Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” podjął uchwałę o ogłoszeniu strajku generalnego rolników na terenie całej Polski. Protest rozpocznie się blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą wraz z blokadami dróg i autostrad w poszczególnych województwach.
- Byliśmy tam w środku, w centrum wydarzeń. Było dość gorąco. Płonęły opony. W pewnym momencie policja zaczęła strzelać gazem łzawiącym, z armatek lała się woda. No i ja też, można powiedzieć, oberwałam - powiedziała Interii Izabela Kloc eurodeputowana z PiS.
Jak informuje ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, od 1 do 29 lutego br. rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej na nowym wzorze wniosku.
Jak informuje urząd marszałkowski województwa śląskiego, rusza nabór wniosków w kolejnej edycji Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka”.
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie działań w sprawie blokady importu ukraińskiego cukru. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada, że tego typu zakaz jest niemożliwy i naruszałby międzynarodowe zasady.
W najbliższą niedzielę, 4 lutego, na wodzisławskim rynku odbędzie się jarmark staroci. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.
Minister Czesław Siekierski rozmawiał z protestującymi rolnikami, w tym z liderami Ogólnopolskiego Protestu Rolników (OPR), w związku z ponad 170 manifestacjami, które miały miejsce w Polsce 24 stycznia. Jedna z takich demonstracji odbyła się w powiecie raciborskim, gdzie rolnicy z Rudnika przejechali traktorami przez Racibórz do Zabełkowa...
- Protest, który odbył się 24 stycznia zapisze się w historii naszego powiatu. Był to protest rolników o różnych orientacjach politycznych - pisze do redakcji Nowin Łukasz Mura, radny powiatowy z Owsiszcz, a zarazem lider protestu na Raciborszczyźnie. Manifestacja była częścią ogólnopolskiej akcji, która objęła ponad 170 lokalizacji...
Jak informuje ARiMR, do 5 lutego 2024 r. można się ubiegać się o wsparcie na inwestycje związane z prowadzeniem działalności przetwórczej i handlowej.
Filipek ma 11 miesięcy i jest po pierwszej chemii ogólnej, która tylko w około 5% dociera do guza. Nie ma w Polsce skutecznego leczenia siatkówczaków. Rodzice zgłosili się do kliniki w USA i są w trakcie konsultacji, wiedząc już teraz, że leczenie z pobytem i przelotami do USA na starcie wyniesie około 1 600 000 zł.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 19 stycznia do 18 marca 2024 r. można ubiegać się o przyznanie dofinansowania na działania promocyjno-informacyjno-marketingowe dotyczące żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że kończy się termin złożenia sprawozdań przez koła gospodyń wiejskich.
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach zaprasza na pierwszą w tym roku akcję, która odbędzie się Rzuchowie.
Kilkanaście lat temu w ogrodach przy domach jednorodzinnych nie brakowało drzew owocowych, łąki pokrywały wysokie trawy koszone kilka razy w roku, z których powstawało siano. Dziś mamy tuje, zabetonowane place i krótką trawę, którą kosi się raz w tygodniu. Taka sytuacja ma ogromne znaczenia dla właściwych proporcji ekosystemu.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych stwierdza, że system rozwiązań prawnych dotyczący szkód łowieckich nie jest skuteczny i wymaga zmiany.
9 stycznia miała miejsce nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, podczas której radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odwołanie radnego Józefa Kubicy ze stanowiska Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Oprócz podsumowania wydarzeń i spraw o charakterze społecznym, politycznym, kulturalnym, sportowym i kryminalnym przygotowaliśmy również zestawienie najważniejszych spraw, które związane były z rolnictwem w naszym regionie.