Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kopalnia Rydułtowy przywraca wydobycie. Zagrożony rejon będzie otamowany 

Na stronie Polskiej Grupy Górniczej został opublikowany komunikat dotyczący ustaleń Zespołu ds. Zagrożeń Naturalnych, który zebrał się w związku z wydarzeniami na kopalni Rydułtowy. 

130. rocznica urodzin Henryka Sławika [ZDJĘCIA] 

Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.

Marcin Piwoński: Miasto musi wspierać sport sprawiedliwie, a nie z klucza politycznego [WYWIAD] 

Z wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego Marcinem Piwońskim rozmawiamy o potrzebach w wodzisławskim sporcie, planowanych modernizacjach obiektów, planach na imprezy sportowe w mieście oraz dotacjach dla klubów z drugiego rozdania, które były...

Farma fotowoltaiczna w Lubomi. Stanowisko radnych rady gminy Lubomia popierających projekt zmiany MPZP 

W Lubomi planuje się dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach. Budzi to sprzeciw części mieszkańców, którzy zorganizowali protest. Do...

Oddali krew dla górników. Akcja krwiodawstwa w Rydułtowach 

W niedzielę (15.07) na rydułtowskim rynku odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. Zebrano 31 litrów i 500 mililitrów krwi.

Na Wodzisławski Dzień Seniora do Zawady przybyły tłumy z okolicy [ZDJĘCIA] 

Za bardzo udany można uznać Wodzisławski Dzień Seniora, który w ramach cyklu "Dziewięć dzielnic - jedno miasto" odbył się w niedzielę 14 lipca w Zawadzie. Wydarzenie przyciągnęło tłumy (nie tylko) seniorów z innych dzielnic, a także...

The Beatles forever. Tak było na koncercie w parku Roth [ZDJĘCIA] 

14 lipca o godzinie 18:00 w Parku im. Miasta Roth odbył się koncert "THE BEATLES FOREVER", do którego uczestników przygotowali: Joanna Skowyra, Joanna Zawierucha oraz Nikodem Łabuz.

Pasja na kółkach. Sławików przeżywa kolejny zlot pojazdów zabytkowych [ZDJĘCIA, WIDEO] 

- Idziemy na rekord - mówił w rozmowie z Nowinami wójt gminy Rudnik, Piotr Rybka, odnosząc się do frekwencji na corocznym zlocie pojazdów zabytkowych w Sławikowie przy ruinach miejscowego pałacu. Przypomniał, że w zeszłym roku do wioski...

Drugi dzień 8. Tour de Silesia z setkami rowerzystów [ZDJĘCIA] 

W Godowie w niedzielę 14 lipca odbyły się starty zawodników na krótszych dystansach w 8. edycji Tour de Silesia.

IV edycja ROW Car Show w Rybniku - niesamowite samochody, konkursy i mnóstwo atrakcji dla dzieci [ZDJĘCIA] 

W dniach 12-13 lipca 2024 roku, po raz czwarty z rzędu Rybnik ponownie stał się motoryzacyjnym centrum regionu. Wydarzenie miało miejsce przy Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji "Pod Żaglami" w Rybniku, co zapewniło odpowiednią przestrzeń...

Fabryka manekinów braci Zająców 

Bracia Zającowie byli pełnymi pasji samoukami. Postanowili sami stworzyć coś, czego przed wojną w Polsce właściwie nie było: fabrykę lekkich manekinów wystawowych na wzór tych, które robili Niemcy, Francuzi czy Włosi.

Jak dwie Maryjki założyły „Mszaniankę” 

 – Pani Maria Chorowska odwiedziła mnie kiedyś w szkole, powiedziała powstał zespół i ty mosz z nimi coś zrobić. A co jo miała biydno zrobić jak jo nic nie umiała, ani grać, ani śpiywać – wspomina początki Maria Pawela.

Magia wielkanocnych obrzędów [HISTORIA] 

Ogromnie bogata jest na Śląsku tradycja związana z obchodami Świąt Wielkanocnych i poprzedzającego je Wielkiego Tygodnia.

Skarby regionu: Biblioteka Pedagogiczna w Raciborzu 

„Czytelników książek jest tak mało, iż trzeba ich otoczyć opieką państwową, jak żubry w Puszczy Białowieskiej” – pisał jeszcze przed wojną Antoni Słonimski. O tym, że jego słowa są wciąż aktualne, najlepiej wiedzą pracownice Biblioteki Pedagogicznej w Raciborzu, które o czytelników walczą od lat. W świecie zdominowanym...

Spacer po przedwojennym rybnickim rynku. Czekoladowy sklep Koenigsfelda 

Sympatyczna żona Boehma rozdawała dzieciom cukierki i nikogo nie wypuściła bez zakupów. W sklepie Przegendzy można było kupić doskonałe masło z Gostynia i znakomite sałatki. A w powietrzu unosił się zapach palonej kawy.

Skarby regionu: Zbudowany na planie krzyża św. Antoniego 

Budynek PCK w Rybniku jest świadectwem ofiarności i woli niesienia pomocy kilku pokoleń rybniczan.

Abp Adrian Galbas w Środę Popielcową: Życzę głębokiego Wielkiego Postu, bo inny jest bez sensu 

- Sama religijność nie wystarcza i nie pomaga. Ona może przytłoczyć, może być tylko pozą, kolejną teatralną sztuką w teatrze życia – mówił w katowickiej katedrze Chrystusa Króla Metropolita katowicki abp Adrian Galbas w Środę Popielcową rozpoczynającą czas Wielkiego Postu.

Modernizm z klocków. Architektoniczne inspiracje w Rybniku 

Czy Teatr Ziemi Rybnickiej ma coś wspólnego z gimnazjum w Helsinkach i klasztorem dominikanów La Tourette?

Zasieki, druty kolczaste i… chata na końcu świata  

W tym miejscu w Jastrzębiu rozciągano druty kolczaste, ustawiono zasieki, a nawet specjalnie zaorano pole. Wszystko po to, aby nie przemkła się nawet mała mysz. Każdy ślad dokładnie badano. Działo się to na dawnej granicy polsko-czechosłowackiej, która przebiegała przez jastrzębskie sołectwa - Ruptawę i Moszczenicę.

Opuszczony dwór z piękną przeszłością  

Patrząc na ledwo stojący jeszcze budynek, z trudem odnajdujemy ślady dawnej świetności. Trzeba naprawdę wielkiej wyobraźni, aby uwierzyć, że miejsce to odwiedził prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy uznany pisarz. A przecież w tej ruinie odbywały się kiedyś rauty, spotkania, a nawet ślub.

Cmentarz grozy. Grzebano tu zamordowanych pacjentów szpitala psychiatrycznego [ZDJĘCIA]  

W naszym regionie istnieje cmentarz, który bez przesady możemy nazwać cmentarzem grozy. Powstał w 1922 roku i był miejscem pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Jednak najwięcej zmarłych przyjął w czasie II wojny światowej – byli to zamordowani pensjonariusze lecznicy.

Zmarli, którzy nie mają grobu. Zapal świeczkę  

W dniu Wszystkich Świętych wspominamy osoby, które odeszły. Najczęściej są to bliscy. Wówczas palimy znicze na ich grobach. Są jednak miejsca w Jastrzębiu, gdzie nikt nie jest pochowany, a mimo to ludzie darzą je estymą. Jest też jeden grób szczególny - tych wszystkich, którym nie było dane się narodzić.

Kapliczka w Jedłowniku ma 75 lat. Uczcili to mszą dziękczynną [ZDJĘCIA]  

Dokładnie 75 lat temu, w 1948 roku doszło do poświęcenia odbudowanej kapliczki św. Jerzego w Jedłowniku, u styku Czyżowickiej i Wolności. Teraz mieszkańcy postanowili uczcić jubileusz, a proboszczowie dwóch parafii odprawili tam mszę. 

Dzień Golęszyców w najbliższą niedzielę - Muzeum zaprasza na wycieczkę 

Na pierwszy rzut oka niepozorne wzniesienia w środku lubomskiego lasu kryją w sobie opowieść o ludziach, którzy mieszkali tu przed setkami lat. W niedzielne popołudnie, 20 sierpnia Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza na Dzień Golęszyców.

Spotkanie z historią wodzisławskim muzeum - Piotr Hojka opowiedział o początkach XX w. [ZDJĘCIA]  

Nowa wystawa oraz oprowadzenie kuratorskie - to wszystko czekało na pasjonatów historii w sobotnie popołudnie 12 sierpnia. W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim otwarto pierwszą z ciągu wystaw poświęconych dziejom miasta i regionu w XX wieku.

100 lat naszej raciborskiej Annutiaty 

- Każde miejsce w naszym domu jest dotknięte modlitwą, cierpieniem i ofiarą - pisze siostra Dolores z klasztoru Annuntiata w Raciborzu.

Ksiądz Szywalski pisze o dziejach Markowic 

Markowice, najbardziej na północ położona dzielnica Raciborza, należy do miasta dopiero od 40 lat, włączona w lutym 1977 r. Jako samodzielna miejscowość i parafia ma jednak długą historię sięgającą XIII wielu. Markowice świętowały niedawno 770-lecie pierwszego wspomnienia o miejscowości i parafii. Równocześnie obchodzono 140-lecie...

Zobacz więcej