Leśny ogród, stacja benzynowa, fabryka słodyczy i gromnic – tak kiedyś wyglądała południowa i zachodnia pierzeja rynku w Rybniku.
W Rybnickim Inspektoracie AK początek roku 1944 zaczął się od nieudanej akcji unieruchomienia kolejki linowej pomiędzy kopalniami „Anna” i „Emma”. 31 stycznia 1944 roku jednostki plutonu Pszów dokonały akcji sabotażowej polegającej na nacięciu liny nośnej kolejki transportującej urobek. Niestety, Niemcy szybko wykryli uszkodzenie i linę wymieniono.
Zapamiętałem Antoniego Szafranka z czasów swojego dzieciństwa jako jedną z bardzo jasnych postaci. Szafrankowie wracali razem z moimi dziadkami z Bottrop do odrodzonej Polski. Słynna szkoła muzyczna braci Szafranków otworzyła swe podwoje w 1933 roku. Najpierw miała swą siedzibę w budynku drukarni (na ul. Kraszewskiego), a potem w lokalach...
Na przedwojennym zdjęciu Rybnika widać niewielki budyneczek przy ul. św. Jana. To tu mieściła się jadłodajnia „U Hallerczyka”.
Rybnicki krawiec starej daty szyje na starym Łuczniku sutanny dla księży, surduty dla dyrygentów oraz aktorskie sarongi.
Jest kuźnią talentów lotniczych, kolebką polskiej akrobacji szybowcowej i nieformalną siedzibą kadry narodowej w tej dyscyplinie.
Legendy a realia historyczne – b) Wojna trzydziestoletnia Kolejna legenda dotycząca zagadkowego Kopca z pogranicza Syryni i Lubomi mówi o jego powstaniu w okresie trwania na Śląsku tzw. wojny trzydziestoletniej. Wojna ta toczyła się w latach 1618-1648 pomiędzy państwami katolickimi pod rządami Habsburgów a protestanckimi państwami Rzeszy...
Senat RP przez aklamację przyjął uchwałę dotyczącą Tragedii Górnośląskiej. W gmachu izby wyższej polskiego parlamentu otwarto również wystawę "Mōj Ōpa tyż boł deportuwany. Los Górnoślązaków deportowanych do ZSRR w 1945 roku".
W niedzielę, 19 stycznia, odbędą się w Rybniku obchody związane z upamiętnieniem 80. rocznicy „Marszu śmierci” więźniów obozu KL Auschwitz.
Rybnik miał wielu wspaniałych lekarzy. Kilku z nich wspomina Michał Palica, który z pasją zbiera informacje z historii miasta.
Jan Grajewski przybył do Bogunic w gminie Lyski w 1938 roku, by pełnić służbę jako strażnik graniczny. Gdy kilka miesięcy później wybuchła II wojna światowa, został razem z innymi funkcjonariuszami i urzędnikami aresztowany, a następnie zesłany do KL Buchenwald, gdzie zmarł 10 grudnia. W rocznicę śmierci jego pamięć uhonorowano...
Ogromne lasy, bagna, gigantyczne owady i dużo tlenu w atmosferze – tak po krótce można opisać krajobraz naszego regionu w karbonie – okresie geologicznym w dziejach Ziemi, w którym właśnie powstały pokłady czarnego złota. Wtedy na naszej planecie dosłownie królowały rośliny.
320 milionów lat temu na obszarze dzisiejszego Śląska znajdowała się ogromna puszcza z roślinami sięgającymi kilkudziesięciu metrów, ogromnymi owadami i będącymi w fazie rozwoju płazami. Ten świat zafascynował Ludwika Holesza.
Zbliża się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W związku tym podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę o obchodach rocznicy w 2025 roku.
Śladem rybnickich Żydów wyruszył pasjonat historii swojego miasta – Michał Palica.
O tym, jak student z Rybnika został przed wojną trenerem Stowarzyszenia Niecałowanych Dziewic
W mych peregrynacjach po przedwojennym Rybniku ten dom stał się jednym z pierwszych, jakie nawiedziłem. Jego i swej rodziny historię przybliżyły mi matka i córka.