W niedzielę, 9 lutego doszło do pożaru w budynku gospodarczym przy ulicy 3 maja w Syryni. Na miejsce skierowano jednostki PSP i OSP. Sytuacja została szybko opanowana.
Kierujący fordem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prowadzącej volvo i doprowadził do kolizji. 72-letni obywatel Czech został ukarany za to mandatem. Zaraz potem mundurowi odstawili go do aresztu, gdyż był poszukiwany przez białostocki sąd listem gończym za oszustwa podatkowe.
Służby zakończyły działania na Raciborskiej w Syryni, gdzie przed 18:00 zderzyły się dwa pojazdy. Jedna osoba, około 5-letnie dziecko, zostało zabrane do szpitala.
Zespół biegłych z zakresu technicznej i kryminalistycznej rekonstrukcji wypadków drogowych pracował na miejscu tragicznego zdarzenia, do którego doszło w ubiegłym roku w Wodzisławiu Śląskim-Zawadzie.
Legendy a realia historyczne – b) Wojna trzydziestoletnia Kolejna legenda dotycząca zagadkowego Kopca z pogranicza Syryni i Lubomi mówi o jego powstaniu w okresie trwania na Śląsku tzw. wojny trzydziestoletniej. Wojna ta toczyła się w latach 1618-1648 pomiędzy państwami katolickimi pod rządami Habsburgów a protestanckimi państwami Rzeszy...
Legendy a realia historyczne a. Scytowie i Tatarzy Pierwsza z przytoczonych tu legend mówi, iż Kopiec na szczycie wzgórza pomiędzy Syrynią i Lubomią jest zbiorową mogiłą scytyjskich najeźdźców na okoliczne wsie i poległych w walce z nimi mieszkańców tych wiosek. Kiedy bowiem Scytowie usiłowali zdobyć Racibórz, na niebie ukazał...
29 grudnia w kościele św. Antoniego w Syryni odbył się koncert z udziałem lokalnych artystów, który wprowadził mieszkańców w świąteczny nastrój.
W niedzielę, 29 grudnia w kościele pod wezwaniem świętego Antoniego w Syryni odbędzie się koncert świąteczny. Organizatorzy serdecznie zapraszają.
Strażacy z OSP Lubomia przekazali smutną wiadomość.
Kolejna legenda mówiąca o powstaniu Kopca dotyczy również wojen ze Szwedami, a konkretnie tzw. „potopu szwedzkiego”. Przygotował ją urodzony w Lubomi w 1912 roku Brunon Strzałka, nauczyciel i długoletni dyrektor Liceum dla Pracujących w Raciborzu, i zamieścił w książce Godki i bojki śląskie [Opole 1976; Lubomia 2003].
Legendy Gdyby chcieć związane z Kopcem legendy i podania (przynajmniej te, których teksty są opublikowane lub istnieją o nich jakieś wzmianki pisane) uporządkować chronologicznie, kierując się wspomnianymi w nich wydarzeniami historycznymi, to jako pierwszą przytoczyć wypada legendę mówiącą, iż Kopiec ten jest miejscem wiecznego...
W czwartek (5.12) w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza Józefa Kukuczki.
Ks. Józef Kukuczka był przed laty związany z parafią w Syryni. Pogrzeb kapłana odbędzie się w Kaczycach, 5 grudnia.
Panie z kół gospodyń wiejskich oraz liczni mieszkańcy Lubomi wzięli udział w warsztatach gotowania z Remigiuszem Rączką, które były zwieńczeniem projektu "Jak za starej Polski - tradycje żniwne gminy Lubomia".
W niedzielę, 24 listopada w gminie Lubomia odbyło się referendum w sprawie proponowanych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Podsumowanie konkursu "Piękna Wieś Województwo Śląskiego", odbyło się podczas Forum Sołtysów, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca"Śląsk" w Koszęcinie. Wyróżnienie Specjalne Marszałka Województwa Śląskiego dla Wsi Nieboczowy, za wytrwałe dążenie mieszkańców do ocalenia swojej tożsamości, jedności i tradycji, odebrali w...
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Nie inaczej było w gminnej bibliotece publicznej w Lubomi.