Wywiad z Jadwigą Gajewską, kierownikiem Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rybniku
na BUDOWĘ OGRODZENIA TERENU ZAKŁADU (przetarg nie jest zamówieniem publicznym)
Ogłoszenie płatne
W minionym roku opinia publiczna oburzyła się informacją o wymuszeniu na Lasach Państwowych przekazania do budżetu państwa 800 mln zł i kolejnych środków przez następne lata. Wbrew zapowiedziom opozycji, nie zabiło to lasów, a pracownicy leśni dalej robią to co do nich należy. Na nasze pytania o miniony i bieżący rok odpowiedział...
Agencja Rynku Rolnego informuje, że od dziś tj. od 29 października 2014 r. producenci owoców i warzyw, którzy chcą skorzystać z kolejnego nadzwyczajnego wsparcia, mogą składać powiadomienia do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta, Oddziału Terenowego ARR.
Coraz rzadziej właściciele pól użyczanych rolnikom pod uprawę zaglądają do przepisów prawa. Częstą praktyką jest odbieranie możliwości pracy na polu bez rocznego okresu wypowiedzenia.
1 maja 2016 roku przestaną obowiązywać ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych w Polsce przez obcokrajowców.
Według autorów raportu „Uwarunkowania i konsekwencje opodatkowania rolnictwa w Polsce”, podatek rolny, który praktycznie w niezmienionej formie funkcjonuje prawie od 30 lat, jest anachroniczny i niedostosowany do realiów współczesnego rolnictwa.
XVI Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW 2014 już za nami. W ciągu czterech dni (od 19 do 22 września) imprezę zorganizowaną na terenie lotniska Bednary podobnie jak przed rokiem odwiedziło blisko 150 tysięcy osób.
Rusza jesienna akcja szczepienia lisów. W okresie pomiędzy 1 a 8 października 2014 roku na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja wykładania z samolotów szczepionki dla lisów.
Grupa fotograficzna „Indygo” działająca w chwałowickim domu kultury z inicjatywy jej członka Jerzego Kawuloka - fotografa z Czernicy oraz przy znacznej pomocy radnej Barbary Watoła i mieszkańców Łukowa Śl., zorganizowała plener fotograficzny pt. „Żniwa w Łukowie”.
Agencja Rynku Rolnego przyjmuje powiadomienia od rolników poszkodowanych embargiem.
- Nieważne, czy jesteś producentem owoców, producentem mleka, hodowcą świń, producentem zboża, właścicielem gospodarstwa mieszanego, czy konsumentem - naszą jedyną szansą na przetrwanie jest zjednoczenie się i stworzenie odpowiednich warunków dla sprawiedliwej, jasnej i realnej przyszłości. Tylko zjednoczony front ocali wspaniałe...
Od kilku dni w mediach (zwłaszcza społecznościowych) wielką popularnością cieszą się zdjęcia związane z akcją #JedzJabłka. Utrzymane w dowcipnej konwencji działania wpisują się w nurt patriotyzmu konsumenckiego. Do wybierania artykułów spożywczych rodzimych producentów już od 2011 roku namawiają organizatorzy programu ''Doceń polskie”.
94 proc. Polaków w ciągu ostatnich 12 miesięcy spożywało jabłka - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Ulubione gatunki jabłek wśród Polaków to papierówka, antonówka, lobo, jonagold i malinówka.
Zniesienie zakazu reklamowania wytwarzanego z jabłek napoju alkoholowego miałoby pomóc rodzimym sadownikom, którzy najbardziej odczują wprowadzone przez Kreml embargo na import polskich jabłek.
Politycy debatują a sadownicy załamują ręce. Za kilogram czarnych porzeczek przemysłowych w skupie płaci się od 30 do 40 groszy. Zdaniem posła Henryka Siedlaczka źródłem problemu jest brak współdziałania plantatorów (niespełna 1% z 200 tys. plantatorów jest zrzeszonych w związkach).
Sednem noweli była likwidacja nadzoru resortu rolnictwa nad odrolnianiem najbardziej żyznych gruntów. Według prezydenta nowelizacja zagrażałaby ładowi przestrzennemu i mogłaby prowadzić do degradacji krajobrazu. Zdaniem PSL prezydent uległ "pisowskiej propagandzie".