Rodzinne Ogrody Działkowe „Zacisze” borykają się ze szkodami górniczymi, a właściwie ich skutkami. Zapadlisko górnicze pochłonęło na przestrzeni ostatnich lat około 200 działek. Ci, którzy jeszcze mają tam ogródek, martwią się jak długo jeszcze, będą mogli się nim cieszyć.
W poniedziałek, 2 września, na os. Staszica przyjechał autobus komunikacji miejskiej linii C20. O ponowne włączenie osiedla do systemu komunikacji miejskiej walczyli mieszkańcy wraz z przewodniczącą Moniką Brachaczek. Kierowcę spotkała miła niespodzianka.
Pustostan, a właściwie rudera znajdująca się za kinem „Centrum” od strony ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, jest przedmiotem zainteresowania władz miasta. Prezydent Michał Urgoł rozważa możliwość zakupienia terenu wraz z tym budynkiem.
Sierpniowa sesja nadzwyczajna Rady Miasta poświęcona była dwóm pokopalnianym wieżom szybowym. Radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość chcą uratować je przed wyburzeniem. Uważają, że obiekty te wpisały się w krajobraz historyczny górniczego miasta.
- Zależało nam na tym zbiorniku - mówi przedstawiciel Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, komentując decyzję Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW), która oznacza, że inwestycja nie dojdzie do skutku. Dla nadleśnictwa jego realizacja byłaby istotna, ponieważ lasy borykają się z problemem niedoboru wody.
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha, zabrał głos po ogłoszeniu przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, że budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia na rzece Bierawce nie dojdzie do skutku. W komunikacie RZGW stwierdzono, że "zadanie to nie znajduje się w aktualizowanym Programie Planowanych Inwestycji w gospodarce...
Trzy podmioty złożył swoje oferty w przetargu na odłów i eliminację nutrii w województwie śląskim, w tym w Rybniku, gdzie zwierzęta od kilku lat traktowano jako lokalną atrakcję.
W Jarze Południowym tuż za Miejską Biblioteką Publiczną ma znajdować się park kieszonkowy. Konsultacje w tej sprawie odbyły się w maju 2023 roku. Ówczesna prezydent Anna Hetman przekonywała mieszkańców, że będzie to miejsce idealne do odpoczynku i relaksu na łonie przyrody.
Ekologia to ważna sprawa. Jednak ochrona środowiska wymaga nakładów finansowych. Miasto Jastrzębie-Zdrój ma szeroką ofertę dopłat do zakupu urządzeń zapewniających ciepło w domach. Wszystko w ramach miejskiego programów „Eko do Kwadratu” i "Czyste Powietrze” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".
Mimo że najwięcej opadów w Polsce przypada na lipiec, to intensywne ulewy i nawałnice zdają się drwić z kalendarza. W miniony weekend pogoda pokazała, że wystarczy kilka minut ulewnego deszczu by zamienić ulice w rwące potoki. Worki z piaskiem często są ostatnią dostępną obroną przed wlewającą się do domów czy piwnic wodą -...
VI edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego weszła w decydującą fazę. Teraz to mieszkańcy województwa śląskiego zdecydują, które spośród 62 zakwalifikowanych do tego etapu inwestycji będą ostatecznie realizowane. Głosowanie potrwa do 9 września.
Spacerując po Żorach i wielu innych miastach regionu nietrudno trafić na przepełnione pojemniki na odzież używaną. Ubrania, które nie mieszczą się już w ich wnętrzu, leża porozrzucane i często „przesegregowane” na obszarze kilku metrów. Od nowego roku w życie wejdą jednak nowe przepisy, według których każdy z nas będzie musiał...
Przewodniczący zarządów osiedli i sołectw uważają, że ich dieta w wysokości 300 zł, jest za niska. W tej sprawie do władz miasta wpłynęła petycja z prośbą o podwyżkę. Magistrat konsultuje projekt uchwały w tym temacie, bo na dodatkowe pieniądze musi zgodzić się rada miasta.
W czerwcu zmarła wybitna judoczka, jastrzębianka Beata Maksymow-Wendt. Mieszkańcy z żalem przyjęli tę wiadomość. Szybko pojawiła się inicjatywa, aby uhonorować wybitną sportsmenkę. Sieć internetową obiegł pomysł, aby upamiętnić ją muralem. Co o tym wszystkim myślą władze miasta?
Posłanka Gabriela Lenartowicz zwraca uwagę na kluczowe problemy źródłowe związane z zasoleniem Odry oraz koniecznością wsparcia systemowych rozwiązań dotyczących odsalania i minimalizacji zasalania wód. Jak podkreśliła, wyzwania te nie mogą zostać rozwiązane natychmiast, a konieczne jest opracowanie technologii minimalizujących...
Jak wygląda segregowanie odpadów na naszych osiedlach – widzimy. Nierzadko pod śmietnikami znajdują się odpady budowlane, a do kontenerów na śmieci zmieszane wrzucane są plastiki czy papiery. Widać też stare meble. Zdarza się sprzęt AGD. Czy nasze miasto, a właściwie jastrzębianie, osiągają wymagane limity segregacji odpadów?
Postanowiliśmy zapytać mieszkańców, co myślą o Jastrzębiu-Zdroju. Odpowiedzi nie są oczywiste, jak to by mogło się wydawać. Niektóre mogą nawet zaskakiwać. Zapraszamy do obejrzenia sondy.