Depresja najczęściej kojarzy się ze złym nastrojem, niechęcią do życia, czy smutkiem. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu, ale jeśli jest ich coraz więcej, może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty. 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją.
Za przyjęciem zmian ustawy było 224 posłów, a przeciw głosowało 196. Od głosowania wstrzymała się była minister zdrowia Katarzyna Sójka z PiS-u. 18 posłów jej partii nie głosowało. Przeciwna była część posłów PSL oraz posłowie z Kukiz'15 i Konfederacji (jako obrońcy życia i środowisko pro-life chcieli wycofania projektu zmian z obrotu prawnego).
UOKiK wziął pod lupę zabawki dla dzieci. Sprawdzono 220 różnych produktów - lalki, piłki, dmuchane koła do pływania, skakanki i wiele innych. Aż w jednej trzeciej z nich wykryto różnego rodzaju nieprawidłowości - w tym m.in. przekroczenia dopuszczalnych stężeń ftalanów.
W kontekście zdrowia jelit probiotyki są nierzadko uznawane za prawdziwych bohaterów, jednak nie każdy z nich jest równie mocny. Jakie czynniki decydują o ich efektywności i jak dokonać właściwego wyboru spośród dostępnych opcji?
Materiał zewnętrzny
801 dzieci urodziło się w 2023 roku w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Tymczasem szpital chwali się nowym łóżkiem porodowym, dzięki któremu rodzące kobiety będą się czuły bardziej komfortowo.
Około 16% par w wieku rozrodczym boryka się z problemem niepłodności. Wynika z różnych czynników. Jednak dla części par jedynym sposobem zajścia w ciążę jest metoda in vitro. Na czym polega, kiedy jest stosowana i jak często? Na nasze pytania odpowiada specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, kierownik medyczny InviMed Katowice,...
Bezdzietne małżeństwa i pary, które pragną zostać rodzicami, będą mogły skorzystać ze śląskiego programu in vitro. Zarząd Województwa Śląskiego wyłonił wykonawcę, który będzie realizował projekt zaplanowany na lata 2023-2026. Przewiduje on wsparcie dla 615 par rocznie, jednak ze względu na to, że w 2023 roku nie został uruchomiony,...
Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań "Bezpieczna, świadoma Ja", którego celem, jak tłumaczą w resorcie, jest "wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet". O czym konkretnie mowa?
To dobra i długo wyczekiwana wiadomość dla pacjentów z Rybnika i regionu. Proces uruchamiania oddziału wewnętrznego w WSS3 w Rybniku rozpocznie się za 1,5 miesiąca. To następstwo podpisania przedwstępnej umowy z lekarzem, który będzie kierował interną.
W 2023 r. w Europejskim Regionie WHO odnotowano alarmujący wzrost zachorowań na odrę - ponad 42 200 przypadków. W wielu krajach wzrosły również wskaźniki hospitalizacji.
Walka z trądzikiem często jest długotrwałym i trudnym procesem. Tradycyjne metody leczenia nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty, dlatego coraz częściej sięgamy po nowoczesne technologie, które umożliwiają skuteczne usuwanie zmian skórnych. Jedną z nich jest laserowe leczenie trądziku, które cieszy się coraz większą popularnością.
Materiał zewnętrzny
Wyremontowany trakt porodowy i oddział neonatologiczny rybnickiego szpitala otwarto w czwartkowe przedpołudnie, 25 stycznia. Od teraz kobiety będą rodziły w komfortowych warunkach. Zobaczcie pierwsze zdjęcia chwilę po otwarciu.
Przeanalizowaliśmy zakres danych obejmujących lata 2010-2023, aby zobrazować, w którym szpitalu przychodzi na świat najwięcej dzieci. Sprawdziliśmy także, ile dzieci rodzi się przez cesarskie cięcie i jaki procent całości one stanowią. Zachęcamy do sprawdzenia danych i komentowania.
- Kiedyś czekałam z Matiskiem na terapię, podszedł do niego rówieśnik, zapytał, czy z nim zagra w kosza. Szybko zareagowałam, powiedziałam temu dziecku, że synek ma autyzm. Ten zdziwił się, że to podkreślam. - No to co? - odpowiedział i zaczęli grać. A ja patrzyłam z boku i płakałam ze wzruszenia - pisze pani Iwona, mama Mateusza.
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach zaprasza na pierwszą w tym roku akcję, która odbędzie się Rzuchowie.
Z Marcinem Hoszyckim, prezesem Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi rozmawiamy o ostatnim roku działalności, sukcesach i planach.
- Leczenie depresji to doświadczanie nieświadomych uczuć. Niekiedy jest potrzebna bardzo skrupulatna, spokojna i cierpliwa praca z opanowaniem lęku, żeby móc wreszcie uchylić drzwi i wpuścić uczucia. Można je uleczyć zmieniając sposób funkcjonowania pacjenta wynikający np. z niezdrowego stylu przywiązania - mówi Justyna Pronobis-Szczylik,...