Piszemy o nauczycielach, którzy ukształtowali przyszłych posłów, prezydentów, radnych czy przedstawicieli duchowieństwa z Rybnika. Wśród nich są m.in.: katecheta, który próbował zrozumieć młodzież, matematyk, który ufał prymusowi z pierwszej ławki i polonistka, która zamiast zganić za przeklinanie zaproponowała zaskakujący zamiennik.
O kluczowych momentach historii "Powstańców", wielkim entuzjazmie młodego nauczyciela i spojrzeniu doświadczonego dyrektora na problemy w systemie oświaty rozmawiamy z Tadeuszem Chrószczem - dyrektorem I LO w Rybniku.
„Praktyki zawodowe w rybnickim TYGLU szansą na zaistnienie na europejskim rynku pracy”. Pod taką nazwą realizowany był projekt przez Zespół Szkół Technicznych w Rybniku w ramach programu Erasmus + Kształcenie i szkolenia zawodowe Akcja 1. Mobilność edukacyjna.
4-letni Piotruś zbudował pojazd marsjański, a 6-letnia Kasia stworzyła Układ Słoneczny. Właśnie taką moc sprawczą mieli uczestnicy Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, której edycja odbyła się również w filii uczelni w Rybniku. W sobotę, 8 października, zorganizowano tam ciekawe warsztaty naukowe.
Nowa sala gimnastyczna z pewnością zachęci uczniów do większej i częstszej aktywności fizycznej. Nowoczesna przestrzeń z niezbędną infrastrukturą w I LO w Rybniku wyczekiwana jest od lat. W końcu spełni się to wspólne marzenie szkolnej społeczności.
Bajkowa niespodzianka dla przedszkolaków. Jak co roku, kadra Przedszkola nr 50 z rybnickich Boguszowic przygotowała dla dzieci specjalny film, wcielając się w rolę narratorów czytających o przygodach Małej Misi.
„Orlęta. Grodno ‘39” na ten film udają się ostatnio wycieczki szkolne. Także młodzi jastrzębianie zasiądą w fotelach kinowych, aby obejrzeć realizację na temat napaści sowieckiej na Polskę. Bez wątpienia jest to film o patriotyzmie, ale też o podziałach, czy nawet nienawiści, która nie ustępuje w czasach wojny, a nawet wybucha...
Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił nabór do kolejnej, siódmej już edycji projektu "Śląskie - Inwestujemy w talenty".
Raciborska uczelnia stale rozwija bazę dydaktyczną. Ostatnim nabytkiem jest zestaw konferencyjny wraz z dźwiękoszczelną, dwumiejscową kabiną tłumaczeniową najnowszej generacji. System będzie wykorzystany głównie przez studentów kierunku filologia (język angielski, niemiecki i czeski) podczas zajęć z tłumaczenia ustnego na specjalności...
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach podjęła współpracę z Zespołem Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Obie placówki stawiają na rozwój i wspólne przedsięwzięcia dydaktyczne.
Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim po raz pierwszy zorganizował uroczyste Wyzwolenie Czeladnicze dla uczniów - absolwentów szkół ponadpodstawowych. Wzięła w nim udział młodzież z Wodzisławia, Raciborza, Jastrzębia, Rydułtów, Pszowa i okolic.
Budynek po dawnej szkole w Niedobczycach przy ul. Górnośląskiej 108 zostanie wystawiony na sprzedaż. To obiekt wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Ile jest warta ta nieruchomość?
Intendentki w rybnickich przedszkolach wciąż muszą ręcznie wpisywać i rozliczać czas pobytu każdego dziecka w przedszkolu. To czynności, które od lat odbywały się automatycznie w ramach systemu informatycznego. Jednak wraz ze zmianą dostawcy usługi nic nie działa tak jak powinno.
- Naszym zdaniem nie jest to kwota szczególnie wygórowana - twierdzi wiceprezydent Rybnika Wojciech Świerkosz i wskazuje na pomoc państwa skierowaną do rodziców dzieci żłobkowych*.
Intendentki w rybnickich przedszkolach muszą ręcznie wpisywać i rozliczać czas pobytu każdego dziecka w przedszkolu. Jest z tym sporo zamieszania, bo te czynności od lat odbywały się automatycznie w ramach systemu informatycznego sprzężonego z kartami zbliżeniowymi. Z czego wynika i jak długo będzie trwać ta sytuacja?
Najbardziej potrzebujące dzieci z Rybnika otrzymały tornistry z wyprawką od PGE GiEK. Co znalazło się w środku?
Rybnickie dzieci rozpoczynają przygodę ze szkołą podstawową z wyprawką, którą podarował im Prezydent Piotr Kuczera.