Czy można jednocześnie modlić się i myśleć o sprawach duchowych oraz prowadzić dobrze prosperujący biznes i liczyć pieniądze? Oczywiście, że tak, gdyż cystersi byli znani z tego, że mieli talent do pomnażania bogactw. Chociaż zarzekali się, że wino piją tylko w Wielkim Tygodniu, to nie przeszkadzało im tym handlować. Jeden z...
Zaufanie Boga do człowieka ciągle mnie szokuje. Spójrzmy na taką tajemnicę wcielenia. „Bóg się rodzi, moc truchleje. (…) Ma granicę Nieskończony!”. Znane? Pewnie, że tak. Zrozumiałe? Absolutnie nie. Bóg przychodzący, przyjmujący ludzką naturę, konkretne rysy twarzy, język, zwyczaje wciąż mnie fascynuje. A jakby tego było...
Życie S. Łucji – Służebnicy Bożej – wizjonerki z Fatimy naprawdę nie było różami usłane.
60 lat posługi kapłańskiej ks. Józefa Przywary i 30 lat ks. Norberta Nowotnego - to parafialne święto odbyło się 24 czerwca w dzielnicy Raciborza. Świętowała parafia Matki Bożej Różańcowej, do której przybyło sporo wiernych z zagranicy, by spotkać się z księdzem, który spędził tu 41 lat.
- Te uroczystości i dziękczynienie za 800 lat istnienia tej wspólnoty parafialnej ukazują jednocześnie głębię i pragnienie ludzkiego serca, które poszukuje Boga - mówił na jubileuszu 800-lecia parafii pw. św. Jerzego w Sławikowie biskup Paweł Stobrawa.
Nie żyje Klara Radecka (z domu Jastrzębska). Była mamą księdza Aleksandra Radeckiego, który wywodzi się z raciborskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pogrzeb odbędzie się w Mikołowie w piątek. Dzień wcześniej w kaplicy cmentarza Jeruzalem w Raciborzu zaplanowano nabożeństwo żałobne. Msza za zmarłą w parafii NSPJ odbędzie...
- Trudno mi pisać o Kościele, bo chciałbym przede wszystkim napisać o Nim dobrze. Nie oznacza to jednak, że ciemne strony górują w tej kwestii nad nami. Dlatego spojrzę na tę wspólnotę prawdziwie, autentycznie, tak, jak ja to czuję, choć chyba każdy czytelnik tego właśnie spodziewa się od autora. Wolę to jednak zaznaczyć - pisze...
Uczestnicy procesji nieśli Jezusa Chrystusa, a także obraz Matki Bożej Raciborskiej.
Dziewczynki pierwszokomunijne sypały płatki kwiatów, a chłopcy dzwonili małymi dzwoneczkami na trasie wiodącej ulicami Czynu Społecznego i Piotra Skargi w Raciborzu Sudole. Cztery ołtarze wykonały rodziny: Płaczek, Kotula, Urbas i Ploch.
8 czerwca, w dniu Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Krótką, Piaskową, Słoneczną i Rudzką w Kuźni Raciborskiej, księża, poczty sztandarowe, dzieci pierwszokomunijne oraz tłum wiernych przeszedł w czwartkowe przedpołudnie w procesji do czterech ołtarzy polowych.
W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypadła na 8 czerwca. To ważne święto w Kościele katolickim. Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy.
W 2023 roku procesja przeszła ulicami Wczasową, Szczęśliwą, Opawską, Katowicką, Słowackiego i Żeromskiego. Polecamy obszerną fotorelację z uroczystości.
Wierni z Ostroga po uroczystej mszy wyruszyli na tradycyjną procesję aby uczcić Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa. To wyjątkowe wydarzenie jest pełne wiary, radości i oddania.
8 czerwca z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wyruszyła uroczysta procesja na ulice Raciborza.
Wierni prowadzeni przez ministrantów, Marianki, orkiestrę i poczty sztandarowe ruszyli spod kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tworkowie o 9. Proboszcz pozdrowił ich przed wyjściem słowami: Pan z wami! Podążający za nim przez całą drogę śpiewali. Do procesji dołączali na trasie przez wieś jej kolejni mieszkańcy.
- Kościół, którego doświadczam dzisiaj, to Kościół archidiecezji kolońskiej. Kościół, który liczebnie nie jest mały, ale się zmniejsza; który dla wielu jest raczej dużym pracodawcą, posiadaczem ziemskim, niezrozumiałą instytucją niż wspólnotą wierzących; w którym napięcia między róznymi grupami i wyobrażeniami o Kościele...
W środę 17 maja zmarł ks. Teofil Cyrys, który w przeszłości był związany z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.