Jesień zbliża się nieubłaganie, a więc dożynki czas zacząć. Maraton dożynkowy w Jastrzębiu-Zdroju otwiera osiedle Jastrzębie Górne i Dolne. W niedzielę pogoda dopisała i mieszkańcy oraz goście bawili się znakomicie.
W czwartek w Parku Zdrojowym królowały zioła, a wszystko to z okazji Święta Ziół. Nieprzypadkowo imprezę zorganizowano 15 sierpnia, bo właśnie na ten dzień przypada w polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej, kiedy święci się kwiaty i zioła w kościołach. Jednak zwyczaj ten ma o wiele starszą genezę, bo sięgającą czasów przedchrześcijańskich.
15 sierpnia obchodzone są dwie uroczystości. Pierwsza to uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Druga to Święto Wojska Polskiego.
W drugiej części wywiadu z lekarzem weterynarii Agatą Bytner, która od 15 lat zajmuje się leczeniem zwierząt, specjalizującą się w leczeniu dyskopatii psów, rozmawiamy o chorobach psów i kotów, wściekliźnie i włośnicy i innych aspektach wetererynarii.
Koła gospodyń wiejskich wpisane do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wciąż mogą się starać o przyznanie pomocy finansowej na prowadzenie działalności statutowej. Budżet na ten cel został zwiększony o 10 mln zł – dotychczas wynosił 120 mln zł.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa rolnicy nie będą powoływani do odbycia ćwiczeń wojskowych w okresie kiedy natężenie prac w gospodarstwach jest wielkie.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że 8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół.
Z lekarzem weterynarii Agatą Bytner, która od 15 lat zajmuje się leczeniem zwierząt, specjalizującą się w leczeniu dyskopatii psów, w pierwszej części naszego wywiadu rozmawiamy o studiach weterynarii i o wykonywanej pracy.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmiany w prawie, które umożliwią ograniczenie eksportu polskiego drewna poza Unię Europejską. Lasy Państwowe dostarczają drewno głównie na polski rynek (jedynie 0,03% [trzy setne procenta] stanowi cały bezpośredni eksport) i są żywo zainteresowane...
Do 22 sierpnia 2024 r. można się starać o wsparcie na rozwój małych gospodarstw z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.
4 sierpnia na wodzisławskim rynku odbył się tradycyjny jarmark staroci. Impreza jest organizowana w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.
Producenci pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych, którzy sprzedali ziarno między 1 stycznia a 31 maja 2024 r., mogli się ubiegać o wsparcie w czerwcowym naborze wniosków. 12 lipca 2024 r. ARiMR<Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa> rozpoczęła wydawanie decyzji o przyznaniu pomocy i przekazywanie...
Ministerstwo rolnictwa przypomina, że do 31 lipca 2024 r. rolnicy ubiegający się o płatność dobrostanową, płatność ekologiczną lub o płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zobowiązani są do złożenia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa...
Żniwa to najważniejszy i kluczowy okres dla rolników w całym kraju. Niestety wiążą się one również z wysokim ryzykiem wystąpienia pożarów podczas prac rolniczych. Upalne dni, brak opadów, a także silny wiatr znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pożaru podczas zbioru płodów rolnych.
Do końca września koła wiejskich wpisane do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i w tym roku mogą się starać o przyznanie pomocy finansowej z budżetu państwa.
Trwa VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. To akcja, którą przeprowadza się raz na 10 lat. Tysiące osób dociera do gniazd bocianów, by określić ich liczebność. Dlaczego ptaki wyruszają w długą podróż z Afryki do Polski? Co bociany robią na tzw. sejmikach? Dlaczego upodobały sobie towarzystwo człowieka? Odpowiedzi na te oraz...
Jak informuje ARiMR, zmiana dotyczy Wspierania walki z warrozą produktami leczniczymi (I.6.3) i Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół (I.6.5).