Dla wiernych Diecezji Opolskiej, obejmującej większość gmin powiatu raciborskiego, na 8 marca została udzielona dyspensa od spożywania pokarmów mięsnych przez biskupa opolskiego, Andrzeja Czaję.
- Późno odkrywam, jak to jest między ludźmi. Że jest agresywnie. Późno, bo w trzydziestym szóstym roku życia. Dlaczego dojście do tej wiedzy zajęło mi tyle czasu? - pisze ks. Łukasz Libowski.
W ramach jubileuszu przewidziano liczne pielgrzymki, celebracje w różnych kościołach archidiecezji, jubileusze poszczególnych środowisk oraz wiele innych wydarzeń. Aktualny etap przygotowań obejmuje m.in. opracowanie szczegółowego kalendarium.
Tym razem proponuję do lektury trzy krótkie teksty o naturze filozofii. Powstały — mój Boże! — osiem lat temu. Pierwszy w oparciu o mój autorski pomysł. Natomiast dwa kolejne to rodzaje streszczeń wykładów jednego z moich lubelskich nauczycieli, prof. dr. hab. Jacka Wojtysiaka, których wysłuchałem 16 i 23 października 2015 roku...
- Sama religijność nie wystarcza i nie pomaga. Ona może przytłoczyć, może być tylko pozą, kolejną teatralną sztuką w teatrze życia – mówił w katowickiej katedrze Chrystusa Króla Metropolita katowicki abp Adrian Galbas w Środę Popielcową rozpoczynającą czas Wielkiego Postu.
Ksiądz Łukasz Libowski pisze o starszej, samotnej i schorowanej kobiecie, która prosiła Boga o to, by ktoś ją... przytulił.
Ksiądz Łukasz Libowski odnosi się do kwestii opodatkowania Kościoła w Polsce. Pisze m.in. o "dość rozpowszechnionym, a z palca zupełnie wyssanym przekonaniu głoszącym, iż duchowni podatków w naszym kraju nie płacą".
- Kiedyś czekałam z Matiskiem na terapię, podszedł do niego rówieśnik, zapytał, czy z nim zagra w kosza. Szybko zareagowałam, powiedziałam temu dziecku, że synek ma autyzm. Ten zdziwił się, że to podkreślam. - No to co? - odpowiedział i zaczęli grać. A ja patrzyłam z boku i płakałam ze wzruszenia - pisze pani Iwona, mama Mateusza.
Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć" poinformowało o śmierci księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
Publikujemy fotorelację z Orszaku Trzech Króli w Raciborzu, której autorem jest Robert Struzik.
Trzy strumienie raciborskiego orszaku, które wyszyły z parafii Matki Bożej, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny spotkały się na ulicy Ogrodowej przy szkole muzycznej. Stąd o 14.30 wierni razem wyruszyli na Rynek, aby zaśpiewać dzieciątku, wspólnie kolędować. Nagradzano tam też oryginalne przebrania dzieci.
2 stycznia zmarł Edward Gogollok. 15 lat ze swojej 69-letniej posługi spędził w Sudole jako proboszcz. Był emerytowanym administratorem Parafii Rzymskokatolickiej Matki Bożej Różańcowej w Raciborzu-Sudole i kapelanem Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy w Krzyżanowicach.
Beatyfikacja Rodziny Ulmów oraz pierwsza rzymska sesja Synodu o synodalności – to według Konferencji Episkopatu Polski główne wydarzenia mijającego roku, które naznaczyły życie Kościoła w Polsce i na świecie.
- Cieszmy się z tego, że Bóg cieszy się nami, że Bóg czerpie radość z bycia razem z nami, z bycia pośród nas - pisze ks. Łukasz Libowski.
Wzorem lat ubiegłych wspólny pochód wiernych z trzech parafii - św. Mikołaja, NSPJ i Matki Bożej ruszy spod szkoły muzycznej na Ogrodowej i przejdzie na rynek w Raciborzu. Początek przemarszu o 14.30.
31 grudnia zmarł ksiądz Wolfgang Globisch, duszpasterz, który przed laty posługiwał m.in. w Krzyżanowicach i Raciborzu. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK) określił duchownego jako niezwykle ważną postać dla mniejszości niemieckiej.
28 grudnia przypada Święto Świętych Młodzianków Męczenników. Z tego powodu w parafiach organizowane są msze dla dzieci i młodzieży. W Parafii Matki Bożej Różańcowej w Nędzy również odbyła się msza w intencji wszystkich dzieci naszej parafii oraz matek oczekujących potomstwa.