego głos Google Maps i książęta raciborscy? Po odpowiedź trzeba udać się na Zamek Piastowski 

Podczas 32. edycji Sceny Premier Naukowych prof. dr hab. Jerzy Sperka z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego opowie o ludziach, którzy rządzili średniowiecznym księstwem raciborskim. Rozmowa wokół jego książki Książęta i księżne raciborscy (1290/1291–1521) odbędzie się w samym sercu dawnej stolicy księstwa, czyli na...

Daleko było do poczucia tryumfu. Górny Śląsk Sowieci podbili  

Koniec II wojny światowej w Europie nie przyniósł zwycięstwa Polsce, a już tym bardziej nie był czasem tryumfu dla Górnego Śląska. Dla wielu Górnoślązaków był czasem dramatycznych przeżyć.

Pierwszego zdania w języku polskim nie zapisano w Raciborzu 

Jeśli fakty nie zgadzają się z miłością raciborzan do ich miasta to... tym gorzej dla faktów.

Co w kościach zapisane? Muzeum w Raciborzu zaprasza na spotkanie 

Przed nami kolejne "Czwartkowe spotkanie z zabytkami". 27 kwietnia o 18.00 w gmachu muzeum przy ul. Chopina 12 archeolodzy opowiedzą, czego możemy dowiedzieć się z... kości.

Ten dom to kawałek naszego życia [REPORTAŻ]  

Gdy stają przed progiem budynku z czerwonej cegły, w ciągu jednej chwili pojawia się ścisk w gardle, nad którym trudno zapanować. Dla jednych to jak powrót do rodzinnego domu – jedynego jaki miały. Dla innych to fala wspomnień, o których chciałoby się zapomnieć. Dlatego niektóre z wychowanek przyjeżdżają tu ze swymi dziećmi,...

Dyrektor Socha. Od niego zaczęła się szkoła sportowa przy Kozielskiej w Raciborzu 

Tylko ludzie o szerokich horyzontach życzliwości zarażając innych, tworzą dobro, pozostawiając je pokoleniom. Tak się wydarzyło w Raciborzu, kiedy wyjątkowy pedagog, nauczyciel, a następnie dyrektor podjął pracę w Szkole Podstawowej nr 8 na ul Kozielskiej. 

Paweł Porwoł w Lubomi mówił o zamku na Kotówce. Kolejne spotkanie już dziś [ZDJĘCIA]  

Drugie spotkanie z Pawłem Porwołem odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem. 

Wiara – ona daje siłę i ukojenie. Wspomnienie o zakonniku z Borucina 

- Rok temu, 8 lutego 2022 r. odszedł do Pana, Jego wierny Sługa, brat zakonny Wiktor, jedyny zakonnik pochodzący z Borucina - pisze we wspomnieniach dr Kornelia Lach, uznana badaczka kultury ludowej pogranicza śląsko-morawskiego i regionalistka, autorka szeregu publikacji naukowych.

Mieszkaniec Kuźni Raciborskiej miał wypłynąć w dziewiczy rejs Titanicem, ale ostatecznie do tego nie doszło. Tajemnica krzyża przy Strażackiej 

W południe 10 kwietnia 1912 roku w angielskim porcie Southampton padł rozkaz „Cała naprzód” i rozpoczął się pierwszy i jak się okazało ostatni rejs Titanica. Na statku miał popłynąć również mieszkaniec Kuźni Raciborskiej, ale ostatecznie do tego nie doszło. W 25. rocznicę premiery kultowego filmy „Titanic” Jamesa Camerona,...

Adam Szecówka otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W PRL chciano mu odebrać prawo nauczania 

W stanie wojennym, jako bezpartyjny dyrektor i nauczyciel historii w tzw. poprawczaku w Raciborzu, mimo politycznych nacisków, szykan, groźby natychmiastowego zwolnienia z pracy, nie podpisał deklaracji wystąpienia z Solidarności. Esbecja zgromadziła na jego temat dwa opasłe tomy materiałów, nadając sprawie kryptonim "Historyk". Przetrzymywany...

"Zamczysko na Kotówce". Spotkanie autorskie z Pawłem Porwołem [ZDJĘCIA]  

W wodzisławskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Pawłem Porwołem, związane z jego najnowszą publikacją "Zamczysko na Kotówce". Był to wieczór przepełniony historią, tradycją i legendami z powiatu wodzisławskiego.

Zasztyletował członka rady królewskiej i kazał utopić księży  

Jan II Żelazny, Wacław III Głupi czy Walentyn Garbaty - to imiona i przydomki książąt raciborskich, które barwnie opisał Jerzy Sperka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie promujące jego najnowszą książkę o książętach i księżnych raciborskich odbyło się w Rybniku.

Pomysł na wycieczkę. Tajemnice starej karczmy [HISTORIA] 

Stara wiślańska karczma kryje ciekawe tajemnice. Niegdyś, w XVIII wieku, była schronieniem dla ludzi przychodzących z odległych przysiółków na nabożeństwo do kościoła ewangelickiego. Korzystały także z niej dzieci uczęszczające do szkoły. Teraz w budynku mieści się muzeum, skrywające wiele ciekawych eksponatów i opowieści.

Jastrzębie-Zdrój ośrodkiem narciarskim? [HISTORIA] 

Przed pierwszymi zawodami noszono śnieg w skrzyniach i koszach, aby wysypać je na skocznię narciarską, usytuowaną nad jednym ze zboczy, opadającym do Doliny Mikołaja w Parku Zdrojowym. Jednak w nocy z piątku na sobotę obfite opady białego puchu ucieszyły wszystkich. W niedzielę można było rozegrać pierwsze jastrzębskie zawody w skokach...

Pałac i kościół w Krowiarkach jak z bajki. Zobaczcie archiwalne zdjęcia 

W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego odnaleźliśmy trzy zdjęcia, które wykonano przed wielu laty w Krowiarkach. Zdjęcia wykonano między 1918 a 1944 rokiem.

Zobacz więcej