Należąca dotąd do 7 spółek Polska Grupa Górnicza S.A. stała się 25 października jednoosobową spółką Skarbu Państwa RP. Trwa porządkowanie struktury własnościowej górnictwa węgla kamiennego.
Firma Mateusza Kłoska to największy płatnik podatku CIT w naszym regionie. Miliony złotych podatku CIT zapłaciły również takie firmy jak Tesko Steel z Rybnika, Instanta z Żor czy Prymat z Jastrzębia-Zdroju. Mamy też firmy, które uniknęły podatku.
Polska Grupa Górnicza chwali się niskimi kosztami transportu węgla do odbiorców ramach sieci dostawców, którą uruchomiła. - Pojutrze obudzimy się w rzeczywistości, w której stać będziemy w kolejce z kartką na mięso w ręce - komentują sprzedawcy węgla.
Jednostka o mocy 910 MW nie produkuje prądu z powodu remontu awaryjnego związanego z odżużlaniem i odpopielaniem, a także naprawą urządzenia do odżużlania. Wstrzymanie pracy bloku nastąpiło w środę 12 października.
Elektrownia Rybnik, należąca do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, podpisała umowę na budowę kotłowni rozruchowej. Inwestycja umożliwi zwiększenie elastyczności pracy zakładu poprzez szybkie uruchamianie bloków energetycznych w sytuacji ich całkowitego wyłączenia.
W Hali Widowisko-Sportowej w Jastrzębiu-Zdroju odbywają się II Subregionalne Targi Biznesu STARTUPOVO, które są jedynym takim wydarzeniem u Subregionie Zachodnim Województwa Śląskiego. Podczas wydarzenia można odwiedzić sporo stoisk firm oraz wysłuchać ciekawych paneli dyskusyjnych.
Negocjacje płacowe z zarządem związkowcy prowadzili od kilku miesięcy. Po spotkaniu 14 września podpisano protokół rozbieżności. Teraz mają nastąpić rozmowy negocjacyjne przy udziale mediatora.
Podczas konferencji "Innowacyjna Firma - innowacja jako impuls do zmian zarządzania firmą" wręczono statuetki w kilku kategoriach. Innowacyjną firmą zostało przedsiębiorstwo SoniqSoft, zajmujące się oprogramowaniem.
Postanowienie sądu zostało entuzjastycznie przyjęte w Rafako. - Chcemy uczciwego pobrania próbek w obecności inspektorów Głównego Instytutu Górnictwa, Tauronu i naszych przedstawicieli - słyszymy w raciborskiej spółce.
AKTUALIZACJA
Zdaniem Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego w Jaworznie doszło do normalnej usterki. Tauron rozmawiał z Rafako o jej usunięciu. Jednak gdy zorientował się, jak tragiczne ma wyniki finansowe, postanowił pójść na wojnę z Rafako, m.in. po to, by otrzymać pieniądze z gwarancji inwestycji. - Restrukturyzacja Rafako okazała się sukcesem,...
Energetyczny gigant nie jest w stanie wywiązać się ze zobowiązań kontraktowych, dlatego postanowił zniszczyć Rafako - twierdzi raciborska spółka, generalny wykonawca inwestycji w Jaworznie.
Tauron informuje, że Rafako nie prowadzi naprawy leja kotła bloku w Jaworznie i zlecił wykonawstwo zastępcze. Zarząd Rafako podaje, że pracownicy są wciąż obecni na bloku i nie zaprzestali prac naprawczych.
Mediacje dotyczą nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego, po którym blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie będzie pracował z maksymalną efektywnością.
Odstawienie bloku trwa już kilka dni. Tauron nie planował tego wcześniej.
AKTUALIZACJA
Oferta studiów podyplomowych na kierunku "menedżer produkcji" będzie skierowana do kadry zarządzającej - dozoru wyższego i kierownictwa kopalń.
Artykuł Business Insider dotyczący Rafako, Tauronu i nowego bloku energetycznego w Jaworznie wywołał lawinę komentarzy. Padły słowa m.in. o straszeniu i wprowadzaniu opinii publicznej w błąd oraz "wymuszaniu decyzji biznesowych".
Pod koniec czerwca zawieszone zostały obowiązujące od 2018 r. normy jakości węgla. Na razie na 60 dni. To efekt tego, że węgla brakuje. Brakuje, bo ze względu na sankcje niedostępny stał się węgiel rosyjski. Alternatywne węgle dopiero do nas, z różnych kierunków, docierają. Niektóre gorszej jakości. I stąd też zapewne decyzja...