Pierwsza akcja krwiodawstwa zorganizowana przez rydułtowskie stowarzyszenie honorowych dawców krwi odbyła się w remizie OSP Rzuchów.
- Kiedyś czekałam z Matiskiem na terapię, podszedł do niego rówieśnik, zapytał, czy z nim zagra w kosza. Szybko zareagowałam, powiedziałam temu dziecku, że synek ma autyzm. Ten zdziwił się, że to podkreślam. - No to co? - odpowiedział i zaczęli grać. A ja patrzyłam z boku i płakałam ze wzruszenia - pisze pani Iwona, mama Mateusza.
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach zaprasza na pierwszą w tym roku akcję, która odbędzie się Rzuchowie.
Ciało drży, usta wydają krzyk. Padają niecenzuralne słowa. Choroba córki Ewy Rudzińskiej postępuje. To zespół Tourette’a w najgorszej postaci, do tego męcząca dziecko padaczka. Dziewczyna traci przytomność, ma zwyrodnienia zwojów podstawowych i artefakty w mózgu. - Z niektórymi objawami wygraliśmy, z innymi wciąż walczymy - mówi jej mama.
Z Marcinem Hoszyckim, prezesem Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi rozmawiamy o ostatnim roku działalności, sukcesach i planach.
- Leczenie depresji to doświadczanie nieświadomych uczuć. Niekiedy jest potrzebna bardzo skrupulatna, spokojna i cierpliwa praca z opanowaniem lęku, żeby móc wreszcie uchylić drzwi i wpuścić uczucia. Można je uleczyć zmieniając sposób funkcjonowania pacjenta wynikający np. z niezdrowego stylu przywiązania - mówi Justyna Pronobis-Szczylik,...
Czym jest zaniedbanie w życiu dziecka? Zdaniem dr Teresy Jadczak-Szumiło z Polskiego Instytutu Traumy, Item – Centrum Psychologiczne, jest najcięższym rodzajem przemocy, obejmuje wszystkie sfery życia dziecka. Każdy inny rodzaj przemocy ma swój początek i koniec, czyli jest zdarzeniem. Zaniedbanie trwa ciągle.
Latem tego roku szpital rejonowy miał bilans 10 mln zł na minusie. Po czwartym kwartale było już lepiej - o 3 mln zł, ale dyrektor naczelny przyznaje, że sytuacja finansowa lecznicy nie jest dobra.
Z dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żorach Joanną Kowalkowską rozmawiamy o zjawisku patostreamingu. O ich twórcach, ale także o osobach, które oglądają tego typu treści.
Już nie tylko w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ale także w aptekach można się zaszczepić przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Sprawdziliśmy, gdzie w naszym regionie można to zrobić.
Tylko w wyjątkowych sytuacjach w raciborskim szpitalu można spotkać się z chorym członkiem rodziny. - Na wielu oddziałach mamy zakażonych, zaobserwowaliśmy szczyt zachorowalności i nie chcemy sobie zamknąć całego szpitala z tego powodu - tłumaczy blokadę odwiedzin dyrektor Ryszard Rudnik.
Osoba doświadczająca przemocy (niezależnie od jej formy) to zazwyczaj kobieta. I często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest krzywdzona. Na szczęście wraz z wzrastającą świadomością społeczną rośnie też liczba kobiet, które z jednej strony aktywnie szukają pomocy, a z drugiej – skutecznie tej pomocy udzielają. Nie jesteś sama...
Ogłoszenie płatne
Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu zawiązała współpracę z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym Nr 3 w Rybniku.
Kiedy pojawią się zaburzenia psychiczne, oczywistym jest, że trzeba skorzystać z pomocy specjalisty – psychiatry i psychologa. Ale do wyzdrowienia potrzebna jest większa grupa ludzi. Mówiła o tym Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, która ma w swojej dokumentacji medycznej...
Sezon grzewczy dopiero się zaczyna, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wydało pierwsze alerty smogowe. Specjaliści zalecają mieszkańcom naszego regionu rezygnację z aktywność na zewnątrz.
Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał Ewę Krajewską na stanowisko ministra zdrowia. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
Rak prostaty to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn. Jednak jego wczesne zdiagnozowanie daje nawet 90% szans na wyleczenie. Listopad to miesiąc solidarności z mężczyznami, którzy zmagają się z nowotworem gruczołu krokowego lub rakiem jąder.