Wydobycie niewieścich zwłok z rzeki, kara ciężkiego więzienia dla ucznia z Krzyżanowic i zapowiedź przyjazdu do Raciborza największego cyrku na świecie z 32 lwami i 10 tygrysami – między innymi o tym pisały Nowiny w marcu 1912 roku.
Wieści z frontu wojny włosko-tureckiej, amerykańska interwencja w Chinach, poszukiwanie sprawcy brutalnego napadu - między innymi o tym pisały Nowiny 12 marca 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Tragiczny wypadek z udziałem dziecka, uprowadzenie małoletniej dziewczyny i sprawa w sądzie, a także świnia, która przegoniła rabusiów – to tylko część spraw opisanych na łamach Nowin Raciborskich w pierwszym tygodniu marca 1912 roku.
"Żołnierze Wyklęci w Raciborzu. Zarys problematyki" to prelekcja naukowa, którą wygłosił w bibliotece przy Kasprowicza historyk i pracownik IPN Beno Benczew z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Raciborzu.
Bulwersująca kradzież w Raciborzu, rodzinna zbrodnia w Żorach i plaga wypadków na kopalniach – między innymi o tym pisano w Nowinach w lutym 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Tragiczny wypadek w Syryni, przerażające porównania wojennego żniwa oraz dziwaczny pogrzeb nad Menem – o tym pisały Nowiny w lutym 1912 roku.
Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu przesłał do redakcji Nowin artykuł. - Najwyższy już czas, by upamiętnić i uhonorować ludzi drugiej konspiracji i przywrócić pamięć o nich - zaznacza Beno Benczew reprezentujący Komitet.
Dramatyczny przebieg bijatyki, do której doszło w Warszowicach, reakcja księdza Strzybnego na artykuły w prasie oraz rozterki raciborskich radnych przed włączniem Ostroga do Raciborza – między innymi o tym pisały Nowiny w lutym 1912 roku.
Tragiczny wypadek przy zabawie, obrabowanie chłopca i śmiertelny wypadek na kolei w Nędzy - między innymi o tym pisano w Nowinach 110 lat temu.
Oburzający opinię publiczną gwałt w Osinach, wypadki z dziejów Raciborza i... przepis na niezawodny syrop na kaszel – między innymi o tym pisały Nowiny w styczniu 1912 roku.
27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Data święta, wyznaczona na 27 stycznia, upamiętnia wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego...
Nagły zgon gościa z Poznańskiego i zamieszanie związane z jego pochówkiem, brawurowa ucieczka z domu dla obłąkanych w Rybniku oraz brutalna napaść nauczyciela na ucznia w raciborskiej rzeźni miejskiej – między innymi o tym pisały Nowiny w styczniu 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Dziś Racibórz zamieszkuje nieco ponad 49 tysięcy osób. A jak było w przeszłości? Z tego artykułu dowiesz się, ilu mieszkańców Racibórz liczył w średniowieczu, pod koniec XIX wieku, w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w latach powojennych.
Temat wyborów do parlamentu niemieckiego zdominował Nowiny w styczniu 1912 roku. Polakom trudno było przełknąć gorycz porażki. Tym bardziej, że strona niemiecka nie zawahała się sięgnąć po naganne moralnie, ale... skuteczne metody. Wojciech Żołneczko
Na początku 1912 roku Racibórz żył już wyborami do parlamentu niemieckiego. Rywalizacja o mandat w Reichstagu toczyła się na łamach prasy, na wiecach, a nawet... w kościołach. Często prowadziło to do konfliktów między wiernymi i klerem. Tak było m.in. na Starej Wsi w Raciborzu, gdzie proboszczem był ks. Carl Ulitzka.
Tragiczny kres życia raciborzanina, który wyjechał do Berlina za pracą, a zmarł zastrzelony przez żandarma podczas napadu rabunkowego – to tylko jedno ze zdarzeń, o których napisano w Nowinach 110 lat temu.
Siedział za okaleczenie, posiedzi za zgwałcenie. Przysięgli z Raciborza nie mieli wątpliwości co do winy Jana Bakalorza. Wymiar sprawiedliwości wyjątkowo szybko doprowadził również do skazania oprawcy z Żor, który pobił swoją żonę ze skutkiem śmiertelnym. Tymczasem z sąsiedniego powiatu głubczyckiego doszły słuchy o dzieciobójstwie....