Niedługo mieszkańcy będą mogli cieszyć się nowym miejscem do wypoczynku. Będzie to zielony skwer przy ulicy Śląskiej, tuż nieopodal al. Piłsudskiego. Projekt "4 Pory Roku" skupia się na wprowadzeniu różnorodnej roślinności, która będzie odzwierciedlać piękno zmieniających się pór roku.
To impreza dla każdego, kto ceni zwyczaje śląskie lub chciałby je poznać. W najbliższy piątek w Galerii Historii Miasta śląskie zespoły folklorystyczne zapraszają na widowisko obrzędowe pt. „Szloga”. To może być ciekawe spotkanie z kulturą.
Przedstawiciele gmin członkowskich Międzygminnego Związku Komunikacyjnego spotkali się po raz pierwszy po wyborach samorządowych i wybrali władze Związku. Przewodniczącym zarządu został Grzegorz Dulemba, wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju.
W centralnym miejscu parku, koło Domu Zdrojowego i dawnym budynku Galerii Historii Miasta, mieszkańcy zauważyli wycinkę drzew. W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja. Pojawiły się pytania, kto i dlaczego wyciął drzewa z Parku Zdrojowego, my – sprawdzamy.
Uff, jak gorąco! Lato daje nam popalić. Każdy więc myśli, czym ugasić pragnienie. Niekoniecznie muszą to być napoje znanych marek, w których czasami jest więcej chemii niż ożywczych, naturalnych składników. Poznajmy więc tradycyjne specjały na upalne dni. Pochodzą one ze znanej książki o śląskich kulinariach pt. „Pełny...
Upalna, lipcowa pogoda skłoniła grupę jastrzębian, aby poszukać ochłody w Granicznych Meandrach Odry. Wybrali jednak turystykę aktywną, czyli spływ kajakowy. Nie pożałowali - byli zachwyceni otaczają przyrodą.
Galeria Historii Miasta pękała w szwach. Wszystko to z okazji wernisażu prac Stefanii Lachowicz, która wykonuje filcowe figurki i lalki. Każdy, kto w piątek przyszedł na wystawę, mógł poczuć się, jak w zaczarowanym świecie. Barwne i misternie wykonane prace zachwycały precyzją. Autorka opowiadała, jak znalazła pasję, która stała...
Blok przy ulicy Północnej w Jastrzębiu-Zdroju stał się placem budowy, a przynajmniej jeden z jego segmentów. Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego przystąpiono do usuwania nadbudowy, znajdującej się na nim. Dodajmy, nadbudowy znanej w całej Polsce.
Czy Jastrzębie jest fenomenalnym miastem pod względem urbanistycznym? Zapewne zdania w tej kwestii są podzielone. Jednak, kiedy sięgniemy do artykułów prasowych sprzed 50 lat, widzimy tam właśnie taki obraz. Podziwiano pagórkowaty teren, pozwalający uniknąć monotonii urbanistycznej. Warto dodać, że w gronie osób zachwycających się...
Jeśli wśród Czytelników są osoby chcące poczuć smak adrenaliny, gotowi na nową przygodę – to propozycja w sam raz dla nich. We wrześniu odbędzie się druga już edycja imprezy sportowej pod intrygującą nazwą Hajer Indoor Triathlon. Bez obaw, początkujący są również mile widziani.
Ostatnio Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało rozporządzenie o nowych podstawach programowych, ale nie tylko. Drugim rozporządzeniem jest to, dotyczące szkolnego BHP. W szkolnej toalecie mają obowiązkowo znajdować się: mydło, papier toaletowy, ręcznik lub suszarka do rąk.
W niezwykle gorący weekend w Parku Zdrojowym aż kipiało od propozycji kulturalnych z książką w tle. Nie zabrakło spotkań z autorami, warsztatów dla najmłodszych, dobrej muzyki i dyskusji na różnorodne tematy. Wszystko dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej, organizatorowi imprezy, pod intrygującą nazwą Kulturalny Open Space.
Dwóch jastrzębian Grzegorz „Syki” Sypniewski i Piotr Ufnal podjęło wyzwanie. Ich celem jest przepłynięcie trzeciej co do wielkości rzeki Polski – Warty. W niedzielę wyruszyli na jezioro Poraj, skąd zaczęli swoją przygodę.
Przyznam, że to dość mocno postawione pytanie, jednak debata wokół tego problemu toczy się od lat. Nie mnie przesądzać, kto ma rację. Natomiast warto zastanowić się nad tym, kto i dlaczego ma, coś komuś narzucać, kazać, egzekwować, oceniać, bo przecież kwestia wiary jest jedną z najbardziej osobistych spraw człowieka.
Czerwcowe spotkanie z cyklu Przystanek Muzeum, które odbyło się w Galerii Historii Miasta, poświęcone było niełatwym relacjom polsko-ukraińskim. Zaproszenie do Jastrzębia przyjął autor książki pt. „Cena wyboru. Blizny Wołynia” - Piotr Lasota Powieść osadzona jest w kontekście dramatycznych wydarzeń na Wołyniu (1943) i ich...
Jastrzębianie liczną grupą wzięli udział w jubileuszowych XXV Pływadłach w ramach Festiwalu Górnej Odry. 40-kilometrowy odcinek Odry pokonali kajakami. Do domu wrócili pełni wrażeń i ze wspomnieniami dobrej zabawy.
Uczniowie rozpoczęli wakacje. Podsumowaniem ich osiągnięć są świadectwa szkolne, niektóre z biało-czerwonym paskiem. Znowu rozgorzała dyskusja czy takie wyróżnienie ma jeszcze sens. Czy rzeczywiście oddaje wiedzę, a nie tylko wykucie, pamięciowe opanowanie treści z kilkunastu przedmiotów. A więc zlikwidować „paski”, czy jednak...