Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki
Jastrzębie-Zdrój
Racibórz
Region
Rybnik
Wodzisław Śląski
Żory
Wiadomości
Nie przegap
Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki 
Owce zostały odebrane bezpodstawnie. Pan Krzysztof walczy w sądzie o uniewinnienie
Region
Rybnik
Wodzisław Śląski
Wiadomości
AgroNowiny
Nie przegap
Patrol
Wiadomości
Owce zostały odebrane bezpodstawnie. Pan Krzysztof walczy w sądzie o uniewinnienie 
Sejmik przyjął uchwałę o upamiętnieniu Tragedii Górnośląskiej [WIDEO]
Jastrzębie-Zdrój
Racibórz
Region
Rybnik
Rydułtowy
Wodzisław Śląski
Żory
Wiadomości
Historia
Samorząd
Historie bez cenzury
Sejmik przyjął uchwałę o upamiętnieniu Tragedii Górnośląskiej [WIDEO] 
Metalowy wieczór w Pszowie. Vader w doskonałej formie [ZDJĘCIA]
Pszów
Radlin
Region
Rybnik
Rydułtowy
Wiadomości
Nie przegap
Lifestyle
Metalowy wieczór w Pszowie. Vader w doskonałej formie [ZDJĘCIA]  
Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki
Jastrzębie-Zdrój
Racibórz
Region
Rybnik
Wodzisław Śląski
Żory
Wiadomości
Nie przegap
Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki 
Najnowsze komentarze
Kopalnie na pograniczu polsko-czeskim. Zobaczcie, jak wyglądają potężne maszyny parowe z 1920 roku [WIDEO] 

Po dłuższej przerwie jest kolejny odcinek "Holki Polki w podroży", czyli filmiku nakręconego na pograniczu polsko-czeskim. - Pokażemy wam, jak wyglądają kopalnie. Zobaczycie potężne maszyny parowe z 1920 roku, które działają do dzisiaj, i nie wyglądają na to, że mają ponad 100 lat. Zobaczycie kopalnię, która wygląda, jakby dwa...

Święty Jan Nepomucen połączył Rybnik i Jastrzębie-Zdrój  

Nie zawsze mieszkańcy Rybnika i Jastrzębia wiedzą, że łączy ich postać świętego Jana Nepomucena  żyjącego w drugiej połowie XIV wieku.  Jego kamienną figurę można zobaczyć teraz na szczycie fontanny z rybnickiego rynku, ale niegdyś znajdowała się w okolicy obecnego Urzędu Miasta w Jastrzębiu. Natomiast drewniana figura świętego...

Pomysł na wycieczkę. Biznes i modlitwa [wideo] 

Czy można jednocześnie modlić się i myśleć o sprawach duchowych oraz prowadzić dobrze prosperujący biznes i liczyć pieniądze? Oczywiście, że tak, gdyż cystersi byli znani z tego, że mieli talent do pomnażania bogactw. Chociaż zarzekali się, że wino piją tylko w Wielkim Tygodniu, to nie przeszkadzało im tym handlować. Jeden z...

Daleko było do poczucia tryumfu. Górny Śląsk Sowieci podbili  

Koniec II wojny światowej w Europie nie przyniósł zwycięstwa Polsce, a już tym bardziej nie był czasem tryumfu dla Górnego Śląska. Dla wielu Górnoślązaków był czasem dramatycznych przeżyć.

Ziobro: Ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany. Urodził się w Rybniku 

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Rych Światło- Życie został zamordowany w 1987 roku. Takie są wyniki śledztwa, o których poinformował Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ks. Blachnicki urodził się w Rybniku, a w czasach kapłańskich przez trzy lata pełnił funkcję wikarego w parafii w Rydułtowach.

Tragedia Górnośląska. W Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja 

19 lutego w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja pt. Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945 r. - „Ocalić od zapomnienia”.

Zasztyletował członka rady królewskiej i kazał utopić księży  

Jan II Żelazny, Wacław III Głupi czy Walentyn Garbaty - to imiona i przydomki książąt raciborskich, które barwnie opisał Jerzy Sperka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie promujące jego najnowszą książkę o książętach i księżnych raciborskich odbyło się w Rybniku.

Rybnik rozświetli miejsca pamięci ofiar "Marszu śmierci" 

Rybniczanie pomodlą się w bazylice i zapalą znicze w miejscach pamięci o ofiarach "Marszu śmieci".

Zwycięstwo mają we krwi. O historii strażaków z Rybnika-Wielopola 

Ochotnicza Straż Pożarna Wielopole doczekała się monografii historycznej z prawdziwego zdarzenia. O tym jak powstała książka, czym gaszono pożary przed laty i jak pracuje się na sukces jednostki rozmawiamy z autorem "Historii Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole" i zarazem prezesem jednostki Arturem Ledwoniem.

Sylwester w Rybniku 90 lat temu. Gdzie rybniczanie witali Nowy Rok? [HISTORIA] 

Najweselsze zabawy urządzają "Akademicy" w Hotelu Polskim. W "Świerklańcu" balować będą byli... marynarze. "Polonia" zaprasza na bal domowy z występami artystów w salce dancingowej - informował "Sztandar Polski i Gazeta Rybnicka" o imprezach organizowanych w Rybniku na przełomie 1932 i 1933 roku.

Pomysł na wycieczkę. Tajemnice starej karczmy [HISTORIA] 

Stara wiślańska karczma kryje ciekawe tajemnice. Niegdyś, w XVIII wieku, była schronieniem dla ludzi przychodzących z odległych przysiółków na nabożeństwo do kościoła ewangelickiego. Korzystały także z niej dzieci uczęszczające do szkoły. Teraz w budynku mieści się muzeum, skrywające wiele ciekawych eksponatów i opowieści.

Jastrzębie-Zdrój ośrodkiem narciarskim? [HISTORIA] 

Przed pierwszymi zawodami noszono śnieg w skrzyniach i koszach, aby wysypać je na skocznię narciarską, usytuowaną nad jednym ze zboczy, opadającym do Doliny Mikołaja w Parku Zdrojowym. Jednak w nocy z piątku na sobotę obfite opady białego puchu ucieszyły wszystkich. W niedzielę można było rozegrać pierwsze jastrzębskie zawody w skokach...

Kamienowanie proboszcza ziarnem, czyli Boże Narodzenie w dawnej Polsce i na Śląsku [cz. III] 

Czym różniła się sośnina od choinki? Dlaczego gospodarze straszyli drzewa siekierą? I jaka była symbolika rzucania ziarnem w proboszcza? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.

Kto i dlaczego nie może wstać od wigilijnego stołu oraz inne świąteczne przesądy. Boże Narodzenie w dawnej Polsce i na Śląsku [cz. II] 

Wróżenie z siana i szczekania psów, zszywanie wiernych podczas pasterki i... nadzwyczajna aktywność złodziei - między innymi o tym pisano w dawnych Nowinach przy okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Co jedli nasi przodkowie podczas wieczerzy wigilijnej? Boże Narodzenie w dawnej Polsce i na Śląsku [cz. I] 

Ile potraw powinno znaleźć się na wigilijnym stole? Co jedli biedni, a co bogaci mieszkańcy ziem polskich? Jakimi potrawami z wigilijnego stołu dzielono się ze zwierzętami i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.

Długa historia śląskiej kolei. Za nami święto kolejarzy 

Ostatnio kolejarze mieli swoje święto. Zawód kolejarza to zbiór wielu specjalistycznych i odpowiedzialnych umiejętności. Dzięki nim codzienna podróż pociągiem jest komfortowa oraz przede wszystkim bezpieczna. Czy wiecie, że historia kolei na śląsku sięga nawet 1767 roku?

Sposób na Święto Niepodległości   

11 listopada to nasze Święto Niepodległości. Ponad wiek temu Polacy wywalczyli wolność. Warto, a nawet powinno się wracać pamięcią do tamtych historycznych wydarzeń. W tym kontekście pojawia się pytanie, jak świętować? Jak najlepiej uczcić pamięć tych, którzy wolność wywalczyli, a jednocześnie cieszyć się, że naród sam może o sobie decydować?

Zobacz więcej