Ponownie do Sławikowa w gminie Rudnik zjadą pojazdy zabytkowe. To drugie w tym roku plenerowe wydarzenie odbywające się w tym roku przy ruinach tamtejszego pałacu.
W minioną niedzielę w trzech parafiach na terenie gminy Rudnik zbierano środki na rzecz poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej (gm. Nowy Targ). – To niezwykle budujące mieć świadomość, że wokół są ludzie wrażliwi, o dobrych sercach, którzy potrafią się dzielić z innymi – mówi Piotr Rybka, wójt Rudnika.
19 czerwca jest datą, której z pewnością szybko nie uda się zapomnieć wielu mieszkańcom Nowej Białej - sołectwa w gminie Nowy Targ, bo w tym właśnie dniu doszło do pożaru w ich sołectwie, który strawił 25 dachów domów i dosłownie pozbawił dachu nad głową 27 rodzin. Spłonęło lub zostało uszkodzonych również około 50 obiektów gospodarczych.
Z analizy raportu stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Rudnik wynika, że na przestrzeni roku płatnicy systemu wytworzyli o ponad 137 ton więcej odpadów, aniżeli rok wcześniej. Jakie jeszcze informacje zawarto w dokumencie?
Kilka tygodni temu ruiny pałacu w Sławikowie (gm. Rudnik) na powrót otworzyły się na zwiedzających po zimowej przerwie. Teraz wracają tam również wydarzenia kulturalne. Jako pierwsze zorganizowano spotkanie z okazji Dnia Dziecka.
Znany jest już następca mł. asp. Pawła Malcharczyka. Nowym dzielnicowym gminy Rudnik został asp. szt. Grzegorz Antkowiak.
To już 9 lat odkąd Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu współpracuje z gminą Rudnik. Spotkanie, które zorganizowano w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań w Łubowicach było okazją do podsumowania dotychczasowych dokonań. Studenci kierunku architektura pokazali również swoje wizje na odmianę obiektów położonych na...
Jeśli nie macie planów na majówkę, to ciekawą propozycją jest zwiedzanie ruin pałacu w Sławikowie (gm. Rudnik).
– Awans zawodowy naszego dzielnicowego mł. asp. Pawła Malcharczyka – podał Urząd Gminy w Rudniku.
Pałac w Sławikowie (gm. Rudnik) rodzi spore zainteresowanie mieszkańców oraz turystów. Rozmawiamy więc z przedstawicielami gminy o planach wobec odmiany tego miejsca. Obecnie mówi się m.in. o rewitalizacji oranżerii pałacu oraz spichlerza. Jakie obecnie prace podejmowane są w kierunku odmiany Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sławkowie?
Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podało, które inwestycje otrzymały wsparcie w ramach pierwszego naboru do programu ochrony zabytków na 2021 rok. Z terenu powiatu raciborskiego zakwalifikowały się dwa z siedmiu zgłoszonych zadań.
Większość gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu decyduje się na wyodrębnienie środków na fundusz sołecki z budżetu samorządu. O rozdysponowaniu pieniędzy decydują natomiast mieszkańcy na corocznych zebraniach z sołtysem i radą sołecką na czele. Sprawdzamy, na co zostaną przeznaczone środki w 2021 roku w poszczególnych sołectwach...
Ekipa telewizji TVP 3 przyjechała do Sławikowa w gminie Rudnik, aby zrealizować materiał o tamtejszym pałacu. – Mieszkam tu od 25 lat i tak naprawdę przez przypadek jadąc, natknąłem się na budowlę, którą było z daleka widać. Dostęp był ograniczony z powodu krzewów, drzew. Zacząłem od tamtej pory myśleć o tym pałacu, jako...
- Władze Powiatu Raciborskiego nie zapominają o potrzebach inwestycji w gminach - podkreśla Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda.
Teren pałacu w Sławikowie po jego uporządkowaniu został ogrodzony ze względów bezpieczeństwa (budynek grozi zawaleniem). Do obiektu nie można więc swobodnie podejść, ale można go podziwiać z bezpiecznej odległości. Jak wygląda dziś? Zapraszamy do zapoznania się z naszą galerią zdjęć.
Pozyskano dodatkowe środki finansowe na wykonanie remontu odcinka drogi wojewódzkiej nr 421 zlokalizowanej na terenie powiatu raciborskiego.
Wspólnota parafii św. Jerzego w Sławikowie uczciła srebrny jubileusz święceń proboszcza, ks. Joachima Augustynioka.