Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju obchodzi 50-lecie działalności. O dniu dzisiejszym szkoły, ale również o wyzwaniach, jakie przed nią stoją, mówi dyrektor Ewa Mentel.
Czy można wyobrazić sobie kajaki albo nurkowanie w akwalungu na basenie i to podczas lekcji wychowania fizycznego? W Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego jest to możliwe i właśnie tam młodzież może korzystać z nietypowych zajęć, rozwijających wiele nowych pasji.
W Jastrzębiu-Zdroju, jak w całym kraju, odbywają się wybory samorządowe. Dotychczas nie zanotowano żadnych zakłóceń. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem.
Wpadli na siebie podczas zimowego pobytu w Tatrach w latach 30. XX w. Mimo różnicy wieku, dzieliło ich 12 lat, stworzyli udaną parę i zawarli małżeństwo. Ich miłość przetrwała trudne lata zawieruchy wojennej. Najpierw zmarła Jarmila, a następnego dnia jej mąż Mikołaj Witczak junior.
W Wielką Sobotę wierni tradycyjnie przychodzą do kościoła, aby poświęcić pokarmy. Trwają też przy grobie i adorują Najświętszy Sakrament. W tym dniu nie odprawia się mszy świętych. To czas oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa.
Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie. Wiążą się z nim obrzędy, niektóre pochodzące z czasów pogańskich. Także na Śląsku ludzie wierni są dawnym zwyczajom. Część z nich jeszcze możemy zobaczyć, inne – odeszły w przeszłość.
Wybory do Parlamentu Europejskiego już w czerwcu. Tymczasem młodzież jastrzębskich szkół średnich, tuż przed Wielkanocą, wzięła udział w warsztatach poświęconych wspólnocie europejskiej, które odbyły się w Warszawie. Było ciekawie, emocjonująco i inspirująco.
Święta wielkanocne to czas intensywnych przygotowań do tego wyjątkowego czasu. Sklepy przeżywają prawdziwe oblężenie. Każdy chce zapewnić swoim bliskim wszystko, co najlepsze. Wielu nie może doczekać się spokoju w rodzinnym kręgu. Jednak są i oni - bezdomni, dla których świąteczny czas jest trudny, bo przywołuje wspomnienia i wywołuje wzruszenia.
W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne i milkną kościelne dzwony, aby odezwać się w dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Warto, właśnie w tym szczególnym czasie, posłuchać opowieści o jastrzębskiej kolekcji dzwonków. Również i one nawiązują do tego świątecznego czasu.
Bartosz Pastuszak, utalentowany uczeń klasy gastronomicznej w „Korfantym, nadal jest w grze w programie TVN MasterChef Nastolatki. Jastrzębianin na tyle dobrze radzi sobie z konkurencjami, że przechodzi do kolejnej rundy.
Czy wyobrażacie sobie Państwo miasto bez sklepów, no prawie bez sklepów, z fryzjerami na wagę złota? Do zakłóceń porządku publicznego dochodziło tak często, że milicjanci nie radzili sobie z opanowaniem sytuacji. Nieco ponad pół wieku w historii miasta to tyle, co mgnienie oka. Jak więc było nasze miasto 61 lat temu?
21 marca to pierwszy dzień wiosny. To dobra pora, aby otworzyć sezon jastrzębskich fontann zdrojowych. Z tej okazji na deptaku przy ulicy 1 Maja odbyła się pierwsza w tym roku impreza, która przyciągnęła tłumy mieszkańców.
Czy można wydać „O” euro na noclegi w Europie? Gdzie w okolicach Strasburga znajduje się świątynia buddyjska? Czy trzeba mieć specjalną kondycję, aby pokonać ponad 4 tysiące km? O tym wszystkim opowiada Piotr Ufnal, który odbył rowerową podróż z Jastrzębia do Francji i z powrotem.
Prezydent Anna Hetman kontynuuje spotkania z mieszkańcami w ramach samorządowej kampanii wyborczej. We wtorek do kina Centrum przybyli radni oraz zainteresowani mieszkańcy. Nie brakowało gorących tematów.
Bartosz Pastuszak, uczeń klasy gastronomicznej w „Korfantym” przechodzi do kolejnego etapu w programie telewizji TVN MasterChef Nastolatki. Jego kulinarna przygoda nadal trwa. Tak więc za tydzień będziemy mogli zobaczyć go w akcji.
Taka nauka to jest nauka! 22 uczniów z „Korfantego” przebywa obecnie w słonecznej Italii, gdzie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe oraz poznają piękny kraj. Stacjonują w Rimini, znanym kurorcie nad Morzem Adriatyckim.
Dużo krwi było w sobotę przed halą widowiskowo-sportową, a dokładnie w autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Jastrzębianie dzielili się tym najcenniejszym darem, jaki mogą ofiarować drugiemu człowiekowi.