Podpisanie aneksu wcale nie oznacza końca sporu dotyczącego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie. Wyznaczono za to kolejny termin na zawarcie ugody.
Zagrożeniem dla górnictwa ma być tzw. dyrektywa metanowa, nad którą pracuje Parlament Europejski.
Europoseł Łukasz Kohut nie chce zmieniać istniejących zasad transformacji energetycznej. - Rok 2050 to dobry i możliwy do osiągnięcia termin – pisze parlamentarzysta do przewodniczącego Komisji Przemysłu i Energii.
Czy miasto będzie jeszcze stać na ewentualne nowe inwestycje? Czego obawia się w tym roku Mieczysław Kieca oraz czy planuje wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych?
Resort aktywów państwowych stoi na stanowisku, że sprawa nie jest polityczna i spółki muszą się dogadać. Politycy opozycji kontrują, że wicepremier "twittem" ustala cenę gazu, a w tak ważnej sprawie jak inwestycja za 6 mld zł umywa ręce. Kto ma rację?
- Prezes RAFAKO (Jarosław Domagalski-Łabędzki - red.) prowadzi ten spór głównie w mediach. Nie próbuje się dogadać - skupił się na medialnych atakach. Jeśli z tej drogi zejdzie, to myślę, że będzie łatwiej porozumienie osiągnąć - powiedział wicepremier Jacek Sasin na antenie radiowej „Trójki”.
Europosłanka z naszego regionu Izabela Kloc nie kryje, że naszym zachodnim sąsiadom - Niemcom, zależy na tym, aby Polska nie miała elektrowni atomowych. Kloc opowiedziała o tym w wywiadzie dla wPolityce.pl, zaznaczając, że budowa elektrowni atomowych w Polsce to sprawa kluczowa z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego.
Ostatnio pisaliśmy o propozycji posła Krzysztofa Gadowskiego w temacie poprawek do budżetu państwa na 2023 rok. Głosowanie nad budżetem odbyło się 16 grudnia. Żadne ze zgłoszonych przez opozycję poprawek nie zostały ujęte.
- Nie podpiszę tej ustawy - powiedział prezydent Andrzej Duda o nowelizacji prawa oświatowego.
21 listopada PiS straciło władzę na Śląsku. Ze stanowiskiem wicemarszałka pożegnał się Wojciech Kałuża. Długo nie był bez pracy. 14 grudnia Rada Nadzorcza JSW S.A. powołała go na stanowisko wiceprezesa spółki.
AKTUALIZACJA
Zgodnie z procedurą uchwalania budżetu państwa Poseł Krzysztof Gadowski zgłosił niżej wymienione poprawki do Budżetu Państwa na 2023 rok, starając się w ten sposób zabezpieczyć środki ważne dla regionu. Niewątpliwie będą one miały wpływ na poprawę zdrowia i życia mieszkańców.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił o miliardach euro, które trafią na transformację Śląska. - Górnictwo węgla kamiennego na Śląsku się kończy. To trwało sto kilkadziesiąt lat, przyniosło olbrzymie bogactwo, ale dzisiaj budujemy nową rzeczywistość na Górnym Śląsku, w Zagłębiu i w innych regionach...
Jak udało nam się dowiedzieć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, nadal pojawiają się echa wydarzeń z poprzedniego tygodnia, kiedy w sejmiku nastąpił przewrót i zmiana sojuszy marszałka Chełstowskiego. Po pamiętnej nocny z sesją sejmiku, w jednej z toalet znaleziono 15 worków dokumentów. 12 worków zawierało zniszczone...
W Polsat News marszałek Jakub Chełstowski powiedział, że w hipokryzji jego koledzy z obozu Prawa i Sprawiedliwości przebijają wszystkie możliwe mury i sufity.
Po przewrocie w Sejmiku, parlamentarzyści PO mówią o powrocie do stanu, jaki powinien istnieć od początku kadencji. - To powrót do normalności - mówi poseł z Jastrzębia-Zdroju Krzysztof Gadowski, który uczestniczył w poniedziałkowej sesji Sejmiku.
Radny sejmiku śląskiego Grzegorz Wolnik z Rybnika komentuje zmianę we władzach samorządowych na Śląsku. Mówi też o trzech priorytetowych sprawach, nad którymi powinien pochylić się nowy zarząd województwa śląskiego.
O komentarz do wczorajszych wydarzeń w Sejmiku poprosiliśmy radnego Jarosława Szczęsnego, jedynego radnego Sejmiku z powiatu wodzisławskiego, członka sejmikowej koalicji PiS (choć nie członka partii).