Ministerstwo Zdrowia uznało, że jastrzębski szpital świadczy usługi medyczne na wysokim poziomie. Potwierdza to akredytacja, którą placówka uzyskała po raz trzeci. WSS Nr 2 znalazł się w elitarnym gronie najlepszych lecznic w Polsce.
Ileż to razy słyszymy, czytamy, że w Jastrzębiu-Zdroju nic nie ma, a miasto nijak się ma do sąsiednich. Taki Rybnik, Wodzisław, czy Żory mają przynajmniej rynek. Czy to oznacza, że nasi mieszkańcy żyją w jakimś nudnym miejscu, w którym nic się nie dzieje i nie ma, co podziwiać? Nic bardziej mylnego. Trzeba te nieprawdziwe opinie...
Jastrzębie-Zdrój powstawało wtedy, kiedy komunizm miał się w najlepsze. Miało być ateistyczne i socjalistyczne. Bez Boga, bez kościołów, bez wiary. Pierwsza współczesna parafia została erygowana 16 lipca 1980 roku, dekret wszedł w życie 1 sierpnia 1980 roku. Kościół powstał wybudowany rękami górników, wówczas mówiło się,...
W dolnych Witkowicach (Dolní Vítkovice) znajduje się największy skansen przemysłowy w Czechach. Cóż to za miejsce! To jakby wejść do magicznego świata, w którym stajesz się kierowcą ciężarówki, pilotem samolotu, operatorem łodzi podwodnej, a nawet kosmonautą! To zaledwie po 30 minutach jazdy od granicy.
Pogranicze polsko-czeskie jest bogate w zabytki postindustrialne. W celu lepszego poznania tych obiektów został uruchomiony bezpłatny Science Bus – Autobus Naukowy, który kursuje z Jastrzębia-Zdroju do Dolnych Witkowic (Dolní Vítkovice), gdzie znajduje się obiekt pod intrygującą nazwą Mały Świat Techniki U6.
Każdy, kto myśli o zakupie czworonożnego przyjaciela, może wziąć pod uwagę przygarnięcie psiaka ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju. Kilkadziesiąt zwierzaków czeka na drugi dom.
Książka Anny Lerch-Wójcik pt. „Pełny bonclok. Tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju” cieszy się niezmienną popularnością. Niedawno została wznowiona, dzięki czemu może trafić do zainteresowanych. O książce rozmawiamy z jej autorką Anną Lerch-Wójcik, jastrzębianką i absolwentką etnologii na Uniwersytecie Śląskim.
Zdarzyło mu się być w pościgu za motycklem. Innym razem miał do czynienia z mężczyzną kierującym samochodem, który miał w organizmie 5 promili alkoholu. Interweniował też w domach, gdzie dochodziło do przemocy wobec kobiet i dzieci. Młodszy aspirant Jarosław Dera, policjant z ponad 11-letnim stażem opowiada o dniu codziennym w patrolu...
Niedzielny piknik rycerski w Wodzisławiu Śląskim zgromadził wszystkich zainteresowanych średniowieczem. Najbardziej cieszyły się dzieci, dla których przygotowano wiele atrakcji.
Nie zawsze mieszkańcy Rybnika i Jastrzębia wiedzą, że łączy ich postać świętego Jana Nepomucena żyjącego w drugiej połowie XIV wieku. Jego kamienną figurę można zobaczyć teraz na szczycie fontanny z rybnickiego rynku, ale niegdyś znajdowała się w okolicy obecnego Urzędu Miasta w Jastrzębiu. Natomiast drewniana figura świętego...
W piątek odbył się kolejny protest Wolnych Związków Zawodowych Sierpień 80 przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Działacze zostawili na tablicy ogłoszeń pismo do prezesa JSW Tomasza Cudnego, w którym sprzeciwiają się niesprawiedliwemu rozdysponowaniu premii motywacyjnej dla pracowników.
Dwa niewidome psiaki, przebywające w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju, otrzymały w lipcu nowe, lepsze życie, dzięki fundacji Projekt Kosma Pomagamy Psim Seniorom.
Kiedy załopocze śląska flaga nad Jastrzębiem? W końcu nasze miasto leży na Górnym Śląsku tuż obok średniowiecznych ośrodków, takich jak Żory, Wodzisław Śląski czy Rybnik. Wprawdzie duża część mieszkańców przyjechała z innych części Polski, jednak nie można odcinać się od tożsamości regionalnej tej ziemi.
Magazyn National Geographic Polska ogłosił konkurs „Cuda Polski 2023”. O tym, która propozycja wygra, zdecydują internauci. Wśród atrakcji z naszego województwa znajduje się Żelazny Szlak Rowerowy. Głosować można jeszcze w sobotę i niedzielę.
Weronika jest mieszkanką naszego regionu. Od lat leczy się psychiatrycznie. Niestety, w ośrodkach tych panują - jej zdaniem - przerażające i nieludzkie warunki. Dziewczyna zbiera na leczenie poza NFZ. Można ją wesprzeć na portalu zrzutka.pl
Sędzia Igor Tuleja przyjedzie do Jastrzębia-Zdroju w ramach spotkań obywatelskich pod nazwą Przystanek Tour de Konstytucja. Spotkanie odbędzie się w piątek, 28 lipca w Parku Zdrojowym.
Co jakiś czas pojawiają się zarzuty, że Jastrzębie-Zdrój jest pustynią kulturalną, taką przysłowiową, zabitą dechami wsią. Jeśli nawet coś się dzieje, jak na przykład imprezy z okazji święta miasta, to sporadycznie. Postawmy sobie pytanie: prawda to czy fałsz?