Powiat wodzisławski pamięta o tragicznym Marszu Śmierci. Włodarze złożyli kwiaty [ZDJĘCIA]
Marsz z Auschwitz do Wodzisławia był największym, jaki miał miejsce na ziemiach polskich. - 17 stycznia 1945 r. – 17 stycznia 2022 r. Pamiętamy! - słyszymy w wodzisławskim starostwie powiatowym.
17 stycznia 1945 r. rozpoczął się Marsz Śmierci z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL "Auschwitz - Birkenau" i jego podobozów na stację kolejową do Wodzisławia Śl., wtedy Loslau. - Dokładnie 77 lat temu miał miejsce początek jednego z ostatnich aktów zbrodniczej polityki hitlerowskich Niemiec na terenie okupowanej Polski i Europy - przekazuje ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Wojciech Raczkowski.
Z okazji tych tragicznych wydarzeń sprzed 77 lat starosta Leszek Bizoń wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Wodzisławskiego Adamem Krzyżakiem złożyli okolicznościowe wiązanki pod pomnikiem i tablicami upamiętniającymi ofiary wydarzeń ze stycznia 1945 r.
Wodzisławskie starostwo przypomina, że Marsz Śmierci z „Auschwitz-Birkenau” do Wodzisławia Śl. był największym z Marszów Śmierci. W temperaturze około -20 stopni C, w ponad 60-kilometrową trasę hitlerowcy pognali pieszo około 56 000 wycieńczonych jeńców. Wielu mieszkańców naszego regionu, narażając życie swoje i swoich rodzin, próbowało na trasie Marszu ratować jego uczestników. Część bohaterów zostało uhonorowanych po wojnie izraelskim odznaczeniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – Chasidei Ummot ha-Olam. - Szacuje się, że wskutek warunków „ewakuacji” i bestialstwa hitlerowców w Marszach Śmierci z KL Auschwitz i podobozów życie straciło nawet ok. 15 000 ludzi. Na terenie miasta i całego naszego powiatu funkcjonuje wiele bezimiennych mogił Ofiar Marszu - zwraca uwagę Wojciech Raczkowski.
Zobacz także:
Ludzie
Radny Powiatu Wodzisławskiego IV kadencji.
Starosta Wodzisławski
Nie wiem kto był gorszy Polok czy Hitlerowiec.