Dramatyczny przebieg bijatyki, do której doszło w Warszowicach, reakcja księdza Strzybnego na artykuły w prasie oraz rozterki raciborskich radnych przed włączniem Ostroga do Raciborza – między innymi o tym pisały Nowiny w lutym 1912 roku.
Tragiczny wypadek przy zabawie, obrabowanie chłopca i śmiertelny wypadek na kolei w Nędzy - między innymi o tym pisano w Nowinach 110 lat temu.
27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Data święta, wyznaczona na 27 stycznia, upamiętnia wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego...
W tym roku nasz region będzie obchodzić rocznicę 100-lecia włączenia do niepodległej Polski. Jak zapowiada senator Ewa Gawęda, z tej okazji odbędą się oficjalne uroczystości, co potwierdził premier Mateusz Morawiecki.
Nagły zgon gościa z Poznańskiego i zamieszanie związane z jego pochówkiem, brawurowa ucieczka z domu dla obłąkanych w Rybniku oraz brutalna napaść nauczyciela na ucznia w raciborskiej rzeźni miejskiej – między innymi o tym pisały Nowiny w styczniu 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Siedział za okaleczenie, posiedzi za zgwałcenie. Przysięgli z Raciborza nie mieli wątpliwości co do winy Jana Bakalorza. Wymiar sprawiedliwości wyjątkowo szybko doprowadził również do skazania oprawcy z Żor, który pobił swoją żonę ze skutkiem śmiertelnym. Tymczasem z sąsiedniego powiatu głubczyckiego doszły słuchy o dzieciobójstwie....
Czujny stróż ze Starej Wsi (Racibórz), pożar kopalni w Niedobczycach i pozew redaktora Nowin za artykuł, który nie spodobał się władzom wojskowym – między innymi o tym można przeczytać w gazetach z przełomu listopada i grudnia 1911 r.
Ksiądz Strzybny odniósł kilka ran postrzałowych, szyję miał przebitą nożem, a głowę rozbitą tępym narzędziem. Sprawcy mordu nie zostali wykryci, a popełniona przez nich zbrodnia pozostaje bez kary.
Dwóch mężczyzn weszło do pokoju Wiktorii z Ostroga. Zatkali jej usta fartuchem. Przerażona dziewczyna ostatkiem sił wyrwała się napastnikom, ale ci nie odpuścili...
Brutalny napad nieopodal Rybnika, poszukiwania uprowadzonej kobiety oraz sprawców, utarczki burmistrza Raciborza z radnymi o podatki, a także proboszcz, którego nie mogą nachwalić się parafianie - to tylko część tematów artykułów, które ukazały się w „Nowinach Raciborskich” w maju 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Tragiczne skutki burzy, która przetoczyła się nad Raciborszczyzną, wieści z sali sądowej, złodziejski proceder w Samborowicach – to tylko część artykułów, które opublikowano na łamach „Nowin Raciborskich” na przełomie kwietnia i maja 1911 r. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Dziewczyna ofiarą gwałciciela, pogróżki pod adresem proboszcza raciborskiej fary, kiepskie warunki pracy na kopalni „Anna”, śmierć trzylatka z Głubczyc w płomieniach i pogoń za oszustami w centrum Wodzisławia – m.in. o tym pisano w Nowinach wiosną 1911 roku.
Kradzież przy ul. Długiej w Raciborzu, imponujący przyrost ludności w Chwałowicach, ołówkowy szczyt biurokracji pruskiej oraz śmierć mężczyzny, który... nie golił się przez 90 lat - między innymi o tym pisano w Nowinach Raciborskich dokładnie 110 lat temu.
Ucieczka młodego mężczyzny ze szpitala dla obłąkanych w Rybniku, napad rabusiów na dom młynarza w Turzu, polskie wiece w Babicach i Pogrzebieniu, a także zakończenie wielkiego strajku w raciborskich fabrykach – m.in. o tym pisały Nowiny równo sto lat temu.
Wyniki spisu ludności na Górnym Śląsku, zapowiedź niezwykłego spektaklu w raciborskiej „Strzesze”, napad bojówek czeskich na polski konsulat w Boguminie, czy zaangażowany politycznie felieton o pruskich porządkach na Śląsku – m.in. o tym pisały Nowiny równo sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie...
Uwolnienie handlu kartoflami w powiecie raciborskim, konflikt mieszkańców z nauczycielem w Kobyli, presja zarządu na pracownikach huty w Paruszowcu czy bulwersujący mord polityczny, do którego doszło w pociągu tuż za naszą południową granicą – między innymi o tym pisano w Nowinach równo sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która...
Pracownik okradający swego pracodawcę, tragiczny wypadek na Płoni, śmierć pracowników kopalni w Radlinie, wielki strajk pracowników fabryk w Raciborzu oraz nowa polityka magistratu dotycząca rozwieszania plakatów w mieście – to tylko część spraw, o których równo sto lat temu pisano w „Nowinach Raciborskich”.