List ze Stanów przychodzi w maju 2015 roku. „Moja droga Wando, jestem taka szczęśliwa, że się odnalazłyśmy w końcu – pisze Catherine. To jedno zdanie, okupione morzem łez wzruszenia, na zawsze zmienia życie Wandy. Po siedemdziesięciu latach nadziei odnajduje rodzinę.
- W dniach 25-26 stycznia odbędzie się Marsz Pamięci, który ma na celu upamiętnienie poległych na trasie przemarszu ewakuowanych więźniów obozu KL Auschwitz-Birkenau przez miasto Żory, jak również oddanie hołdu wszystkim tym, którzy przetrwali to niewyobrażalne okrucieństwo - informuje Tomasz Przybylski, współorganizator marszu.
Granaty, miny i inne militaria z czasów wojennych można zobaczyć w Galerii Historii Miasta. W piątek odbył się wernisaż wystawy, którą przygotowało Jastrzębskie Stowarzyszenie Eksploracyjne „Szpon”. Chętnych do obejrzenia ekspozycji było tak dużo, że nie wszyscy zmieścili się do małej sali wystawowej.
Marsz Śmierci był dla naszego miasta bolesnym zakończeniem II wojny światowej. W tym roku przypada 80. rocznica tego tragicznego wydarzenia. Młodzież z "Korfantego" zaproponowała, aby lokalna społeczność wspólnie upamiętniła tę rocznicę.
Senat RP przez aklamację przyjął uchwałę dotyczącą Tragedii Górnośląskiej. W gmachu izby wyższej polskiego parlamentu otwarto również wystawę "Mōj Ōpa tyż boł deportuwany. Los Górnoślązaków deportowanych do ZSRR w 1945 roku".
Czy rozwoju miasta można upatrywać w pielęgnacji terenów zielonych albo wydawaniu folderów informacyjnych o dostępnych usługach i punktach handlowych? Można też napisać monografię miasta albo zaprosić na odczyt socjologów i psychologów. Tak uważano pół wieku temu. Okazuje się, że jastrzębianie sprzed 50 lat zastanawiali się nad...
Od 2012 roku grupa piechurów pokonuje trasę zbliżoną do tej, jaką w 1945 r. musiało pokonać prawie 56 tysięcy więźniów z obozu KL Auschwitz. Marsz Pamięci jest symboliczną podróżą przez historię i hołdem dla tych, którzy ukształtowali naszą przeszłość i przyszłość.
Chałupki jeszcze nigdy nie przeżyły takiego oblężenia mediów jak w nocy z 20 na 21 grudnia 2007 roku. Grała orkiestra, a fajerwerki rozświetlały niebo gdy setki ludzi o północy przekraczały granicę polsko-czeską po raz pierwszy bez kontroli.
Solanka i węgiel koksowy odcisnęły swoje piętno na historii Jastrzębia-Zdroju. Po odkryciu tych dwóch skarbów ziemi nastąpiły poważne zmiany. Teraz, w XXI wieku warto postawić pytanie: co będzie dalej?
Pierwszym blokiem z wielkiej płyty był budynek przy ulicy Wielkopolskiej określany popularnie jako 106, później powstały następne. Wszystko to było dziełem pracowników - budowlańców z fabryki domów „FADOM”. I właśnie tej, tak bardzo związanej z Jastrzębiem-Zdrojem, firmie było poświęcone kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek...
W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim trwa budowa nowej ekspozycji muzealnej poświęconej czasom realnego socjalizmu. W ostatnim etapie historycy zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w wyjątkowej akcji – „Przenieś PRL do muzeum”. W ramach tej inicjatywy zachęcamy do podzielenia się pamiątkami z okresu Polskiej...
50 lat temu w Jastrzębiu-Zdroju hucznie świętowano „Barbórkę”. Pamiątkę po tamtym wydarzeniu możemy oglądać również dzisiaj. Jest to budynek dawnego górniczego domu kultury, znajdujący się przy rondzie Zdrojowym. Chyba wówczas, pół wieku temu nikt nie przypuszczał, że w miejscu tym pojawi się market spożywczy, a po kinie nie będzie ani śladu.
Idzie zima! Czy pamiętacie czasy, kiedy każda rodzina miała w piwnicy zapasy ziemniaków? Dziś to rzadkość, ale kiedyś było to niezbędne! Dyrekcje jastrzębskich kopalń robiły wszystko, aby pracownicy mieli ziemniaki na zimę i karpie na święta. Bardzo intensywnie poszukiwały tych produktów.
Kim był Goldmann, Timm, Hermann? W Jaki sposób wpisali się w historię wsi, tworzących obecnie Jastrzębie-Zdrój? Czy w okolicach ulicy Maryjowiec istniało pastwisko i to na dodatek górskie? O tym, jak wiele tajemnic tkwi w nazewnictwie jastrzębskich ulic, mówiono podczas kolejnej edycji „Przystanku Muzeum” w Galerii Historii Miasta.
Zbliża się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W związku tym podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę o obchodach rocznicy w 2025 roku.
Biała dama i zbuntowani chłopi podpalający dobra pańskie. Prawda, że brzmi ciekawie? Okazuje się, że ziemia jastrzębska pełna jest fascynującej historii, dramatycznych chwil, które działy się tutaj przed wiekami. Niemymi świadkami tamtych wydarzeń są zamki i pałace. Tak jak ten w Boryni. Kryje on niejedną tajemnicę.
11 listopada 1980 roku w Jastrzębiu-Zdroju mieszkańcy celebrowali otwarcie Domu Handlowego „Gwarek” zamiast Święta Niepodległości. W czasach PRL ważniejsza była rocznica rewolucji październikowej, a nowy sklep przyciągnął tłumy, stając się wydarzeniem dnia.