W niedzielne południe, 17 września w Rudach odbyły się dożynki diecezjalno-parafialne. Centralną częścią uroczystości była Msza św. odprawiona w Bazylice Mniejszej. Eucharystię poprzedziło poświęcenie koron dożynkowych przez ks. infułata Konrada Kołodzieja.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o przyznanie premii dla młodych rolników w wysokości 200 tys. zł można się ubiegać jeszcze do 29 września 2023 r. To wsparcie pochodzi z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Jak informuje ARiMR, hodowcy trzody chlewnej, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z aktualnymi ograniczeniami na rynku rolnym, mogą się ubiegać o pomoc finansową jeszcze tylko do 15 września 2023 r. Dotychczas do placówek Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 21 tys. wniosków o to wsparcie.
Gospodarzem tegorocznych dożynek w Gminie Kuźnia Raciborska było liczące około 300 mieszkańców sołectwo Ruda. To najmniejsza miejscowość gminy, mająca charakter typowo rolniczy. Święto plonów, które odbyło się w niedzielę, 10 września, miało wymiar dożynek gminno-parafialnych.
Zgodnie z tradycją, jaka od wielu lat kultywowana jest w tzw. trójwsi Gminy Nędza - gospodarzem tegorocznych dożynek było sołectwo Ciechowice. Barwny korowód złożony mieszkańców wszystkich sołectw oraz maszyn rolniczych przemaszerował w niedzielne przedpołudnie, 10 września sprzed budynku szkoły w Zawadzie Książęcej do miejscowej...
Tradycyjna jesienna wystawa drobnego inwentarza rozpoczęła się w sobotę. Impreza, w której biorą udział hodowcy z całego regionu potrwa dwa dni.
Jaki informuje KRUS, rozpoczęły się przygotowania do wypłaty kolejnego w 2023 r. dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.
Delegacja z dzielnicy Markowice reprezentowała Racibórz na powiatowych dożynkach w Krzyżanowicach. Przywiozła ze sobą koronę dziękczynną utkaną przez cztery pokolenia kobiet.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, tylko 14 dni mają organizacje pszczelarskie lub indywidualni pszczelarze na zaakceptowanie umowy o przyznanie im pomocy na zaplanowane inwestycje.
Jak przypomina policja sierpień to czas intensywnych prac polowych. Policjanci przypominają, że każdego roku dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, których ofiarami są także dzieci.
Krajowa Rada Izb Rolniczych opublikowała odpowiedź Ministra Obrony Narodowej dotyczącą możliwości odroczenia służby wojskowej i zwolnienia z ćwiczeń wojskowych rolników.
Las jest naturalną hurtownią, w której możemy znaleźć prawdziwe skarby. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nasza działalność na obszarach leśnych musi być zgodna z obowiązującymi przepisami.
Kolejny raz został zorganizowany zlot samoróbek czyli pojazdów wykonanych samodzielnie przez pasjonatów nietypowej motoryzacji. Tym razem impreza odbyła się na polach w Lubomi.
Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się zman w ustawie o ochronie przyrody w celu uregulowania kwestii odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki.
Dobre wieści dla miłośników jabłek. Przy ulicy Opawskiej w Raciborzu otwarto jabłkomat. To proste urządzenie pozwoli na dostęp do jabłek przez 24 godziny na dobę.
Krajowa Rada Izb Rolniczych wezwał ministra infrastruktury do zainicjowania zmian w obowiązujących przepisach w celu umożliwienia bezpiecznego poruszania się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości do 5 m po drogach publicznych.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do UOKiK w sprawie niepokojącego wzrostu cen silosów zbożowych, których ceny ostatnio zwiększyły się niemal trzykrotnie.