Według eskpertów i strategów czeka nas czas głodu, migracji i dezinformacji. Rosyjska napaść na Ukrainę uruchomiła reakcję łańcuchową, która spowoduje ogromne problemy w wymiarze globalnym - pisze Artur Marcisz.
Czy słyszeliście już o Huggy Wuggy (czyt. hagi łagi)? Jeśli nie, to spytajcie o to swoje dziecko. Okazuje się, że niepozorna pluszowa maskotka z zębami staje się kolejnym niebezpiecznym trendem, a przekaz jaki ze sobą niesie nie jest milusi.
Dlaczego zdjęcia talerzy pełnych rosołu obiegły w niedzielę polski internet? Na pytanie odpowiada Artur Marcisz.
- Teraz już nikt nie nazwie Ukraińców po prostu „ruskimi” - bo my nie jesteśmy jednym narodem - pisze Julia Martyniuk studentka fakultetu lingwistyki Uniwersytetu w Kijowie, która urodziła się w Sewastopolu, a obecnie mieszka w Trzebini.
Dyskutujemy między sobą o tym, czy kupować bądź nie w Auchan czy Decathlonie, które nie zawiesiły swojej działalności w Rosji. Jedni te marki bojkotują, inni nie. Tylko czy ma to w ogóle sens, w sytuacji kiedy rosyjska gospodarka nie bardzo przejęła się "bezprecedensowymi" sankcjami tzw. Zachodu?
- Ta "nie nasza" wojna oznacza konkretne ludzkie tragedie i problemy. Dodane do tych "naszych", z którymi stykamy się i zmagamy się na co dzień od lat - pisze Artur Marcisz.
Chylę czoła dla wszystkich osób, które angażują się w realną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy niejednokrotnie stracili wszystko i musieli uciekać z kraju. Ostatnie tygodnie, od momentu najazdu Rosji na niepodległą Ukrainę, utwierdzają mnie w przekonaniu, że drzemie w nas dobro i potrafimy się porozumieć. Widzę jednak, że część...
Jeszcze niedawno 6 zł/l paliwa wydawało się barierą psychologiczną, po przekroczeniu której kraj miał się zatrząść w posadach. Mniej więcej w okolicach 24 lutego okazało się, że bariera ta może przesunąć się znacznie dalej. Krajanie w przypływie wisielczego humoru pocieszają się, że nie przekroczy 10 zł, bo... na wyświetlaczach...
Kiedy dziś przyjmujemy w Polsce tysiące uchodzących przed wojenną pożogą Ukraińców, warto cofnąć się w czasie o kilka miesięcy. Do listopada 2021 r. Byliśmy wtedy świadkami, wywołanej przez Białoruś, wojny hybrydowej, która do ataku na nasze Państwo użyła imigrantów, specjalnie w tym celu ściąganych z krajów Bliskiego Wschodu...
Jeszcze kilka miesięcy temu od rozmaitych ekspertów z zakresu ekonomii słyszeliśmy, że Rada Polityki Pieniężnej już dawno temu powinna była podjąć decyzję o podwyższaniu stóp procentowych, po to, by ograniczyć wzrosty inflacji. Dziś, kiedy stopy poszły w górę, często ci sami eksperci narzekają, że wzrosły raty kredytów, a...
Dziś cieszymy się z brązowego medalu Dawida Kubackiego, ale jeszcze wczoraj pół kraju rozpaczało nad pechem Natalii Maliszewskiej, którą z udziału w koronnej dla niej konkurencji wyeliminował pozytywny test na koronawirusa. Przy tej okazji po raz kolejny pojawiło się pytanie: czy testy RT-PCR, którymi powszechnie testuje się również...
Porozumiewanie się jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Często nie uświadamiamy sobie tego, że praktycznie wszystko, co nas otacza i co robimy, to komunikacja. Nieustannie komunikujemy coś otoczeniu. Co dokładnie oznacza termin "komunikowanie się", jakie sygnały wysyła nasze ciało i jakie czynniki wpływają na komunikację?
Kilka dni temu – 18 stycznia - swoje 94. urodziny obchodził Franciszek Pieczka. Jako dziennikarz, mieszkaniec gminy Godów, której Pieczka jest honorowym obywatelem, miałem szczęście kilka razy z Nim porozmawiać. Zapewniam – wielu ludzi takiego formatu w swoim życiu nie spotkamy - pisze Artur Marcisz.
Niedawno usłyszałem intrygującą ocenę tego co dzieje się z Europą. Otóż jej autor stwierdził, że jest ona - Europa - statkiem, który w zasadzie nie wiadomo dokąd płynie. Co w sumie jest nieważne, bo sternikiem tego statku został kucharz, a najważniejsze pytanie na pokładzie brzmi: "co będziemy jeść i pić?"
Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie niedawna wizyta u stylistki paznokci. W salonie pomagał jej na oko 10-letni syn. Pół żartem-pół serio powiedziałam jej, że ma szczęście, że ma takiego fajnego asystenta, bo sama bym takiego chciała. Stylistka słysząc to powiedziała do swojego syna: „Widzisz? Chciałbyś być asystentem...
Od 1 stycznia kierowców obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe, który ekspresowo dorobił się już mniej oficjalnego terminu. Nazywany jest bowiem – bywa, że i przez samych policjantów – terroryfikatorem.
Bożydar Nosacz czyta między wierszami. Jest trochę śmiesznie, ale też trochę strasznie (jeśli się nad tym głębiej zastanowić).