Nieszczęśliwy wypadek drogowy, plany budowy wieży upamiętniającej „Żelaznego Kanclerza”, kara dla sprawców „strzelaniny dynamitowej” - to tylko część tematów opisanych na łamach Nowin w maju 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie. Wojciech Żołneczko
Brutalny napad nieopodal Rybnika, poszukiwania uprowadzonej kobiety oraz sprawców, utarczki burmistrza Raciborza z radnymi o podatki, a także proboszcz, którego nie mogą nachwalić się parafianie - to tylko część tematów artykułów, które ukazały się w „Nowinach Raciborskich” w maju 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Śmiertelny wypadek w Chałowicach, atak nożownika w Wodzisławiu, próba samobójcza w Pogrzebieniu – między innymi o tym pisano w Nowinach Raciborskich w maju 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Woźnica zaplątał się w uprząż. Spłoszone konie ciągnęły go przez sześć kilometrów. Nieprzytomny i ciężko ranny został odstawiony do klasztoru w Rudach. Artykuł na temat tego dramatycznego wypadku jest jednym z wielu, który ukazał się na łamach Nowin w maju 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Jaka kara spotkała mężczyznę, który kolejny raz brutalnie pobił swoją żonę? Czy stróżom prawa uda się wytropić rabusiów z Bełku? Jak dwóch kupców z Gliwic oszukało mieszkańca Raciborza? Odpowiedzi na powyższe pytania podają „Nowiny Raciborskie” z kwietnia 1911 roku.
Wścieklizna w Kornicy, zaraza bydła w Ligocie Książęcej, kara więzienia dla złodziei gęsi, awans rybnickiej szkoły oraz trzeźwość Polaków jako niebezpieczeństwo dla kultury niemieckiej – m.in. tym pisano w Nowinach Raciborskich w kwietniu 1911 roku.
Śmiertelny wypadek w kopalni Chwałowice, najgłębsza dziura świata z Czuchowa, rok więzienia za sprzeniewierzenie urzędowych pieniędzy, śmierć rolnika, życie na wsi bez kowala i opłakane skutki zabawy zapałkami – między innymi o tym pisano w Nowinach na przełomie marca i kwietnia 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Wykolejenie pociągu nieopodal Szymocic, skazanie przez raciborski sąd złodzieja i nożownika, nowe fakty na temat okoliczności śmierci mieszkańca Lubomi i dramatyczny wypadek przy budowie mostu kolejowego nad rzeką Rudą – między innymi o tym pisały Nowiny w marcu 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Śmierć córek gospodarza z Gorzyczek, losowanie rekrutów do wojska w Raciborzu, ustąpienie zarazy bydła i konflikt w gorzyckiej parafii – m.in. o tym pisały Nowiny w marcu 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Kara wieloletniego więzienia za kradzież w kościele w Krzyżanowicach, śmiertelny wypadek kolejowy między Nędzą a Rybnikiem, napad na lekarza w Czernicy, trojaczki w Dzimierzu i śmierć wskutek poparzenia pięcioletniej dziewczynki z Czerwionki – m.in. o tym pisano w „Nowinach Raciborskich” w marcu 1911 r.
Pijackie burdy w Raciborzu, niezapomniane ostatki w Makowie, zatrucie czadem czterech mieszkanek Pawłowa, bolesna (dla portfela) nauczka dla mieszkańca Rybnika – Boguszowic, który dał wiarę zabobonom oraz plan kursowania pociągów na trasie Jastrzębie – Żory. Między innymi o tym pisano w Nowinach 110 lat temu. Zapraszamy do lektury,...
Tragiczna śmierć chłopca z Rybnika, śledztwo w sprawie zastrzelenia Wincentego Franiczka z Lubomi, śmiertelny wypadek na kolei w Krzyżanowicach, srebrne wesele Rostków i odpowiedź na pytanie, ile piwa wypija przeciętny Anglik, Niemiec i Norweg – m.in. o tym pisano w Nowinach w lutym 1911 r.
Tragiczny wypadek na kopalni w Radlinie, konflikt parafian z nowym proboszczem w Gorzycach, niebezpieczna moda wśród kobiet w Rybniku oraz kolejny przypadek „nożownictwa” w Raciborzu – między innymi o tych sprawach pisano w Nowinach w lutym 1911 r.
Brutalna napaść na ulicy Długiej w Raciborzu, zuchwała kradzież, której ofiarą padł dyrektor teatru, fiasko strajku na kopalni Donnersmark oraz ostrzeżenie przed wstępowaniem w szeregi... ochotniczej straży pożarnej w Syryni – między innymi o tym pisano w Nowinach Raciborskich na początku lutego 1911 r.
Zamach na dyrektora jednej z raciborskich fabryk, plaga kradzieży w Lubomi, pojawienie się groźnej choroby zakaźnej pod Raciborzem, czy tragiczny wypadek w Rybniku – Paruszowcu – to tylko część spraw opisanych na łamach Nowin w końcu stycznia 1911 roku.
Jaki los spotkał nauczyciela spod Rybnika, który zaginął w drodze z pociągu do domu? Co było przyczyną burdy w raciborskim teatrze? Kiedy mieszkańcy Rydułtów doczekają się oświetlenia ulic? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Nowinach Raciborskich sprzed 110 lat. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie do Raciborza...
Jak niebezpieczne może być zabawa na sankach? Czy przyczyną pożaru w Żorach było podpalenie? Co spotkało nauczyciela spod Rybnika, który zaginął w drodze z pociągu do domu? Wreszcie co powinno cechować sprawiedliwego króla? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Nowinach Raciborskich sprzed 110 lat. Zapraszamy do lektury, która...