Żory wspólnie z miejską komenda policji organizują konkurs dla uczniów uczęszczających do klas o profilach ratowniczych i mundurowych. W rywalizacji, która odbędzie się we wtorek (17.08.) wezmą udział uczniowie ze szkół w Żorach, Rybniku, Cieszynie, Jastrzębiu-Zdroju oraz Rydułtowach.
Pierwszy tydzień nauki już minął. Ten czas szczególnie ważny jest dla pierwszoklasistów. Nastolatki rozpoczęły naukę w szkołach średnich i właśnie z myślą o nich organizowane są zajęcia integracyjne. O tym, jak wyglądają i jakie odczucia mają nowo przyjęci uczniowie, mogliśmy przekonać się, odwiedzając popularnego „Korfantego”.
- Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Oddajemy ten czas nauki i wychowania w opiekę Pana Boga. Niech Chrystus, Nauczyciel nauczycieli, obdarza wszystkich potrzebnymi łaskami - piszą biskupi w Słowie Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025. W swoim przesłaniu nawiązują także do zmian w nauczaniu religii w szkołach.
Tym razem uczestnicy będą mieli okazję poznawać tajniki kodowania przy wykorzystaniu narzędzi AI. Na wszystkich zainteresowanych czeka aż 8 rodzajów zajęć, na które można dołączyć online lub stacjonarnie.
Materiał zewnętrzny
Postępowanie prowadzone jest pod kątem oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy. Podejrzenie o popełnieniu przestępstwa dotyczy trzech osób - pracowników Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kuźni Raciborskiej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.
Zmarł Henryk Orliński, nauczyciel fizyki, ale również organizator wymiany polsko-francuskiej pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Jastrzębiu-Zdroju, a Lycée Sacré-Coeur w Tourcoing.
Na początku lipca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała wyniki egzaminów uczniów kończących szkołę podstawową. Jastrzębie-Zdrój wypadło najsłabiej w całym województwie śląskim. Co Urząd Miasta zamierza zrobić z tym problemem?
Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, Damian Mrowiec, starosta powiatu rybnickiego oraz Marek Profaska, wicestarosta powiatu rybnickiego podpisali umowę dotyczącą kształcenia uczniów. Porozumienie zawarto w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach.
Tegoroczni maturzyści rankiem 9 lipca mogli sprawdzić swoje wyniki egzaminu dojrzałości. Jak uczniowie Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia, Rybnika, Raciborza, Żor i okolic wypadli na tle Polski?
W Jastrzębiu-Zdroju egzamin po ósmej klasie pisało łącznie 205 osób. Średni wynik dla miasta-powiatu to 54,87 proc. Jak prezentowały się wyniki dla poszczególnych szkół?
Wyniki pokazały, że średnio uczniowie uzyskali 61 proc. punktów z języka polskiego i 52 proc. z matematyki. Wśród języków obcych, najczęściej wybieranym był angielski, na który zdecydowało się aż 96,3 proc. ósmoklasistów – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE).
Ostatnio Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało rozporządzenie o nowych podstawach programowych, ale nie tylko. Drugim rozporządzeniem jest to, dotyczące szkolnego BHP. W szkolnej toalecie mają obowiązkowo znajdować się: mydło, papier toaletowy, ręcznik lub suszarka do rąk.
Zdobycie wyższego wykształcenia to jeden z priorytetów absolwentów szkół średnich. Aby sprostać wymaganiom rynku pracy i oczekiwaniom obecnych studentów, uczelnie wyższe w Polsce oferują nowoczesne i elastyczne formy kształcenia. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się studia niestacjonarne w formie online. Umożliwiają one ukończenie...
Materiał partnera
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. K Miarki w Rydułtowach odwiedzili Hiszpanię w ramach wymiany międzynarodowej programu Erasmus+.
Uczniowie rozpoczęli wakacje. Podsumowaniem ich osiągnięć są świadectwa szkolne, niektóre z biało-czerwonym paskiem. Znowu rozgorzała dyskusja czy takie wyróżnienie ma jeszcze sens. Czy rzeczywiście oddaje wiedzę, a nie tylko wykucie, pamięciowe opanowanie treści z kilkunastu przedmiotów. A więc zlikwidować „paski”, czy jednak...
Na tę chwilę czekało tysiące uczennic i uczniów w całej Polsce. W piątek rozdano świadectwa szkolne i rozpoczęły się upragnione wakacje. Ostatnim akcentem kończącego się roku szkolnego były uroczyste akademie szkolne, po nich kwiaty, podziękowania, dyplomy i ponad dwa miesiące laby.
Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w szkołach będzie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. Zajęcia będą mogły odbywać się w grupach międzyklasowych. Biskup Wojciech Osial wyraził opinię, że te zmiany są dyskryminujące.