„Barbórka”, kojarzy się przede wszystkim z górnikami i ich ciężką pracą pod ziemią. Jednak, zazwyczaj pomija się kobiety, które pracują w kopalniach, a dokładnie w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla. I właśnie o „górniczkach” opowiada film Anety Nowickiej pt. „Córy węgla”.
50 lat temu w Jastrzębiu-Zdroju hucznie świętowano „Barbórkę”. Pamiątkę po tamtym wydarzeniu możemy oglądać również dzisiaj. Jest to budynek dawnego górniczego domu kultury, znajdujący się przy rondzie Zdrojowym. Chyba wówczas, pół wieku temu nikt nie przypuszczał, że w miejscu tym pojawi się market spożywczy, a po kinie nie będzie ani śladu.
To, że święta tuż, tuż odczuwamy coraz bardziej. W naszych domach można zobaczyć wieńce adwentowe, a nie ma to, jak samodzielne wykonanie takiej ozdoby. Panie, biorące udział w comiesięcznych spotkaniach „Babiniec”, stanęły na wysokości zadania i pięknie wykonały te szczególne ozdoby.
Patryk Kubaszczyk, młody mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju, od urodzenia nie widzi. Jednak dzięki inicjatywie motocyklistów ze stowarzyszenia MOTO SJZ, jego życie może się diametralnie zmienić. Postanowili oni zebrać 17 tys. zł na zakup specjalistycznych okularów dla Patryka, wydając charytatywny kalendarz
Idzie zima! Czy pamiętacie czasy, kiedy każda rodzina miała w piwnicy zapasy ziemniaków? Dziś to rzadkość, ale kiedyś było to niezbędne! Dyrekcje jastrzębskich kopalń robiły wszystko, aby pracownicy mieli ziemniaki na zimę i karpie na święta. Bardzo intensywnie poszukiwały tych produktów.
O dużym sukcesie może mówić dwójka młodych jastrzębian, adeptów sztuki kulinarnej, którzy zajęli trzecie miejsce podczas XII Śląskiej Jesieni Kulinarnej. Wiktoria Trybuś i Bartosz Pastuszak, uczniowie klasy gastronomicznej w „Korfantym” nie po raz pierwszy pokazali klasę.
Na spotkanie z Karolem Wójcickim, znanym propagatorem astronomii, przyszło tylu jastrzębian, że z trudem mieścili się w holu Łaźni Moszczenica – Carbonarium. Okazuje się, że chęć poznania kosmosu, choćby w ograniczonym zakresie, przyciąga zainteresowanych.
Jastrzębski magistrat przygotowuje podwyżki cen biletów wstępu na obiekty miejskie, czyli na lodowisko „Jastor”, krytą pływalnię „Laguna” i Kąpielisko „Zdrój”. Do tego, aby zmienić wysokość opłat, niezbędna jest zgoda rady miasta.
Mieszkańcy osiedla Arki Bożka z ulicy Harcerskiej i Miodowej chcą, aby wybudować schody na skarpie, która usytuowana jest w okolicy pasaży handlowych. Ze sprawą zwrócono się do przewodniczącego zarządu osiedla Arkadiusza Panfila.
O tym czy jesteśmy dziećmi gwiazd i ile kosmosu jest w nas, będzie opowiadał znany popularyzator nauki Karol Wójcicki. Spotkanie z nim odbędzie się w czwartek w gościnnych progach Łaźni Moszczenica.
Minęło już pół roku od wyborów samorządowych, które całkowicie zmieniły układ sił politycznych w jastrzębskim samorządzie. Miejsce prezydent Anny Hetman zajął Michał Urgoł, a ona sama przesiadła się do ław opozycyjnego Klubu Radnych Koalicja Samorządowa. Roman Foksowicz, były już zastępca pani prezydent, szefuje największemu...
Andrzej Matusiak zastąpił Iwonę Rosińską na stanowisku wiceprzewodniczącej Komisji Edukacji Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój. Do odwołania radnej doszło nieoczekiwanie podczas środowego posiedzenia. O tym fakcie zainteresowana dowiedziała się z mediów społecznościowych.
Czy powinniśmy się interesować swoimi sąsiadami? Pytanie postawione na wstępie może wydawać się nieco dziwne, no bo po co znać swojego sąsiada i czy w ogóle trzeba go znać? To, że małe społeczności wiejskie wiedzą, kto jest kim, jest jasne. Ale w mieście, w bloku? Jakie to ma znaczenie. Często tuż za ścianą rozgrywają się...
Kim był Goldmann, Timm, Hermann? W Jaki sposób wpisali się w historię wsi, tworzących obecnie Jastrzębie-Zdrój? Czy w okolicach ulicy Maryjowiec istniało pastwisko i to na dodatek górskie? O tym, jak wiele tajemnic tkwi w nazewnictwie jastrzębskich ulic, mówiono podczas kolejnej edycji „Przystanku Muzeum” w Galerii Historii Miasta.
Ulica Poznańska nr 1-11 to – zdaniem mieszkańców – łata na łacie. Jastrzębianie już od lat domagają się remontu tej drogi. Zdesperowani zwrócili się do radnej i przewodniczącej Zarządu Osiedla Staszica Moniki Brachaczek z prośbą o interwencję. Są szanse, że coś ruszy się w tej sprawie.
Od wyborów samorządowych minęło pół roku i mieszkańcy pytają, co z budową aquaparku w Jastrzębiu-Zdroju? Prezydent Michał Urgoł informuje, że są podejmowane działania w tej sprawie. Urzędnicy analizują, gdzie taki obiekt mógłby się znajdować.
Radny Grzegorz Mosoń został odwołany z funkcji zastępcy przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój, praktycznie bez podania przyczyn. Jego miejsce zajął Piotr Szereda, który – według wnioskodawców – ma mieć duże doświadczenie w tej dziedzinie. Jednak Grzegorz Mosoń w całej tej sytuacji dopatruje się drugiego...