W Mszanie oddali hołd ofiarom Marszu Śmierci
W zbiorowej mogile w Mszanie spoczywają 33 ofiary Marszu Śmierci, które nie przeżyły morderczej ewakuacji ze stycznia 1945 r. Delegacja Muzeum Auschwitz-Birkenau wraz z wójtem gminy złożyli tam kwiaty.
W tym roku przypada 77 rocznica ewakuacji niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji przedstawiciele Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jacek Lachendro i Andrzej Kacorzyk wraz z wójtem gminy Mszana Mirosławem Szymankiem złożyli dziś (18.11) kwiaty i zapalili znicze na Grobie Ofiar Marszu Śmierci, znajdującym się na cmentarzu w Mszanie.
Zbiorowa mogiła
W zbiorowej mogile w Mszanie spoczywają 33 ofiary Marszu Śmierci, które nie przeżyły morderczej ewakuacji ze stycznia 1945 r. Jak przypominają mszańscy urzędnicy, ich ciała mieszkańcy wsi pochowali na tutejszym cmentarzu. Wszystkich ofiar było znacznie więcej - z 56 tys. więźniów, wyprowadzonych z Auschwitz, zginęło – według różnych szacunków – od 9 do nawet 15 tys. Ich ciała znaczyły szlak tego straszliwego marszu, w wielu miejscowościach znajdują się mogiły ofiar.
Pielęgnują pamięć
Pamięć o tych szczególnych wydarzeniach pielęgnuje wielu pasjonatów historii. Dziewięć lat temu członek radlińskiego oddziału PTTK, pan Jan Stolarz rozpoczął tradycję Marszów Pamięci. Po jego śmierci, a także na skutek pandemii, wydarzenia te w ostatnich dwóch latach zmieniły nieco formę, nadal jednak są kontynuowane.
Uczestnicy wyruszają z Oświęcimia i pieszo lub samochodami pokonują tę samą trasę, którą przed laty pędzeni byli więźniowie. W tym roku grupka uczestników przyjdzie do Mszany w sobotę, 22 stycznia. W dalszą drogę, do granic z Wodzisławiem Śl., pójdzie z nimi młodzież ze Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza w Mszanie.
Delegacje z Izraela
Urzędnicy z Mszany zwracają uwagę, że na Grób Ofiar Marszu Śmierci przyjeżdżają też grupy turystów z Izraela. Wizyty te zostały zapoczątkowane 10 lat temu - w czerwcu 2011 r. ponad 30-osobowa delegacja z Izraela wzięła udział w uroczystości odsłonięcia nowych tablic na grobie. Na podstawie m.in. numerów obozowych udało się ustalić nazwiska kilku pochowanych tu byłych więźniów obozu. Przed pandemią wycieczki z Izraela były częste. Ostatnia duża grupa gościła na terenie gminy dwa lata temu, w styczniu 2020 r., na oficjalnych obchodach 75 rocznicy Marszu Śmierci.