Kiedy był małym chłopcem, tatę rozstrzelali mu sowieci. Wraz z mamą został załadowany do bydlęcego wagonu i w samym środku zimy, przy bardzo dużych mrozach, wywieziony na Syberię. Dziś, 90-letni pan, Ryszard Czernecki, przekazuje zadanie stania na straży pamięci, młodszemu pokoleniu. Od niedawna prezesem Związku Sybiraków Oddział...
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach podjęła współpracę z Zespołem Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Obie placówki stawiają na rozwój i wspólne przedsięwzięcia dydaktyczne.
Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim po raz pierwszy zorganizował uroczyste Wyzwolenie Czeladnicze dla uczniów - absolwentów szkół ponadpodstawowych. Wzięła w nim udział młodzież z Wodzisławia, Raciborza, Jastrzębia, Rydułtów, Pszowa i okolic.
W poniedziałek 5 września oficjalnie otwarto Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA w Wodzisławiu Śląskim, 12. na mapie Polski. Ekspozycja będzie udostępniona dla odwiedzających Pałac Dietrichsteinów od piątku 9 września. Co znajdzie się na interaktywnej ekspozycji?
Oferta studiów podyplomowych na kierunku "menedżer produkcji" będzie skierowana do kadry zarządzającej - dozoru wyższego i kierownictwa kopalń.
Straż pożarna, policja i WOPR włączyły się w akcję organizowaną na rynku w Kietrzu, by edukować i promować wiedzę nt. bezpieczeństwa. Istotna jest również informacja, że Centrum Kultury i Sportu nabyło pierwszy w mieście defibrylator AED.
Rodziny uczniów ze wzruszeniem i dumą przyglądały się przyszłym żołnierzom, strażanikom granicznym i policjantom.
Nowoczesny, perspektywiczny, ale też opierający się na powołaniu i pasji - właśnie taki jest zawód pielęgniarki. Chce go wykonywać kolejna grupa studentek PWSZ w Raciborzu.
Na maturze nie będą w tym roku obowiązywały specjalne wytyczne sanitarne, takie jak były w 2020 i 2021 r. – poinformował w połowie kwietnia w komunikacie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Układ sterowania oparty na falach mózgowych operatora, elektroniczna harfa, turbiny wiatrowe - to tylko część prac zgłoszonych na doroczny konkurs prac uczniowskich w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. Rozmawialiśmy z uczestnikami, którzy opowiedzieli nam o swoich pomysłach.
W grudniu, tuż po decyzji Sejmu o zmniejszeniu subwencji oświatowej na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości w budżecie na rok 2022, rodzice rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją sprzeciwiającą się powyższej decyzji. - To zabieranie szans i dyskryminacja naszych dzieci - mówili przedstawiciele rodziców, nauczycieli,...
W województwie śląskim rozpoczął się właśnie pierwszy tydzień ferii zimowych. Okazuje się jednak, że większość dzieci spędzi ten czas w domu.
9 lutego do ministerstwa edukacji i nauki pojechali samorządowcy z powiatu raciborskiego, aby rozmawiać z ministrem Przemysławem Czarnkiem o zmianach w finansowaniu języka niemieckiego jako języka mniejszości. - Jesteśmy optymistami - komentuje przebieg rozmów burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla.
- Jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym jest organizacja konkursu dla uczniów wiejskich szkół podstawowych, promującego pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego - tłumaczą inicjatorzy.
Ze względu na wzrost fali zachorowań na COVID-19, od 1 lutego do 27 lutego, w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej, rodzicom i opiekunom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół; nie zakładamy innego wariantu - powiedział w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Nie przewidujemy możliwości zamknięcia przedszkoli ani klas od 1 do 4 - dodał.
Uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.